Taksówki w Bangkoku

31 sierpień 2015.

212
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Taksówki w Bangkoku4.50 out of 50 based on 6 voters.


Jednym z uroków jazdy taksówką po stolicy Tajlandii są bardzo korzystne ceny. Rzadko kiedy płaci się więcej niż 120 baht. Przeciętna jazda po mieście kosztuje ok. 80 baht. Przejazd taksówką na oddalone o 30 km od centrum lotnisko Suvarnbhumi kosztuje łącznie z opłatą lotniskową i autostradową ok. 350-400 baht.

Bangkok | Przeciętna jazda po mieście kosztuje ok. 80 baht
Bangkok | Przeciętna jazda taksówką po mieście kosztuje ok. 80 baht (by eddymilfort )

Taksówki w godzinach szczytu

Komfort jazdy taksówką może nam popsuć jedynie chaos komunikacyjny, tak charakterystyczny dla Bangkoku. Praktycznie zawsze i wszędzie są korki, a nawet najkrótszą trasą, którą w normalnych warunkach można przebyć w 10 minut, zdarza się jechać nawet godzinę.

Szczególnie w godzinach szczytu warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług tuk-tuków (pojazd szybszy i bardziej zwrotny) albo metra czy Skytrain.

Ceny taksówek w Bangkoku

Najpewniej i najprościej jest wybrać taksówkarza, który rozlicza się według „taxi-meter”.

Jeśli ktoś nie zwraca na to uwagi i po prostu wsiada do pierwszej lepszej taksówki, może się zdarzyć, że sprytny kierowca będzie próbował naliczyć wyższą cenę.

Mając pewne doświadczenie można dojść z nim do porozumienia satysfakcjonującego obie strony. Najlepiej jest jednak płacić według wskazań licznika. Wyjątkiem są pewne trasy, na przykład na lotnisko, gdzie cena jest ustalona z góry.

Jazda po mieście zaczyna się od 35 baht. W taksówkach znajdują się zwykle wywieszki z cenami w zależności od długości trasy.

Kolory bangkockich taksówek

Jeszcze kilka lat temu spotykało się w Bangkoku przeważnie niebiesko-czerwone albo żółto-zielone taksówki. Teraz widać też różowe i jasnopomarańczowe, i nie jest to raczej koniec palety barw.

Wszystkie mają na dachu zamocowaną tablicę „Taxi-Meter”, a jaskrawe kolory łatwo wytłumaczyć: im bardziej rzucają się w oczy, tym lepiej dla interesu.

Bangkok | Cennik taksówek
Bangkok | Cennik taksówek (by kopretinka )

Określenie celu podroży

Każdy chciałby bez problemu dojechać do celu, ale nie zawsze się to udaje. Tajowie, jak chyba wszyscy Azjaci, słabo albo w ogóle nie wymawiają głoski „r”, a poza tym, inaczej niż Europejczycy, akcentują poszczególne słowa, np. nazwy hoteli.

Jeśli nie mamy specjalnych zdolności lingwistycznych, najlepiej podajmy taksówkarzowi kartkę z nazwą hotelu w języku tajskim albo wskażmy dane miejsce na planie miasta.

Co innego, gdyby chodziło na przykład o Chinatown, Soi Cowboy albo Khaosan Road – każdy kierowca zna tam drogę.

Uwaga na triki kierowców

Wielu taksówkarzy próbuje, niestety, nabrać nieświadomych turystów na ograne już sztuczki: po drodze do podanego miejsca są straszne korki, ale krewny albo znajomy ma sklep, który warto odwiedzić.

Według słów kierowcy będzie to zapewne niezwykła okazja do zrobienia atrakcyjnych cenowo zakupów. Po skorzystaniu z takiego zaproszenia możemy się spodziewać, że wylądujemy w sklepie, do którego nigdy nie skierowalibyśmy swoich kroków, ponieważ po prostu nam się to nie opłaca. W takim wypadku najlepiej jest twardo obstawać przy podanym celu podroży i nie dać się zwieść obietnicom cudownych zakupów.

Bangkok | Bangkockie taksówki mają na dachu zamocowaną tablicę „Taxi-Meter”
Bangkok | Bangkockie taksówki mają na dachu zamocowaną tablicę „Taxi-Meter” (by enchant_me )

Mniej więcej połowa taksówkarzy w Bangkoku, to zwyczajni kierowcy, którzy bez problemu dowiozą nas do celu, pozostali zaś mogą próbować nas naciągnąć, dlatego pewna doza ostrożności (a przynajmniej świadomość miejscowych, nie do końca uczciwych praktyk) jest zawsze wskazana.

Czasem bywa to denerwujące, ale z drugiej strony jazda taksówką jest najwygodniejszym i najtańszym środkiem lokomocji w Bangkoku. Taksówki nie są zwykle droższe od tuk-tuków, za to wyposażone w komfortową klimatyzację. 

Najważniejsze zasady jazdy taksówką po Bangkoku:

  • Zawsze każmy ustawić taksometr. Nie negocjujmy ceny.
  • Trzeba płacić za jazdę drogą szybkiego ruchu: jeśli taksówka korzysta z płatnej drogi, koszty trzeba doliczyć.
  • Zaopatrzmy się w hotelu w jego wizytówkę albo wycinek planu miasta z adresem hotelu, aby taksówkarz mógł go odnaleźć.
  • Nie dajmy się namówić na jakiekolwiek przejażdżki, które z całą pewnością skończą się u jakiegoś jubilera albo krawca.
  • Unikajmy taksówek, które czekają przed jakimiś atrakcjami – zwykle wożą one turystów tylko po zawyżonych cenach.
  • Jazda taksówką w Bangkoku jest zasadniczo bezpieczna i jeśli jedziemy z włączonym licznikiem wszystko jest w porządku, nawet jeżeli taksówkarz zrobi „mały objazd”, aby trochę podnieść opłatę za kurs. Wyjdzie tego może 10-20 baht – nie warto się targować.

Bangkok | Kolorowe taksówki na ulicach Bangkoku
Bangkok | Kolorowe taksówki na ulicach Bangkoku (by rwp-roger )