Chatuchak Market - weekendowy targ

30 kwiecień 2013.

194
com_content.article
(12 razy zagłosowano, średnia ocena 3.50 na 5)
Chatuchak Market - weekendowy targ3.50 out of 50 based on 12 voters.


Chatuchak Market w Bangkoku jest jednym z największych weekendowych targów na świecie. Czeka nas tu prawdziwe szaleństwo zakupów. Wszechobecny gwar, stoły uginające się pod ciężarem dojrzałych owoców, stosy barwnych jedwabi, stoiska obwieszone połyskującą biżuterią i zapachy unoszące się ze straganów z jedzeniem, niejednego przyprawią o zawrót głowy.

Tajlandia | Owocowe szaleństwo na Chatuchak Market
Tajlandia | Owocowe wariacje z Chatuchak Market (by flydime )

Szaleństwo zakupów

Nie ma praktycznie takiego produktu, który nie byłby oferowany na jednym z licznych straganów Chatuchak Market. Można tutaj kupić nie tylko żywność i odzież, ale także biżuterię, ozdobne lampy, meble, plecione kosze i dywany, a nawet zwierzęta (szczególnie psy różnych ras, rybki akwariowe i śpiewające ptaki). Weekendowy market, to także raj dla osób urządzających mieszkania – takiego wyboru mebli i orientalnych dekoracji nie znajdziemy nigdzie indziej. Zmęczeni feerią barw i tłumem, możemy udać się do stoisk z orzeźwiającymi napojami i tradycyjnym tajskim jedzeniem.

Na Chatuchak Market znajdują się tysiące stoisk, a różnorodność towarów potrafi zadowolić każdego. Mówi się, że nikt nie opuści tego targu z pustymi rękami, nawet największy skąpiec znajdzie coś, co zachwyci jego oczy i nie pozwoli przejść obojętnie.

Atmosfera

Atmosfera Chatuchak Market jest niezwykle gwarna i kolorowa, a tym samym niepowtarzalna. Kupcy próbują przyciągnąć klienta do swoich stoisk na rozmaite sposoby: krzyczą, namawiają, zachwalają swoje towary, umilają zakupy muzyką, przystrajają krzykliwie stragany i ubierają się w dziwne stroje. Wszystko po to, żeby przechodzący z tłumem potencjalny kupujący, spojrzał akurat na nich. Choć konkurencja jest duża, a temperatura i hałasy dość męczące, żaden z właścicieli straganów z pewnością nie zrezygnuje z cotygodniowego udziału w życiu tego najpopularniejszego targu w całej Tajlandii.

Tajlandia | Weekendowy rynek w Bangkoku to szansa na naprawdę kolorowe zakupy
Tajlandia | Weekendowy rynek w Bangkoku to szansa na naprawdę kolorowe zakupy (by glenmaclarty )

Negocjacje

Istnieje niepisana zasada panująca w tym szaleństwie zakupów, o której warto pamiętać: „kto się nie targuje, może dużo stracić”. Umiejętnie negocjując cenę, można uzyskać nawet 50 % obniżki. Zakupy na tajskim targu są więc bardzo emocjonujące i z pewnością nas nie znużą.

Pomimo obfitości towarów, wcale nie jest łatwo znaleźć wymarzony produkt. Zapoznanie się z ofertą wszystkich straganów w ciągu jednego dnia, jest niemal niemożliwe. Nic więc dziwnego, że Chatuchak Market ma swoich wiernych fanów, którzy przychodzą regularnie co tydzień i cały weekend spędzają, „nurkując” w przepychu różnorakich dóbr. Szacuje się, że każdego weekendu targ odwiedzany jest przez imponującą liczbę dwustu tysięcy kupujących.

Informacje praktyczne

Zakupy na targu robić można w piątki, soboty i niedziele, od siódmej rano do późnego popołudnia. Stoiska bywają czynne również w inne dni tygodnia, ale jest ich mniej i są słabiej zaopatrzone. Najlepszą godziną do kupowania jest dziewiąta, kiedy nie ma jeszcze tłumów, a upał nie jest zbyt męczący.