Piesza wycieczka po Rattanakosin (wersja rozbudowana)

14 luty 2014.

235
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.20 na 5)
Piesza wycieczka po Rattanakosin (wersja rozbudowana)4.20 out of 50 based on 5 voters.


Trasa tej wycieczki prowadzi wokół obszaru tzw. Wyspy Rattanakosin, czyli najstarszej części Bangkoku, którą od zachodu ogranicza rzeka Chao Phraya, a od wschodu wewnętrzna fosa miejska, czyli kanał Khlong Lod.

Bangkok | Propozycja pieszej wycieczki po Wyspie Rattanakosin, na której zlokalizowane są najważniejsze zabytki Bangkoku
Bangkok | Propozycja pieszej wycieczki po Wyspie Rattanakosin, na której zlokalizowane są najważniejsze zabytki Bangkoku (by Stanisław Kozłowski )

Po drodze mija się Pałac Królewski ze wspaniałą świątynią Wat Phra Kaeo, świątynię Leżącego Budy (Wat Pho), inne stare świątynie, różne ministerstwa i wraca do Sanam Luang – wielkiego, owalnego placu przed pałacem.

Przebieg trasy:

Trasa liczy około 4,3 km.

Podczas tej wycieczki warto zwrócić na następujące obiekty:

1. Uniwersytet Thammasat

Jest to jedna z najstarszych i najlepszych uczelni w kraju.

We wczesnym okresie Rattanakosin teren ten stanowił południową część pałacu. W 1934 roku  założono tu „Thammasat Lae Kan Mueang” (Uniwersytet Nauk Moralnych i Politycznych). W późniejszych czasie zwiększono ilość fakultetów i skrócono nazwę do „Uniwersytet Thammasat”.

2. Okolice Tha Phra Chan

Wciągu dnia na przystani promowej Tha Phra Chan trwa pracowita krzątanina, ponieważ korzystają z niej nie tylko studenci uniwersytetów Thammasat i Silpakorn, ale także pracownicy Sisiraj Medical School na przeciwległym brzegu Chao Phraya.

Ulica prowadząca od przystani do Sanam Luang nazywa się Phra Chan Road i jest jedną z najstarszych arterii w Bangkoku. Ta ulica należy do nielicznych w stolicy Tajlandii, które są jeszcze obsadzone wysokimi, gęstymi drzewami, dzięki czemu zaznamy tu trochę przyjemnego cienia.

3. Wat Mahathat

To jedna z najważniejszych świątyń w dzielnicy Rattanakosin. Została zbudowana w okresie Ayutthaya, a więc jeszcze przed założeniem Bangkoku. Jej nazwa oznacza: Świątynię Wielkiej Relikwii.

Na terenie świątyni znajduje się wyższa szkoła buddyjska, Maha Chulalongkorn Ratchawittayalai, uważana za najstarszy uniwersytet buddyjski w kraju i drugi pod względem znaczenia w Tajlandii.

4. Tha Chang Wang Luang

Z przystanią Tha Chang Wang Luang wiążą się dwie ciekawe historie. „Słoniowy pirs Wielkiego Pałacu” (jak tłumaczy się nazwę przystani) został zbudowany za panowania króla Ramy I (1782-1809), aby ułatwić wyprowadzanie do kąpieli słoni, pracujących przy budowie Wielkiego Pałacu.

Przystań bywa też nazywana „Tha Phra”: w tym miejscu bowiem wyładowano z łodzi wielki posąg Buddy „Phra Sri Sakayamuni”, który przewieziono rzeką z Sukhothai, aby ustawić go w Wat Suthat.

5. Domy handlowe przy Na Phra Lan Road

W bliskim otoczeniu przystani znajdują się jeszcze stare, odrestaurowane budynki handlowe, wzniesione za czasów króla Ramy V i posiadające pięknie zdobione szczyty. Znajdują się w nich sklepy z pamiątkami i restauracje dla zwiedzających Wielki Pałac. 

W sąsiedztwie mieści się Uniwersytet Silpakorn, czyli tutejsza Akademia Sztuk Pięknych.

6. Stara biblioteka Vajiravadh

Budynek starej biblioteki Hor Phra Samut Vajiravudh, zwany też Tawon Watthu, leży między Uniwersytetem Silpakorn i Wat Mahathat przy Sanam Luang.

Kiedy w roku 1894 zmarł następca tronu książę Chaofah Maha Wachirunnahit, król Rama V zapragnął wznieść budowlę na jego cześć. Plany budowy odpowiedniego budynku zrealizował dopiero jego następca król Rama VI i urządził w nim miejską bibliotekę.

Bangkok | Okolice przystani promowej Tha Phra Chan
Bangkok | Okolice przystani promowej Tha Phra Chan (by pittaya )

7. Królewska przystań Ratchaworadit

Pawilon tronowy Ratchakit Winitchai leży bezpośrednio przy pirsie Tha Ratchaworadit, królewskiej przystani łodzi. Ten i cztery inne pawilony zostały zbudowane za panowania króla Ramy IV (1851-1864). Pierwotnie znajdował się tutaj pływający pawilon, który przez królów Ramę II i Ramę III używany był do królewskich ceremonii. Dzisiaj pozostał jedynie Ratchakit Winitchai.

8. Zachodnie mury Wielkiego Pałacu

Wysokie, zaopatrzone w blanki mury z wielkimi bramami, na zachód od Wielkiego Pałacu służyły nie tylko ochronie królewskiej siedziby, ale też wczesnego miasta. Zostały wzniesione już w pierwszym roku istnienia Bangkoku (1782). Obecnie są odrestaurowane.

9. Przystań Tha Rong Mo

Jak głosi legenda, przed założeniem Bangkoku rosła w tej okolicy roślina, która była w stanie kruszyć kamienie (po tajsku: „Rong Mo Hin”).

Zbudowana pierwotnie z drewna przystań została później zastąpiona przez konstrukcję betonową. Dzisiaj można przepłynąć stąd promem do Wat Arun, na drugi brzeg Chao Phraya.

10. Stare budynki handlowe koło przystani Tha Tian

Za panowania króla Ramy I znajdował się w tym miejscu pałac książęcy, który jednak w czasach Ramy IV padł ofiarą pożaru. Potem mieściła się tu placówka zagraniczna i mieszkania dla cudzoziemców, zanim nie zastąpiły ich, prawdopodobnie za panowania Ramy V, widoczne dzisiaj domy handlowe.

11. Wat Pho

Wat Pho wzniesiony został w okresie Ayutthaya, w latach 1688-1703, jest więc najstarszą świątynią w Bangkoku.

Świątynia słynie ze znajdującego się tu olbrzymiego posągu leżącego Buddy o kunsztownie zdobionych masą perłową podeszwach stóp. We wczesnym okresie Rattanakosin świątynia była centrum nauki tradycyjnej medycyny i tajskiego masażu.

Bangkok | Malownicza ulica Na Phra Lan
Bangkok | Malownicza ulica Na Phra Lan (by adactio )

12. Dom Chakrabongse

Dom Chakrabongse zostal zbudowany za panowania króla Ramy V przez księcia Pitsanuloke Prachanart, ojca księcia Chakrabongse. Wzniesiono go, gdy książę studiował w Anglii. Kiedy w 1938 roku wrócił do Tajlandii, mieszkał w nim aż do śmierci. Budynek główny posiada drewnianą wieżę widokową, z której rozciąga się wspaniały widok na Chao Phraya i okolice.

13. Most Charoen Rat 31

Ten betonowy most z gipsową balustradą został skonstruowany w 1910 roku, w pierwszym roku panowania króla Ramy VI. Był pierwszym z sześciu mostów oznaczonych prefiksem „Charoen” (wzrost, rozwój). Liczba 31 oznacza, że król miał 31 lat, kiedy most został otwarty 30 grudnia 1911 r. (na końcu balustrady umocowana jest rozeta z cyframi 3 i 1).

14. Khlong Khu Mueang Doem

Tak brzmi oficjalna nazwa wewnętrznego miejskiego kanału, który ludzie nazywają jednak Khlong Lod (albo także: „Khlong Lord”, co nie ma nic wspólnego z angielskim tytułem szlacheckim, znaczy raczej „rura”, „cylinder”). Kanał został wykopany jeszcze w okresie Thonburi.

15. Posterunek policji Phra Ratchawang

Posterunek policji Phra Ratchawang znajduje się na terenie dawnego pałacu, gdzie przeniesiono go w 1914 roku.

16. Budynek główny Ministerstwa Handlu

Także ten budynek znajduje się na terenie wcześniejszego pałacu, zbudowanego w czasach panowania króla Ramy III (1824-1851). Działka gruntu została przekazana rządowi za panowania króla Ramy VI (1910-1925). Dobrze utrzymany budynek posiada trzy piętra. Niektóre szczegóły architektoniczne wskazują na wpływy europejskie.

Bangkok | Na trasie naszej wycieczki napotkamy Wat Pho – najstarszą świątynię Bangkoku
Bangkok | Na trasie naszej wycieczki napotkamy Wat Pho – najstarszą świątynię Bangkoku (by argenberg )

17. Stare budynki handlowe przy Asdang Road

Budynki handlowe przy tej ulicy, równoległej do wewnętrznego kanału miejskiego, zostały wzniesione za panowania króla Ramy V w stylu wykazującym wpływy europejskie. Od połowy wieku XIX do początku XX okolica ta słynęła ze sprzedaży samochodów i łodzi. Niestety obecnie budynki pozostają w opłakanym stanie i służą tylko jako magazyny spedycyjne.

18. Most Ubonrat

Most Ubonrat został zbudowany w roku 1912 dla upamiętnienia księżniczki Ubonrat Nareenart. Gipsowe balustrady zostały wykonane w stylu tajskim, z tablicą z imieniem mostu na środku. Jest to jeden z najpiękniejszych starych mostów Bangkoku.

19. Świątynia Hor Klong

Świątynię Hor Klong (Świątynia Wieży Bębnów) wzniesiono na cześć pewnego dzielnego oficera, który za panowania króla Ramy I zmarł, pełniąc obowiązki na wieży bębnów. Każde stare miasto w Tajlandii posiadało swoją wieżę bębnów – w Bangkoku stała ona przed Wat Pho.

20. Urząd dzielnicowy

Na tym terenie o powierzchni ok. 1 ha znajdowało się wcześniej pięć pałaców, zbudowanych za panowania królów Ramy II i  Ramy III. Podczas akcji modernizacyjnej pod rządami króla Ramy V wiele pałaców przebudowano, również dzisiejszą siedzibę władz dzielnicowych. Budynek główny wzniesiono w stylu rzymskim, na co szczególnie wyraźnie wskazują kolumny przy głównym wejściu.

21. Most Mon

Pierwotnie most Mon został wzniesiony z drewna tekowego za panowania króla Ramy III. W czasach Ramy VI drewno zastąpiono konstrukcją betonową.  W języku tajskim nazwa „Mon” oznacza grupę etniczną, która pochodzi z miasta Pegu w południowej Birmie. Niegdyś kupcy Mon osiedlali się w pobliżu tego mostu.

Bangkok | Choć świnki nie widać spod ogromu ozdób, musicie nam uwierzyć na słowo, że zdjęcie przedstawia słynny Pig Memorial w Bangkoku
Bangkok | Choć świnki nie widać spod ogromu ozdób, musicie nam uwierzyć na słowo, że zdjęcie przedstawia słynny Pig Memorial w Bangkoku (by davecranwell )

22. Ogród Królewski Saranrom

Ogród Saranrom znajduje się przed wcześniejszym pałacem Saranrom (dzisiaj mieści się tam Ministerstwo Spraw Zagranicznych). Park został założony już w roku 1854 przez króla Ramę V, ale mieszkańcom Bangkoku został udostępniony dopiero w 1960 r. W ogrodzie znajduje się wiele interesujących monumentów, a wśród nich pomnik królowej Sunantha Kumareerat, która w młodym wieku zginęła w wypadku łodzi.

23. Świątynia Ratchapradit

Na północ od parku Saranrom leży mała świątynia, która zbudowana została za czasów króla Ramy IV (1851-1868). Posiada bot z pięknie rzeźbionym szczytem i malowidłami ściennymi, dwa prangi i chedi. Bot jest uroczą budowlą z szarego marmuru na wysokiej platformie.

24. Most Pee Goon

Jest to most dla pieszych, zbudowany w roku 1911. Został ufundowany przez królową Sri Patcharintra (matkę Ramy VI) z okazji ukończenia przez nią czwartego cyklu narodzin (48 lat), przypadającego na rok świni („Pee Goon” = „Rok Świni”). Most posiada cztery dekoracyjne kolumny, które mają przypominać urodzinowe świece czwartego cyklu.

25. Pomnik Świni

Jest to prezent urodzinowy dla królowej-matki Sri Patcharintra. Świnia jest symbolem roku urodzin królowej. Posąg ufundowali jej przyjaciele.

26. Historyczna Wieża Bębnów

Król Rama I kazał zbudować tę wieżę w roku 1782 naprzeciwko Wat Pho. Wysoka na ponad 40 metrów, była kopią wieży ze starej stolicy Ayutthaya. Budowla posiada trzy piętra, a na każdym z nich wisi ogromny bęben o różnym tonie dźwięku – ich zadaniem było przekazywanie ważnych wiadomości: dolny bęben wybijał wschody i zachody słońca, bęben na drugim piętrze sygnalizował alarm pożarowy, a bęben na najwyższym piętrze ostrzegał przed nieprzyjacielskim atakiem.

Bangkok | Zwiedzając Bangkok warto zwrócić uwagę na stare, zabytkowe mosty, które wyszepcą nam wiele tajemnic o tym mieście
Bangkok | Zwiedzając Bangkok warto zwrócić uwagę na stare, zabytkowe mosty, które wyszepcą nam wiele tajemnic o tym mieście (by mikecogh )

27. Historyczna Wieża Zegarowa

Zbudowanie wieży zegarowej Krom Khun Ratchasihavikrom zlecił Rama IV. Wysoka na 20 metrów wieża posiadała cztery zegary, po jednym na każdej stronie. Choć Rama V kazał rozebrać tę budowlę, w 1982 r. odbudowano ją według starego wzoru.

28. Most Hok

„Hok” znaczy „podnosić”, co sugeruje nam most zwodzony. Jest to typowa konstrukcja wielu mostów miejskich, pozwalająca na przepuszczanie łodzi. Saphan Hok (saphan = most), który dzisiaj możemy oglądać, zbudowano w 1982 r. z okazji 200. jubileuszu stolicy.

29. Most Chang Rong Si

Most wyróżnia się charakterystycznym zdobieniem w postaci psich głów, a to dlatego, że został wzniesiony z okazji 48. urodzin pewnego tajskiego polityka, urodzonego właśnie pod tym chińskim znakiem zodiaku.

Taki jubileusz jest szczególnie ważny, bo oznacza ukończenie czwartego cyklu życiowego według kalendarza księżycowego (każdy cykl trwa 12 lat).

30. Most Charoen Sri 34

Kolejny most z serii „Charoen” króla Ramy VI. Ten został wyświęcony w 1913 roku na 34 urodziny króla. Posiada on cztery słupy ze stiukiem w zachodnim stylu. Cyfra „4” widoczna na każdym słupie przypomina czwarty rok rządów króla.

31. Fontanna Bogini-Matki

Jest to jedna z najpiękniejszych fontann w Bangkoku, przestawiająca boginię-matkę – Phra Mae Thorani, dającą ludziom wodę, spływającą z jej włosów.

Bangkok | Fontanna bogini-matki Mae Phra Thorani
Bangkok | Fontanna bogini-matki Mae Phra Thorani (by danburgmurmur )

32. Most Phan Phiphob Lila

„Phan Phiphob” znaczy „pan życia”, „lila” to „ruch” – Most Phan Phiphob Lila był miejscem, przez które wielokrotnie przejeżdżał król.

Wzniesiono go za panowania króla Ramy V, aby połączyć Środkową Ratchadamnoen Avenue z Wewnętrzną Ratchadamnoen Avenue w kierunku Wielkiego Pałacu. Most był wielokrotnie poszerzany w związku rosnącym natężeniem ruchu. Dzisiaj leży na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań Bangkoku.

33. Sanam Luang

Sanam Luang to okazały plac przy Pałacu Królewskim. Odbywają się tu liczne uroczystości, ceremonie i defilady związane z najważniejszymi wydarzeniami i świętami w Tajlandii, w których biorą udział członkowie rodziny królewskiej.

Szczególnie godne uwagi są ceremonie królewskiej orki, uroczystości noworoczne, a także wiele świąt buddyjskich.

34. Pomnik Korpusu Ekspedycyjnego

Ten pomnik wzniesiono w 1919 roku za panowania Ramy VI. W pierwszej wojnie światowej Tajlandia wysłała 1200 tajlandzkich ochotników do Europy. Na polach bitew zginęło 19 żołnierzy-ochotników. Ich prochy spoczęły właśnie tutaj.

35. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Bangkoku, to nie tylko jedno z największych muzeów w Tajlandii, ale i w całej Azji Południowo-Wschodniej. Znajdziemy tu bogate zbiory ilustrujące historię, kulturę i tradycje tego kraju.

Ciekawym zabytkiem muzeum jest np. najstarszy tekst zapisany w alfabecie tajskim.

36. Teatr Narodowy

Odbudowany po pożarze budynek w kształcie litery „T” wykazuje mieszaninę architektury tajlandzkiej i zachodniej. Nad wejściem głównym znajduje się rzeźba przedstawiająca hinduistycznego boga sztuki o imieniu Ganesha. W teatrze odbywają się przedstawienia klasycznego tańca tajlandzkiego. Sala posiada oryginalną formę trapezu.

Bangkok | Pig Memorial – nie jest to może najpopularniejszy zabytek Bangkoku, ale za to jaki wyjątkowy!
Bangkok | Pig Memorial – nie jest to może najpopularniejszy zabytek Bangkoku, ale za to jaki wyjątkowy! (by Hartfried Schmid )

37. Bot Wat Bovon Sathan Sutthawas

Świątynia Bovon Sathan Sutthawas została zbudowana za panowania króla Ramy III na obszarze pałacowym następcy tronu, jako jego osobista świątynia. Kiedy za panowania króla Ramy V zlikwidowano urząd następcy tronu, teren został podzielony: część dodano do Sanam Luang, część otrzymało Muzeum Narodowe, a część przeszła na rzecz uniwersytetu Thammasat. Po tych zmianach zachował się tylko jeden budynek dawnej świątyni – istniejący do dziś bot.   

Źródło inspiracji: Die Thailand-Seiten von Anne und Heiner