Bangkok w jeden dzień

237
com_content.category
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Bangkok w jeden dzień4.00 out of 50 based on 2 voters.


Bangkok to jeden z głównych azjatyckich węzłów lotniczych. Jeżeli znalazłeś się na jednym z lotnisk Bangkoku, a kolejny lot masz dopiero za kilkanaście godzin, warto spędzić ten czas zwiedzając stolicę Tajlandii. Niestety oba lotniska Bangkoku znajdują się około 30 km od centrum miasta, co znaczy że na tę miniwycieczkę warto się wybrać tylko wtedy, jeśli możemy na nią przeznaczyć co najmniej kilkanaście godzin. Oto kilka propozycji jak spędzić ten czas:

Bangkok | Zwiedzanie Bangkoku w pośpiechu także może być satysfakcjonujące!
Bangkok | Zwiedzanie Bangkoku w pośpiechu także może być satysfakcjonujące! (by nikolaii )

1. Pałac Królewski

Pałac Królewski to jedna z głównych atrakcji turystycznych Bangkoku. Od 1782 był on oficjalną rezydencją króla Tajlandii (obecnie król mieszka w pałacu Chitralada). Choć nazwa sugeruje, że Pałac Królewski to tylko jeden budynek, w rzeczywistości jest to olbrzymi kompleks, w skład którego wchodzi kilkanaście budynków, sal, pawilonów, ogrody i najważniejsza z tajlandzkich świątyń – Wat Phra Kaew.

Na terenie Pałacu Królewskiego warto spędzić parę godzin, by spokojnie zobaczyć wszystkie interesujące zakątki bez zbytniego pośpiechu. Lepiej już pominąć niektóre z sugerowanych przez nas atrakcji niż żałować, że nie poznało się lepiej jednej z głównych atrakcji Tajlandii!

Bangkok w trzy dni

238
com_content.category
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Bangkok w trzy dni4.50 out of 50 based on 2 voters.


Bangkok to nie tylko stolica Tajlandii i jedno z najważniejszych pod względem gospodarczym miast Azji, ale także jeden z głównych kierunków turystycznych Azji Południowo-Wschodniej. To w tym mieście znajdują się najpiękniejsze budowle Tajlandii, ważny azjatycki węzeł lotniczy, a także jeden z głównych węzłów komunikacyjnych do zwiedzania regionu drogą lądową. Co warto zobaczyć w Bangkoku, jeżeli możemy spędzić w tym mieście tylko trzy dni? Oto nasze propozycje:

Bangkok | Khao San Road – barwna i gwarna odskocznia od uduchowionej atmosfery buddyjskich świątyń
Bangkok | Khao San Road – barwna i gwarna odskocznia od uduchowionej atmosfery buddyjskich świątyń (by rbrands )

Dzień 1: Pałac Królewski, rzeka Chao Phraya, Wat Arun, Chinatown

Kompleks pałacowy

Pałac Królewski to jedna z największych atrakcji nie tylko Bangkoku, ale także całej Tajlandii. Wielki kompleks, w skład którego wchodzi kilkanaście obiektów, to miejsce popularne wśród turystów ze względu na zachwycającą architekturę oraz Świątynię Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew), najświętszą w Tajlandii świątynię buddyjską.

W Wat Phra Kaew znajduje się narodowy skarb Tajlandii – Szmaragdowy Budda. Jest to wysoka na 45 cm figurka Buddy wykonana z zielonego jadeitu. Inną ważną statuą Buddy jest naturalnej wielkości Budda z lanego złota. Waży on 75 kg i jest zdobiony drogimi kamieniami. Ściany świątyni są pokryte przepięknymi malowidłami przedstawiającymi sceny z życia Buddy.

Spacer po Bangkoku: okolice Pomnika Demokracji i Wat Saket

236
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Spacer po Bangkoku: okolice Pomnika Demokracji i Wat Saket4.00 out of 50 based on 1 voters.


Trasa proponowanej wycieczki wiedzie wokół północnej części tzw. „zewnętrznego Rattanakosin” (przypominamy, że chodzi o stare miasto Bangkoku). Tym razem przespacerujemy się historycznymi uliczkami, przy których ciągle jeszcze znajduje się wiele starych domów handlowych. Szlak prowadzi przez okolice Pomnika Demokracji, dochodzi do wschodniej granicy Starego Miasta, gdzie można zwiedzić pozostałości zabytkowego fortu i kończy się na zjawiskowej świątyni Złotej Góry (Wat Saket).

Bangkok | Spacer po okolicach Pomnika Demokracji i Wat Saket
Bangkok | Spacer po okolicach Pomnika Demokracji i Wat Saket (by Stanisław Kozłowski )

Ważna uwaga: należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre ze starych ulic nie posiadają chodników dla pieszych, co przy dzisiejszym ruchu może być niebezpieczne.

Przebieg trasy:

Cała trasa wycieczki liczy ok. 2,8 km. W czasie spaceru warto zwrócić uwagę na następujące obiekty:

1.  Plac i Pawilon Maha Chesdabodin

Na tej otwartej przestrzeni dostrzeżemy piękne kwiatowe rabatki, pawilon w tradycyjnym stylu Rattanakosin oraz posąg króla Ramy III, który – zanim wstąpił na tron – znany był jako książę Chesdabodin. Plac wykorzystywany jest podczas różnych oficjalnych uroczystości.

Piesza wycieczka po Rattanakosin (wersja rozbudowana)

235
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Piesza wycieczka po Rattanakosin (wersja rozbudowana)0 out of 50 based on 0 voters.


Trasa tej wycieczki prowadzi wokół obszaru tzw. Wyspy Rattanakosin, czyli najstarszej części Bangkoku, którą od zachodu ogranicza rzeka Chao Phraya, a od wschodu wewnętrzna fosa miejska, czyli kanał Khlong Lod.

Bangkok | Propozycja pieszej wycieczki po Wyspie Rattanakosin, na której zlokalizowane są najważniejsze zabytki Bangkoku
Bangkok | Propozycja pieszej wycieczki po Wyspie Rattanakosin, na której zlokalizowane są najważniejsze zabytki Bangkoku (by Stanisław Kozłowski )

Po drodze mija się Pałac Królewski ze wspaniałą świątynią Wat Phra Kaeo, świątynię Leżącego Budy (Wat Pho), inne stare świątynie, różne ministerstwa i wraca do Sanam Luang – wielkiego, owalnego placu przed pałacem.

Przebieg trasy:

Trasa liczy około 4,3 km.

Podczas tej wycieczki warto zwrócić na następujące obiekty:

1. Uniwersytet Thammasat

Jest to jedna z najstarszych i najlepszych uczelni w kraju.

We wczesnym okresie Rattanakosin teren ten stanowił południową część pałacu. W 1934 roku  założono tu „Thammasat Lae Kan Mueang” (Uniwersytet Nauk Moralnych i Politycznych). W późniejszych czasie zwiększono ilość fakultetów i skrócono nazwę do „Uniwersytet Thammasat”.

Spacer po Starym Mieście Królewskim

201
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Spacer po Starym Mieście Królewskim0 out of 50 based on 0 voters.


Trasa: Khao San Road - Muzeum Narodowe – Uniwersytet – Sanam Luang –Wat Mahathat – Lak Mueang – Grand Palace – Wat Pho – Chao Phraya –
Wat Arun

W samym sercu miasta, powstałym w zakolu rzeki Chao Phraya, znajdują się najpiękniejsze budowle Bangkoku, bez których wizyta w stolicy byłaby niepełna. Kilka świątyń i ważniejszych obiektów, skupionych po wschodniej stronie rzeki, znajduje się w niedalekiej odległości od siebie, dzięki czemu możemy odwiedzić je wszystkie w ciągu jednego dnia, udając się na dłuższy spacer.

Trasa wycieczki po Starym Mieście Królewskim
Trasa wycieczki po Starym Mieście Królewskim

1. Khao San Road

Wycieczkę po Starym Mieście Królewskim najlepiej rozpocząć od Khaosan Road – niewielkiej, jednakże powszechnie znanej uliczki Bangkoku, chlubiącej się niebanalną historią. Jest to pewnego rodzaju pierwsze centrum turystyczne Bangkoku – tu właśnie powstawały pierwsze hotele i restauracje dla gości z zagranicy. Dziś Khaosan funkcjonuje jak niewielka dzielnica, jest ważnym węzłem komunikacyjnym, świetną bazą noclegową i punktem informacyjnym, nie bez przyczyny więc określana bywa mianem „Wrót Azji Południowej”. Wielu turystów właśnie tu rozpoczyna swoją egzotyczną podróż.