Łodzie w Bangkoku

28 luty 2013.

225
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.60 na 5)
Łodzie w Bangkoku4.60 out of 50 based on 5 voters.


Przez wiele lat rzeki i kanały były w Bangkoku jedynymi szlakami komunikacyjnymi. Również dzisiaj łodzie, jako środek transportu publicznego, stanowią dobrą alternatywę dla zatłoczonych ulic. Dla turystów widok miasta z pokładu łodzi jest dodatkową atrakcją.

Bangkok | Chao Phraya Express Boat
Bangkok | Chao Phraya Express Boat (by travelourplanet )

Łodzie pływające po Chao Phraya i przemierzające kanały Bangkoku mogą być różnego rodzaju:

Łodzie ekspresowe

Łodzie ekspresowe (Chao Phraya Express Boat), które – jak sama nazwa wskazuje – kursują po rzece Chao Phraya, stanowią bardzo dobrą okazję, aby z nowego Bangkoku z centrami handlowymi przedostać się do Starego Miasta albo Chinatown.

Łodzie nie stoją w korkach, a od strony wody rozciąga się piękny widok na miasto. Już choćby z tego powodu warto wybrać ten środek lokomocji. Łodzie są szybkie, tanie i nie powiększają ilości smogu na ulicach.

Łodzie ekspresowe poruszają się po trasach, niczym tramwaje, i zatrzymują się na licznych, oznakowanych przystankach wzdłuż rzeki. Istnieje jedno połączenie z linią Skytrain.

Podroż łodzią nie stanowi zasadniczo żadnego problemu, a zasady organizacji tego typu transportu można szybko zrozumieć. Na przystaniach znajdują się plany różnych linii oznaczonych odpowiednimi kolorami. Do ważnych z turystycznego punktu widzenia przystani dopływają zasadniczo łodzie wszystkich linii.

Trasy łodzi w Bangkoku (kliknij, aby powiększyć)

Kiedy już znajdziecie się na łodzi – a trzeba szybko wskakiwać, ponieważ postój trwa bardzo krótko – trzeba wykupić bilet. Dobrze jest mieć w tym celu drobne pieniądze, np. 20 baht. Również do wysiadania trzeba się przygotować, najlepiej, kiedy łódź skręca już w stronę przystani. Wysiadka przebiega również szybko i czasem niezbędny jest skok na ląd.

Bangkok | Zapraszamy na pokład Chao Phraya Express
Bangkok | Zapraszamy na pokład Chao Phraya Express (by dgmckelvey )

  • Łodzie linii lokalnych (bez flagi)

Kursują od Nonthaburi (N30) do Wat Rajsingkorn (S3) od poniedziałku do piątku w godzinach 6:20 – 8:05 i 15:00 – 17:30. Cena biletu wynosi 10 / 12 / 14 baht (w zależności od długości trasy).

Łodzie pływające na tej linii mogą zabrać na pokład do 90 osób. Ich długość wynosi 27 m, a szerokość 3,5 m.

  • Łodzie ekspresowe – pomarańczowa flaga

Zatrzymują się na większości przystani. Kursują codziennie od Nonthaburi (N30) do Wat Rajsingkorn (S3) od godz. 6:00 do 19:00. Cena biletu wynosi 15 baht. Łodzie o długości 27 m i szerokości 3,5 m zabierają do 60 pasażerów.

  • Łodzie ekspresowe – zielona flaga

Pływają na trasie od Pakkret (N33) do Sathorn (Przystań Centralna) od poniedziałku do piątku w godzinach 6:15 – 8:10 i 15:30 – 18:05. Za przejazd trzeba zapłacić 13 / 20 / 32 baht (w zależności od odległości).

Bangkok | Łodzie, jako środek transportu publicznego, stanowią dobrą alternatywę dla zatłoczonych ulic
Bangkok | Łodzie, jako środek transportu publicznego, stanowią dobrą alternatywę dla zatłoczonych ulic (by andrijbulba )

  • Łodzie ekspresowe – żółta flaga

Pływają na trasie od Nonthaburi (N 30) do Ratburana (S 4) przybijając po drodze do ośmiu tylko przystani. Łodzie żółtej flagi są większe od innych: mają długość 29,5 m i szerokość 5,8 m. Mogą zabrać na pokład 150 osób. Kursują od poniedziałku do piątku w godzinach 6:15 – 8:30 i 15:30 – 20:00. Koszt przejazdu łodzią na tej trasie wynosi 20 / 29 baht (w zależności od odległości).

  • Łodzie turystyczne Chao Phraya (CTB) – niebieska flaga

Ta linia służy do pokazania turystom kilku historycznych miejsc Starego Bangkoku wzdłuż rzeki Chao Phraya. Łodzie płyną od Sathorn do Phra Arthit (Banglampu) zatrzymując się na (N 1) - Oriental, (N 3) - Si Phraya, (N 5) - Ratchawongse, (N 8) - Tien, Maharaj i (N 10) - Wang Lang.

Wycieczkę można odbyć codziennie w godzinach 9:30 – 16:00. Dorośli płacą za bilet 150 baht, a dzieci (do 100 cm wzrostu) 80 baht.

Bangkok | Łodzie długorufowe służą przede wszystkim do wycieczek po mniejszych kanałach Bangkoku
Bangkok | Łodzie długorufowe służą przede wszystkim do wycieczek po mniejszych kanałach Bangkoku (by fischerfotos )

Łodzie długorufowe (Ruea Hang Yao)

Tego rodzaju łodzie służą przede wszystkim do wycieczek po mniejszych kanałach (klong) Bangkoku. Osobliwością tych łodzi jest rodzaj ich napędu: na rufie montowany jest silnik spalinowy ze śrubą z dwiema (zwykle) łopatkami na długim wale napędowym. Ruea Hang Yao biorą też udział w specjalnych wyścigach łodzi, ponieważ są lekkie, małe i bardzo szybkie.

Łodzie hotelowe

Tego rodzaju łodzie można łatwo rozpoznać po ogromnych napisach. Goście hotelowi są bezpłatnie dowożeni takimi łodziami do stacji Skytrain, skąd mogą łatwo dostać się do różnych atrakcji Bangkoku. Na przykład, łodzie hotelu Sheraton kursują codziennie od godz. 10:00 do 22:00 co 30 minut.

Bangkok | Łódź hotelowa
Bangkok | Łódź hotelowa (by laikt8 )