Bangkok w trzy dni

05 maj 2014.

238
com_content.article
(12 razy zagłosowano, średnia ocena 4.42 na 5)
Bangkok w trzy dni4.42 out of 50 based on 12 voters.


Bangkok to nie tylko stolica Tajlandii i jedno z najważniejszych pod względem gospodarczym miast Azji, ale także jeden z głównych kierunków turystycznych Azji Południowo-Wschodniej. To w tym mieście znajdują się najpiękniejsze budowle Tajlandii, ważny azjatycki węzeł lotniczy, a także jeden z głównych węzłów komunikacyjnych do zwiedzania regionu drogą lądową. Co warto zobaczyć w Bangkoku, jeżeli możemy spędzić w tym mieście tylko trzy dni? Oto nasze propozycje:

Bangkok | Khao San Road – barwna i gwarna odskocznia od uduchowionej atmosfery buddyjskich świątyń
Bangkok | Khao San Road – barwna i gwarna odskocznia od uduchowionej atmosfery buddyjskich świątyń (by rbrands )

Dzień 1: Pałac Królewski, rzeka Chao Phraya, Wat Arun, Chinatown

Kompleks pałacowy

Pałac Królewski to jedna z największych atrakcji nie tylko Bangkoku, ale także całej Tajlandii. Wielki kompleks, w skład którego wchodzi kilkanaście obiektów, to miejsce popularne wśród turystów ze względu na zachwycającą architekturę oraz Świątynię Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew), najświętszą w Tajlandii świątynię buddyjską.

W Wat Phra Kaew znajduje się narodowy skarb Tajlandii – Szmaragdowy Budda. Jest to wysoka na 45 cm figurka Buddy wykonana z zielonego jadeitu. Inną ważną statuą Buddy jest naturalnej wielkości Budda z lanego złota. Waży on 75 kg i jest zdobiony drogimi kamieniami. Ściany świątyni są pokryte przepięknymi malowidłami przedstawiającymi sceny z życia Buddy.

Rejs Menamem i Wat Arun

Po zwiedzeniu kompleksu pałacowego (zarezerwujmy na to kilka godzin) proponujemy udać się w krótki rejs po rzece Chao Phraya (zwanej także Menam). Aby zaoszczędzić na zorganizowanej wycieczce, proponujemy po prostu wziąć jedną z wodnych taksówek, które przez cały dzień kursują po rzece.

Przy okazji udajmy się zobaczyć kolejną ważną świątynię – Wat Arun, mieszczącą się po drugiej stronie rzeki w stosunku do Pałacu Królewskiego. Wat Arun, Świątynia Świtu, to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Bangkoku. Warto wspiąć się po schodach tej świątyni, by z wysokości około 40 metrów (sama świątynia jest wysoka na około 80 metrów) podziwiać miasto.

Bangkok | Zjawiskowy Wat Arun
Bangkok | Zjawiskowy Wat Arun (by DyegO_siLaK )

Chinatown

Po całym dniu zwiedzania miasta proponujemy udać się do chińskiej Dzielnicy Bangkoku – Yaowarat Road. To mekka dla wszystkich miłośników azjatyckiej kuchni. Wieczorami rozkładają tutaj swoje stoiska uliczni sprzedawcy jedzenia. Można tutaj także kupić złoto, odzież, tekstylia, pamiątki czy sprzęt elektroniczny.

Dzień 2: pływające targi, Wat Pho, Khao San Road, noc z Muay Thai

Na straganie...

Drugi dzień sugerujemy zacząć od wybrania się kanałem na jeden z kilku pływających targów w dzielnicy Thonburi. Przede wszystkim polecamy targ Klong Lad Mayom (jeżeli będziesz w Bangkoku w niedzielę, bo tylko tego dnia jest otwarty) oraz targ Taling Chan (otwarty w weekendy). Na tym drugim targu można kupić świeże owoce i warzywa od lokalnych rolników, a także ryby i inne specjały lokalnych producentów żywności.

Bangkok | Taling Chan Floating Market (Thonburi)
Bangkok | Taling Chan Floating Market (Thonburi) (by avlxyz )

Świątynia Leżącego Buddy

Pierwszego dnia pobytu w Bangkoku zobaczyliśmy dwie świątynie. Proponujemy zatem zobaczyć jeszcze jedną – Wat Pho, Świątynię Leżącego Buddy. Jak sama nazwa wskazuje, w świątyni znajduje się posąg leżącego Buddy. Jego wymiary są olbrzymie – ma 15 metrów wysokości oraz 43 metry długości.

Wat Pho to także miejsce, w którym założono jedną z najstarszych szkół tajskiego masażu. Jeżeli potrzebujesz chwili relaksu, wybierz się tu na masaż!

Khao San Road

Po zwiedzeniu Wat Pho warto trochę odpocząć od świętych miejsc i udać się na barwną i gwarną Khao San Road. Każdy miłośnik podróżowania z plecakiem wie, że jest to jedna z najpopularniejszych na świecie dzielnic backpackerów. Jeżeli fascynuje was... obserwacja ludzi – a wierzcie nam, że w Tajlandii można uznać to za atrakcję – proponujemy wizytę właśnie w tym miejscu. Zobaczycie tutaj setki turystów z całego świata, wagabundów, naciągaczy i agentów turystycznych.

Tajski boks

Wieczorem proponujemy udać się zobaczyć autentyczną walkę Muay Thai. Dwa główne miejsca w Bangkoku, gdzie można zobaczyć na żywo profesjonalnych zawodników tej dyscypliny sportu, to: Lumpinee Boxing Stadium oraz Ratchadamnoen Stadium. Zanim wybierzesz się na jeden z tych stadionów, upewnij się że danego dnia są organizowane walki. Przygotuj się także na wysoką opłatę za wejście.

Bangkok | Lumpinee Boxing Stadium
Bangkok | Lumpinee Boxing Stadium (by chrisstreeter )

Dzień 3: targ Chatuchak, dom Jima Thompsona, park Lumpini, Soi Cowboy

Shopping time!

Ostatni, trzeci dzień pobytu w Bangkoku – szczególnie jeśli wypada on w weekend – proponujemy zacząć od odwiedzenia targu Chatuchak. Targ ten jest otwarty głównie w soboty i niedziele (tylko jego część jest otwarta w tygodniu).

Chatuchak to największy targ w Tajlandii – jego powierzchnia to 35 akrów i w weekendy jest tam otwartych około pięć tysięcy stoisk odwiedzanych przez około 200 000 osób dziennie. Można tam kupić wszystko, co tylko sobie turysta zamarzy: od artykułów gospodarstwa domowego przez odzież, jedzenie i pamiątki aż po tajskie rękodzieła, podróbki sprzętu elektronicznego i żywe zwierzęta.

Dom Jima Thompsona

Dom Jima Thompsona to atrakcja, którą przy krótkich pobytach w Bangkoku można pominąć. Jeżeli jednak znajdziesz chwilę, warto tutaj zajrzeć.

Kim był Jim Thompson i dlaczego jego dom stał się atrakcją turystyczną?

Jim Thompson był amerykańskim biznesmenem, który w latach 50. i 60. XX wieku zainteresował się azjatycką sztuką. Przez lata zbierał różne eksponaty, a zwieńczeniem jego aktywności było zbudowanie domu skonstruowanego z części sześciu różnych antycznych tajskich domów. W 1967 roku biznesmen zaginął w Malezji. W jego domu działa obecnie muzeum, w którym znajduje się kolekcja zebrana za jego życia.

Bangkok | Dom Jima Thompsona
Bangkok | Dom Jima Thompsona (by eregis )

Jogging w parku

Po zwiedzeniu domu Jima Thompsona, udaj się do parku Lumpini, by trochę odetchnąć od chaosu stolicy Tajlandii i zaczerpnąć świeżego powietrza. Park został stworzony w latach 20. XX wieku, a dzisiaj mieści się w centrum biznesowej dzielnicy Bangkoku. Jest to miejsce popularne głównie wśród wieczornych biegaczy.

Ostatni wieczór w Bangkoku

Jak spędzić ostatni wieczór w Bangkoku? Proponujemy spojrzeć na to miasto z zupełnie innej perspektywy i udać się do „dzielnicy grzechu” Soi Cowboy. Soi Cowboy to krótka 400-metrowa ulica, na którą tłumnie przybywają seksturyści i miłośnicy różnego rodzaju grzesznych rozrywek. Nawet jeśli nie zamierzasz skorzystać z żadnej z usług oferowanych w tym miejscu, warto się przejść po tej ulicy wieczorem, by poobserwować ludzi i zobaczyć z bliska realia dzielnicy czerwonych latarni.

W ten sposób w Bangkoku spędziliśmy trzy dni. Atrakcji turystycznych w tym mieście jest znacznie więcej, dlatego jeżeli możesz wygospodarować chociażby jeden dzień więcej, warto to zrobić. Życzymy miłego pobytu!

Bangkok | Lumphini Park
Bangkok | Lumphini Park (by iamagenious )