Targ Banglamphu

31 styczeń 2013.

229
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.43 na 5)
Targ Banglamphu4.43 out of 50 based on 14 voters.


Za niepozorną fasadą przy ulicy Phra Sumen leży „Wet Market” Banglamphu. W czasach, kiedy nie było jeszcze supermarketów, bangkockie gospodynie domowe zaopatrywały się tutaj w świeże mięso, ryby i warzywa.

Bangkok | Poranny targ Banglamphu
Bangkok | Poranny targ Banglamphu (by honeypix )

Ponieważ z tyłu hala targowa graniczy z kanałem Khlong Banglamphu, świeże towary ze wsi mogły być tu łatwo dostarczane łodziami. Nie bez powodu nazywano kiedyś Bangkok „Wenecją Wschodu”.

Naprzeciwko hali targowej, po drugiej stronie ulicy Phra Sumen, znajduje się niewielki targ kwiatowy. Mieszkańcy Bangkoku kupują tu między innymi pąki kwiatów lotosu, które ubarwiają wiele buddyjskich ceremonii religijnych.

Targ uliczny za rogiem, wzdłuż ulicy Chakraphong (Thanon Chakkraphong), dzieli się na kilka sektorów: w górnej jego części znajdziemy głównie tekstylia i artykuły gospodarstwa domowego, natomiast w dolnej kupimy przede wszystkim produkty spożywcze, w tym: świeżo przygotowane potrawy.

Spacerując po targowisku warto od czasu do czasu oderwać wzrok od straganów, by spojrzeć w górę na stare, malownicze budynki mieszkalne.

Bangkok | Banglamphu Market znajduje się przy ulicy Thanon Chakkraphong, niedaleko Khao San Road
Bangkok | Banglamphu Market znajduje się przy ulicy Thanon Chakkraphong, niedaleko Khao San Road (by Stanisław Kozłowski )

Kieszonkowy Park

Na wschodzie targ Banglamphu graniczy z tzw. „Kieszonkowym Parkiem” przy ulicy Sip Sam Hang, który właściwie jest swego rodzaju wysepką obsadzoną tuzinem drzew. Ten park utworzono w 1976 roku. Ma kształt prostokąta, ponieważ powstał na zasypanym kanale.

Wat Bowonniwet Vihara

Na wschód od „Kieszonkowego Parku” znajduje się królewski klasztor Wat Bowonniwet Vihara (wzniesiony w latach 1824-1832). Ta świątynia jest jedną z najważniejszych w Tajlandii, ponieważ wszyscy potomkowie dynastii Chakri, a więc także obecny król Bhumiphol Adulyadej, przebywali tutaj pewien czas jako mnisi.

Bangkok | Ulica Chakkraphong w Bangkoku
Bangkok | Ulica Chakkraphong w Bangkoku (by poorfish )

Chińskie domostwa

Wzdłuż ulicy Tanao aż do Khao Sarn wciąż jeszcze stoi mnóstwo oryginalnych, chińskich domów szeregowych (taj. Hong Thao), które zostały zbudowane pod koniec XIX wieku.

Tę metodę budowania przywieźli chińscy imigranci ze swojej ojczyzny: dwukondygnacyjne domy, gdzie parter służył jako magazyn i sklep, a na piętrze mieszkała rodzina kupca. Boczne ściany są wspólne z domami sąsiadów. Dzisiaj w kilku odrestaurowanych domach mieszczą się nowoczesne sklepy albo restauracje.

Bangkok | W pobliżu targu Banglamphu znajduje się Wat Bowonniwet Vihara, gdzie sam król przebywał niegdyś jako mnich
Bangkok | W pobliżu targu Banglamphu znajduje się Wat Bowonniwet Vihara, gdzie sam król przebywał niegdyś jako mnich (by nickhubbard )