Nakorn Kasem – „Złodziejski Targ”

28 sierpień 2015.

202
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.60 na 5)
Nakorn Kasem – „Złodziejski Targ”4.60 out of 50 based on 5 voters.


Targ Nakorn Kasem, nazywany jest często „Targiem Złodziejskim”. Niegdyś sprzedawano tutaj towary, które „spadły z ciężarówki”. Dzielnica Nakorn Kasem leży mniej więcej między dwoma arteriami komunikacyjnymi Chinatown Bangkoku: Yaowarat i Charoen Krung oraz ulicami Mahachak, Worachak, Suar Pa Road.

Bangkok | Na targu Nakorn Kasem często znajdziemy towary nielegalne oraz kradzione
Bangkok | Na targu Nakorn Kasem często znajdziemy towary nielegalne oraz kradzione (by rwp-roger )

Sobotni targ

Każdej soboty dzieje się to samo: już od wczesnych godzin popołudniowych pracowici kupcy przygotowują swoje namioty, rozkładają plandeki i montują przenośne stoiska. Tysiące sprzedawców, niczym mrówki, zajmują każdą uliczkę, każdy stopień schodów, a nawet drzewa, ogrodzenia budowlane i frontowe okratowania stałych sklepów. Tony towarów zostają rozładowane w rekordowym czasie.

O godzinie 17:00, kiedy startuje handlowy maraton, każdy pojazd dostawczy musi być usunięty, ponieważ tłumy kupujących zawsze zjawiają się punktualnie!

"Targ złodziejski"

Sprzedawane tu towary wciąż jeszcze mogą, i całkiem często się to dzieje, pochodzić z włamań czy kradzieży. W ciągu ostatnich dwudziestu lat rynek Nakorn Kasem przekształcił się jednak raczej w czysto turystyczny targ tandety i pamiątek, gdzie oferuje się garnki, patelnie, antyki, meble, instrumenty muzyczne.

Towary paserskie już od dawna oferowane są w tej części miasta. Tajowie naturalnie wiedzą o tym i na koniec każdego tygodnia ciągną tam tłumnie.

Handlarze często nie wyglądają na miejscowych, a swoje dobra przywożą starymi pick-upami albo ciężarówkami, ale są także ich koledzy, którzy dojeżdżają tu swoimi tuk-tukami i z ręcznymi wózkami.

Bangkok | Targ Nakorn Kasem, nazywany jest często „Targiem Złodziejskim
Bangkok | Targ Nakorn Kasem, nazywany jest często „Targiem Złodziejskim (by massimo_riserbo )

Policja targowa

Istnieje tu co prawda specjalna policja targowa, ale w rzeczywistości zajmuje się ona głównie sprzeczkami kupców o miejsce do handlu oraz pilnowaniem, czy wszystkie pojazdy zostały usunięte. Już na 2-3 godziny przed startem nie ma w najbliższej okolicy ani skrawka miejsca do parkowania.

Gdzie zaparkować samochód?

Turystom odwiedzającym targ można poradzić, aby jadąc tutaj swoim pojazdem zaparkowali go już na terenie dworca głównego Hua Lamphong, gdzie parking jest oświetlony, strzeżony i w miarę bezpieczny.

Mniej przezorni nie powinni się później specjalnie dziwić, że ich własne radio, kierownicę albo wsteczne lusterko można kupić na jednym ze straganów targowiska.

Najlepiej dotrzeć na targ tuk-tukiem, autobusem albo taksówką. Dokładnie tak, jak to robią miejscowi.

Bangkok | Lokalizacja targu Nakorn Kasem na mapie Bangkoku
Bangkok | Lokalizacja targu Nakorn Kasem na mapie Bangkoku (by Stanisław Kozłowski )

Zatłoczone uliczki

W sobotę wieczorem wszystkie możliwe luki wypełniają się kolejnymi sprzedającymi i na wąskich przejściach między stoiskami rozpoczyna się regularna wędrówka klientów.

Zapada powoli zmierzch i konieczne jest zaopatrzenie się w latarkę, ponieważ nie każdy kupiec ma oświetlenie na stoisku. Poruszając się w tłumie, gdzie łatwo o przypadkowe potrącenia, trzymanie na wierzchu telefonu komórkowego albo portfela jest ogromnym błędem.

Po godzinie 22:00 tłok w przejściach zaczyna się po trochu zmniejszać. Kto narzucił sobie dobre tempo, mógł zwiedzić do tej pory około 20% targowiska. Teraz koniecznie trzeba zrobić parę zdjęć, co nieco przekąsić i ewentualnie bliżej zapoznać się z jakąś wybraną ofertą.

Uwaga: Na targu można kupić rzeczy, których pochodzenie jest często podejrzane, a także produkty, których eksport jest zabroniony – np. posążki Buddy, własność państwowa (szyldy uliczne, latarnie kolejowe itp.) albo broń czy kość słoniową.

Bangkok | Handlarze przywożą swoje dobra starymi pickupami, ciężarówkami, tuk-tuk lub ręcznymi wózkami
Bangkok | Handlarze przywożą swoje dobra na targ starymi pick-upami, ciężarówkami, tuk-tukami lub ręcznymi wózkami (by fischerfotos )