Targ Pratunam

22 marzec 2013.

231
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.86 na 5)
Targ Pratunam4.86 out of 50 based on 14 voters.


Przy skrzyżowaniu ulic Phetburi (pisanej też: „Phetchaburi”) i Ratchaprop znajduje się dzielnica Pratunam, co znaczy tyle, co „wodna brama”. Można tutaj odwiedzić bardzo ożywiony rynek Pratunam: gąszcz stoisk, sklepików i warsztatów, gdzie dominują świeże artykuły spożywcze i odzież.

Bangkok | Targ Pratunam jest otwarty przez całą dobę
Bangkok | Targ Pratunam jest otwarty przez całą dobę (by plain_queen )

Tekstylia przede wszystkim

Pratunam jest jednym z głównych targowisk Bangkoku – handlową arterią miasta, a przy tym jednym z największych rynków tekstylnych w Tajlandii.

Oczywiście można tu kupić nie tylko wyroby tekstylne, ale też torebki, walizki, biżuterię, obuwie, pamiątki czy wyroby rzemieślnicze. Wybierając się na zakupy trzeba tylko wziąć pod uwagę fakt, że rynek jest na tyle ogromny, iż nie da się go zwiedzić w całości w ciągu jednego dnia.

Targ, który nigdy nie śpi

Targ Pratunam jest otwarty przez całą dobę, z tym że o różnych porach dnia oferowany jest rożny asortyment towarów. Największy ruch odbywa się od godziny 11 do 18, kiedy czynne są wszystkie stoiska i sklepy. Ponieważ Pratunam leży w turystycznej części miasta, a w pobliżu znajdują się liczne hotele, ożywiony handel nie cichnie również w godzinach wieczornych. 

Ceny

Ceny na Pratunam są porównywalne z cenami na innych targowiskach w Bangkoku, np. na największym rynku w mieście - Chatuchak.

Jeszcze jedna uwaga: Pratunam jest położony w centrum turystycznym miasta, przez co ceny są często zawyżane i dlatego zawsze należy się targować. Cenę towaru można praktycznie zawsze obniżyć o 20-50%. Najwyższe zniżki dostaje często pierwszy i ostatni kupujący. Sprzedawcy święcie wierzą, że w ten sposób przyciągają do siebie sukces w handlu.

Bangkok | Pratunam jest położony w centrum turystycznym miasta, przez co ceny są często zawyżane i dlatego zawsze należy się targować
Bangkok | Pratunam jest położony w centrum turystycznym miasta, przez co ceny są często zawyżane i dlatego zawsze należy się targować (by plain_queen )

Targowanie się

Zwykle handlujący dosyć dobrze rozumieją po angielsku, zwłaszcza jeśli chodzi o liczebniki. Jeśli chcecie zrobić na nich dobre wrażenie, nauczcie się kilku słów po tajsku. I jak zawsze w kontaktach z Tajami, bądźcie uprzejmi i spokojni. Czasem turyści podczas targowania się tracą opanowanie. To błąd.

Nie wypada też targować się o kwotę mniejszą niż 30 baht – dla zagranicznych gości to żaden pieniądz, a Taj może poczuć się obrażony. Poza tym, nie starajcie się uzyskać nierealnie niskich cen, pozwólcie sprzedawcom zarobić uczciwe pieniądze.

Bangkok | Lokalizacja targu Pratunam na mapce Bangkoku
Bangkok | Lokalizacja targu Pratunam na mapce Bangkoku (by Stanisław Kozłowski )

Jak tu dotrzeć?

Na targ Pratunam najwygodniej dostaniemy się za pośrednictwem Skytrain linii Sukhumvit. Trzeba tylko wysiąść na stacji Ratchethawi i trzymając się prawej strony iść wzdłuż ulicy Phetchaburi, dopóki nie stanie nam przed oczami centrum handlowe Platinum. Początek rynku znajduje się zaraz za ulicą przy Platinum Fashion Mall.

Można także dojechać tu miejskim autobusem, albo dojść ze stacji Chit Lom.

Nie należy bać się wielkiego obszaru rynku i zabłądzenia w tłumie – w orientacji pomoże nam widoczna z daleka wysoka wieża Baiyoke Sky.

Jeśli nie zainteresują nas towary na rynku Pratunam, zawsze możemy kontynuować zakupy w pobliskim Platinum Fashion Mall.

Bangkok | Pratunam jest jednym z największych rynków tekstylnych w Tajlandii
Bangkok | Pratunam jest jednym z największych rynków tekstylnych w Tajlandii (by fischerfotos )