Spacer po Bangkoku: okolice Pomnika Demokracji i Wat Saket

01 kwiecień 2014.

236
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.25 na 5)
Spacer po Bangkoku: okolice Pomnika Demokracji i Wat Saket4.25 out of 50 based on 4 voters.


Trasa proponowanej wycieczki wiedzie wokół północnej części tzw. „zewnętrznego Rattanakosin” (przypominamy, że chodzi o stare miasto Bangkoku). Tym razem przespacerujemy się historycznymi uliczkami, przy których ciągle jeszcze znajduje się wiele starych domów handlowych. Szlak prowadzi przez okolice Pomnika Demokracji, dochodzi do wschodniej granicy Starego Miasta, gdzie można zwiedzić pozostałości zabytkowego fortu i kończy się na zjawiskowej świątyni Złotej Góry (Wat Saket).

Bangkok | Spacer po okolicach Pomnika Demokracji i Wat Saket
Bangkok | Spacer po okolicach Pomnika Demokracji i Wat Saket (by Stanisław Kozłowski )

Ważna uwaga: należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre ze starych ulic nie posiadają chodników dla pieszych, co przy dzisiejszym ruchu może być niebezpieczne.

Przebieg trasy:

Cała trasa wycieczki liczy ok. 2,8 km. W czasie spaceru warto zwrócić uwagę na następujące obiekty:

1.  Plac i Pawilon Maha Chesdabodin

Na tej otwartej przestrzeni dostrzeżemy piękne kwiatowe rabatki, pawilon w tradycyjnym stylu Rattanakosin oraz posąg króla Ramy III, który – zanim wstąpił na tron – znany był jako książę Chesdabodin. Plac wykorzystywany jest podczas różnych oficjalnych uroczystości.

2. Bulwar Ratchadamnoen Klang

Bulwar Ratchadamnoen Klang (lub: Rajdamnoen Klang) powstał w okresie panowania króla Ramy V (Chulalongkorn, 1868-1910). Był w owym czasie najdłuższą i najszerszą ulicą w mieście.

Ratchadamern znaczy w przybliżeniu „Królewska promenada” – droga ta łączy Wielki Pałac Królewski z Pałacem Dusit.

Bulwar składa się łącznie z trzech części: Ratchadamnoen Nai (zaczyna się od Wielkiego Pałacu i prowadzi wzdłuż Sanam Luang), Ratchadamnoen Klang – część środkowa oraz ostatni odcinek Ratchadamnoen Nok – od mostu Phan Fa Lilat do pałacu Dusit.

Bangkok | Zza horyzontu już wyłania się Pomnik Demokracji
Bangkok | Zza horyzontu już wyłania się Pomnik Demokracji (by leomei )

3. Pomnik Demokracji

Pomnik Demokracji w Bangkoku wzniesiono w roku 1939 r., aby upamiętnić przejście ustroju od monarchii absolutnej do demokracji (a raczej do monarchii konstytucyjnej).

Poszczególne elementy konstrukcji pomnika mają wymiar symboliczny: dostrzeżemy tu np. cztery kolumny wysokie na 24 metry, ponieważ zmiana ustroju weszła w życie 24 czerwca 1932 r., 75 armat ustawionych na ziemi wokół pomnika przypomina zaś rok 2475 B.E. (to ta sama data, tyle że w erze buddyjskiej). Na dole przedstawiono historię rewolucji w płaskorzeźbach.

Pomnik Rewolucji często jest miejscem demonstracji politycznych.

4. Stare domy handlowe przy świątyni Chao Poh Suea

Malownicze, zabytkowe domostwa posiadają wiele detali architektonicznych inspirowanych stylem zachodnim. Każde dwie albo trzy jednostki rozdzielone są ścianą przeciwpożarową (widać to na dachach). Fasady na pierwszym piętrze zachowano w starym stylu, natomiast partery domów odnowiono i przystosowano do aktualnych potrzeb, najczęściej – działalności komercyjnej.

Bangkok | Pomnik Demokracji w Bangkoku znajduje się na rondzie przy ulicy Ratchadamnoen Klang
Bangkok | Pomnik Demokracji w Bangkoku znajduje się na rondzie przy ulicy Ratchadamnoen Klang (by leomei )

5. Świątynia Mahanaparam

Świątynia Mahanaparam została zbudowana ok. 1850 r., a więc za panowania króla Ramy III, jednak prace nad nią zakończono dopiero w czasach Ramy IV.

Świątynia posiada architektoniczne cechy chińskie i tajlandzkie. Na jej terenie otwarto pierwszą publiczną szkołę w Bangkoku. Widniejące przed budynkiem święte drzewo Bo zostało przywiezione przez Ramę V bezpośrednio ze Sri Lanki.

6. Świątynia Chao Poh Suea

„Chao Poh Suea” znaczy: „Bóg Tygrys”. Świątynia ta znajdował się pierwotnie przy Bamrung Mueang Road, gdzie powstała chińska gmina w Bangkoku. W czasach rządów króla Ramy V świątynię przeniesiono na obecne miejsce.

Dzisiaj stanowi ona wielką świętość dla mieszkańców Bangkoku chińskiego pochodzenia i jest bardzo szanowana. Każdego roku odbywają się tutaj liczne święta i uroczystości.

Bangkok | Chińska świątynia Chao Poh Suea, zwana także Świątynią Tygrysa
Bangkok | Chińska świątynia Chao Poh Suea, zwana także Świątynią Tygrysa (by gerrypops )

7. Brama do pałacu Praeng Sanphasart

Zachowana do dziś neoklasycystyczna brama prowadziła niegdyś do pałacu, który powstał w 1901 r., a w 1967 r. został doszczętnie zniszczony przez pożar.

8. Stare domy handlowe przy Praeng Nara Road

Nazwa „Praeng Nara” wywodzi się od nazwiska księcia Narathip Prapanpong, do którego należał ten teren. Za czasów króla Ramy V zbudowano tu ulicę Praeng Nara, wzdłuż której jak grzyby po deszczu wyrosły domy kupieckie – wiele z nich zachowało się do dziś.

9. Szkoła Talapat Suksa

Budynki należące obecnie do prywatnej szkoły były niegdyś częścią pałacu księcia Narathip Prapanpong. Chociaż ząb czasu już nieco je nadgryzł, ciągle jeszcze niektóre elementy lśnią pięknem dawnej wspaniałości, jak choćby drewniane rzeźby koło dachu, albo schody z poręczami.

Bangkok | Bangkok City Hall
Bangkok | Bangkok City Hall (by ber1 )

10. Ulica Praeng Poothon

Praeng Poothon jest jedną z nielicznych okolic w Bangkoku, gdzie można podziwiać historyczną architekturę starych domów handlowych – do naszych czasów zachowało się ich ponad 100.

Ta dzielnica była jedną z najbardziej ruchliwych w Bangkoku, dopóki nie nadeszła moda na supermarkety i nowoczesne centra handlowe.

11. Kanał Khlong Mueang Doem

„Khlong Mueang Doem“ jest oficjalną nazwą wewnętrznego kanału miejskiego, który został wykopany w okresie Thonburi (1767-1782), za panowania króla Taksina Wielkiego.   

12. Stare domy handlowe przy Bamrung Mueang Road

Ulica Bamrung Mueang jest jedną z najstarszych w Bangkoku. Pierwsze domy handlowe pojawiły się tu w roku 1872. Niektóre stare budynki nadal funkcjonują: najczęściej znajdują się w nich sklepy z pamiątkami oraz z przedmiotami dla mnichów.

Bamrung Mueang jest dziś pozbawiona bezpiecznego chodnika dla pieszych, wędrując nią musimy zatem zachować ostrożność.

Bangkok | Wielka Huśtawka widziana z Wat Suthat
Bangkok | Wielka Huśtawka widziana z Wat Suthat (by irisphotos )

13. Bramińskie świątynie 

Trzy święte hale wzniesione w 1784 roku dają schronienie trzem różnym bramińskim bóstwom. Również dziś odbywają się tu ceremonie mające na celu wyproszenie błogosławieństwa i pomyślności w ważnych dla kraju sprawach.

14. Sao Ching Cha – Wielka Huśtawka

Wielka Huśtawka Sao Ching Cha jest od ponad 200 lat symbolem Bangkoku. Została zbudowana w 1784 roku, a wykorzystywano ją do barwnych bramińskich ceremonii.

Według bramińskich wierzeń bóstwo Phra Isuan schodzi każdego roku z nieba na dziesięć dni i trzeba je wtedy zabawiać.

Jak wyglądała taka „zabawa”? Czterech mężczyzn wznosiło się na huśtawce coraz wyżej i wyżej, aż sięgnęli kija bambusowego z torbą, w której było 3 tamlung (dzisiaj ok. 12 baht). Błąd przy chwytaniu torby mógł prowadzić do ciężkiego wypadku, a nawet śmierci. Następny zespół walczył o nagrodę 10 baht, trzeci o 8 baht.

15. Świątynia Suthat

Świątynia Suthat została zbudowana za panowania króla Ramy I (1782-1809) w centrum ówczesnego miasta. Jest to przepiękny przykład stylu architektonicznego Rattanakosin (był to właściwie rozwinięty i ulepszony styl Ayutthaya).

W świątyni znajduje się kilka bardzo kosztownych posągów Buddy i cudowne malowidła ścienne, które dwadzieścia lat temu zostały odrestaurowane.

Bangkok | Wat Suthat
Bangkok | Wat Suthat (by irisphotos )

16. Ratusz (Bangkok City Hall)

Kiedyś przed siedzibą Bangkok Metropolitan Administration znajdował się słynny Talad Sao Ching Cha, największy swego czasu targ warzywny w mieście, szczególnie popularny we wczesnym okresie Rattanakosin.

Obecnie, po przebudowie, znajduje się tu duży plac. Na jego skraju, przed Wielką Huśtawką, stoi nowoczesna rzeźba w tajlandzkim stylu. Na dole rzeźby, na długiej marmurowej taśmie, znajduje się zapisana złotymi czcionkami oficjalna nazwa miasta.

17. Most Sommot Amornmark

Dzisiejszy Sommot Amornmark zastąpił dawny przesuwany most, który dzięki swojej konstrukcji mógł utrudnić nieprzyjacielowi przedostanie się przez fosę miejską. Obecny most zbudowano w czasach Ramy V – zaliczą się on do grona najpiękniejszych starych mostów Rattanokosin.

18. Świątynia Thepidaram

Wat Thepidaram (Świątynia Córki Anioła) został zbudowany w latach 1836-1839 przez króla Ramę III na cześć jego córki – księżniczki Vilas. Świątynia jest kombinacją chińskiego i tajlandzkiego stylu architektonicznego, co w owym czasie było bardzo popularne.

Bangkok | Loha Prasat na terenie Wat Ratchanaddaram
Bangkok | Loha Prasat na terenie Wat Ratchanaddaram (by hko_s )

19. Świątynia Ratchanadda

Wat Ratchanadda wzniesiono za panowania króla Ramy III ku czci jednej z jego kuzynek.

Ciekawym obiektem tej świątyni jest „Loha Prasat”, czyli „Żelazna Góra” – konstrukcja w kształcie trzypiętrowej piramidy, na której znajduje się pawilon (opatrzony 12 wieżami i zwieńczony małą chedi). W 1991 r. umieszczono na jego szczycie relikwie Oświeconego.

20. Fort Mahakan

W roku 1890 wciąż jeszcze istniały mury miejskie otaczające Bangkok. Posiadały one 14 wież strażniczych (Pom), rozmieszczonych co 400 metrów, a każda z nich nazwana została imieniem jakiegoś dzielnego zwierzęcia albo hinduistycznego bóstwa. Miały one wzbudzać wśród wrogów strach i przerażenie.

Pom Mahakan – o imieniu hinduistycznego boga śmierci – uprzedzał nieprzyjaciół o czekającym ich straszliwym losie, jeśli spróbują przekroczyć bramy miasta.

21. Most Phan Fa Lilat

Most Phan Fa Lilat (także: Panfaleelat) został zbudowany przez włoskiego inżyniera nad zewnętrznym kanałem miejskim, dla połączenia Ratchadamnoen Klang Avenue i Ratchadamnoen Nok Avenue.

Bangkok | Fort Mahakan
Bangkok | Fort Mahakan (by archer10 )

22. Most Mahat Thai Uthit 

Między mostem Phan Fa Lilat i Złotą Górą skręca na wschód mały kanał – Khlong Mahanak. W kronice z czasów panowania króla Ramy I odnotowano, że było to miejsce, gdzie „lud podczas wysokiej wody mógł pływać łódkami, śpiewać i recytować wiersze, jak to było w zwyczaju w starej stolicy Ayutthaya”.

Około 1900 r. przy ujściu Khlong Mahanak do Khlong Banglamphu powstał ożywiony pływający targ.

23. Wat Saket

Bez wątpienia, najbardziej charakterystycznym obiektem na terenie świątyni Wat Saket jest Phu Thao Thong, czyli tzw. Złota Góra.

Liczące około 80 m wzgórze mieści wspaniałą chedi z relikwiami Buddy. Poza pięknie malowanym wnętrzem chedi, możemy tu podziwiać także zjawiskową panoramę Bangkoku.

Źródło inspiracji: Die Thailand-Seiten von Anne und Heiner