Zwrot podatku w Tajlandii – „VAT refund”

13 marzec 2016.

230
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.17 na 5)
Zwrot podatku w Tajlandii – „VAT refund”4.17 out of 50 based on 6 voters.


Tajlandia to wymarzony kraj dla miłośników zakupów: zarówno, ceny, asortyment, jak i jakość towarów zadowolą nawet najbardziej wybrednego klienta. Do tego dochodzi jeszcze jedno udogodnienie: możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT.

Bangkok | Czy wiesz, że przy wylocie z Tajlandii można uzyskać zwrot podatku VAT (Value Added Tax)?
Bangkok | Czy wiesz, że przy wylocie z Tajlandii można uzyskać zwrot podatku VAT (Value Added Tax)? (by YM )

Innymi słowy: w Tajlandii do ceny wszystkich towarów i usług doliczany jest podatek VAT w wysokości 7%, a turyści przy wyjeździe z kraju mogą uzyskać jego zwrot.

Odpowiednikiem europejskiego systemu zwrotu podatku VAT tzw. „Tax free” jest tajlandzki system „VAT refund”. Wiele sklepów wydaje na prośbę klienta zaświadczenie, które jest podstawą do otrzymania zwrotu pieniędzy na tajlandzkim lotnisku.

Jak otrzymać zwrot podatku VAT w Tajlandii? 

„VAT refund” dla turystów działa tylko wtedy, jeśli przy zakupie towarów, w tym prezentów, pamiątek, czy wyrobów jubilerskich postaramy się w danym sklepie o wydanie niezbędnego zaświadczenia. I tu ważna uwaga: towary powinny być zakupione w sklepach i butikach, które mają przy wejściu tabliczkę z napisem „VAT Refond for Tourists”.

Zaświadczenie „VAT refund” można otrzymać we wszystkich dużych sklepach, supermarketach, centrach handlowych Bangkoku, Pattaya i Phuket, np.: Big C, Big C Festival, Tesco Lotus, Central Festival, Toyal Garden Plaza, Siam Paragon i wielu innych.

Trzeba dodać, że dokumenty do zwrotu podatku VAT można uzyskać tylko w tym wypadku, jeśli suma zakupów wynosi nie mniej niż 2000 baht.

Procedura zwrotu VAT jest stosunkowo prosta, trzeba tylko spełnić kilka warunków i prawidłowo wypełnić wszystkie dokumenty.

Bangkok | Zwrot podatku w Tajlandii – mała instrukcja
Bangkok | Zwrot podatku w Tajlandii – mała instrukcja (by kenic )

Warunki, które muszą zostać spełnione, aby otrzymać zwrot podatku VAT w Tajlandii:

Ogólne

Śmiało możemy robić zakupy licząc na zwrot 7% od zapłaconej sumy, jeśli:

 • Nie jesteśmy obywatelami Tajlandii.
 • Nie jesteśmy członkiem załogi samolotu, będącej w Tajlandii w pracy.
 • Opuszczamy kraj przez międzynarodowe lotnisko (Bangkok-Suvarnabhumi, Chiang Mai, Phuket, Hat Yai, Utapao).
 • Jesteśmy w stanie przedstawić w porcie lotniczym zaświadczenie (żółta kartka formatu A4) i oryginał potwierdzenia zapłaty.
 • Od dnia zakupu towaru nie minęło więcej niż 60 dni.

W sklepie:

 • Kupujemy w sklepach z wywieszką „VAT Refund for Tourists”.
 • Ogólna kwota zapłacona za przedstawione towary powinna wynosić minimum 5000 baht (wliczając VAT), w tym jednorazowo w sklepie – min. 2000 baht (z VAT-em). To oznacza, że przedstawiając tylko jeden paragon na kwotę 3000 baht nie otrzymamy zwrotu.
 • W dniu zakupu poprośmy sprzedawcę o wypełnienie zaświadczenia „VAT Refund for Tourists”, przymocujmy do niego oryginał paragonu i zwróćmy uwagę, aby wartość towarów wynosiła min. 2000 baht.

Na lotnisku:

 • W międzynarodowym porcie lotniczym, przed rejestracją i zdaniem bagażu, przedstawiamy swoje towary i dokumenty specjalnemu inspektorowi celnemu. Procedura jest obowiązkowa i konieczna, aby otrzymać zwrot pieniędzy. Inspektor sprawdzi wszystkie dokumenty i na każdym paragonie powinien przystawić pieczątkę.
 • Drogie towary, przedmioty luksusowe, jak drogie kamienie, złoto, zegarki, okulary, pióra (cena 10 000 baht i więcej za jedną sztukę) powinny być jeszcze raz skontrolowane w hali odlotów po kontroli paszportowej przez oficera celnego – dlatego nie zdawajmy ich razem z bagażem.
 • Po rejestracji i kontroli paszportowej, już strefie odlotów i sklepów „Duty Free”, trzeba pofatygować się do specjalnego stanowiska z napisem „VAT Refund”, gdzie wreszcie wypłacą Wam należne pieniądze. Stanowisko z napisem „VAT Refund” na lotnisku Bangkok-Suvarnabhumi znajduje się na czwartym piętrze w końcu hali i czynne jest całą dobę.

Należność jest wypłacana w tajskich bahtach. Jeśli suma zwrotu nie przekracza 30 000 baht, możliwa jest wypłata gotówką, czekiem albo na kartę kredytową Visa albo MasterCard. 

Jeśli suma przekracza 30 000 baht, zwrot dokonuje się czekiem albo przelewem na kartę.

Za usługi związane ze zwrotem VAT potrąca się 100 baht z należnej kwoty. Pewne opłaty związane są też z wystawieniem czeku albo dokonaniem przelewu pieniędzy na kartę.

Pieniądze otrzymane jako zwrot podatku VAT możemy wydać jeszcze w porcie lotniczym w strefie handlu bezcłowego. Pamiętajmy o tym, że procedura zwrotu VAT może potrwać dosyć długo, dlatego udajmy się na lotnisko odpowiednio wcześnie.