Loi Krathong

14 listopad 2013.

239
com_content.article
(11 razy zagłosowano, średnia ocena 4.45 na 5)
Loi Krathong4.45 out of 50 based on 11 voters.


Święto Loi Krathong (także: Loy Krathong) jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej nastrojowych uroczystości obchodzonych w Tajlandii. Przypada zawsze w noc pełni księżyca dwunastego miesiąca tradycyjnego tajlandzkiego kalendarza księżycowego.

Bangkok | W czasie święta na wodę puszczane są ozdobne łódeczki, zwane krathong
Bangkok | W czasie święta na wodę puszczane są ozdobne łódeczki, zwane krathong (by hko_s )

Termin święta Loi Krathong określa się według kalendarza księżycowego i przypada ono zwykle w październiku/listopadzie.

W tym roku (2013) święto wypada 17 listopada.

Świetliste ogrody

„Loi” znaczy „płynąć” albo „unosić się”, zaś „krathong” jest małą tratwą, łódeczką.

W świąteczną noc rzeki, kanały i stawy w całym królestwie zamieniają się w rozświetlone ogrody. Kiedy tylko zrobi się ciemno, gromadzą się nad ich brzegami tysiące odświętnie ubranych Tajów. Uroczyście spychają na wodę i wyprawiają w podróż małe stateczki w kształcie lotosu, zwane właśnie krathongami.

Krathong

Krathongi wykonane są zwykle z kawałka łodygi bananowca, chociaż bywają też robione ze styropianu, a nawet z ciasta chlebowego, które po pewnym czasie – przyjaźnie dla środowiska – rozpuszcza się i na dodatek służy rybom za pokarm.

Krathongi są bogato przystrajane kwiatami i wyposażane w kadzidełka, palące się świeczki, monety, żywność i osobiste dodatki (np. włosy), które ludzie powierzają wodzie.

Szczególnie czarujący obraz przedstawia brzeg rzeki Chao Phraya w Bangkoku albo jezioro w Parku Lumphini, kiedy roje świecących stateczków dryfują, a cała sceneria tonie w baśniowym świetle.

Z prostych liściowych okręcików w początkach istnienia Loi Krathong powstały z czasem prawdziwe dzieła sztuki. Już na wiele dni przed świętem można je kupić na wszystkich targowiskach. W wielu miastach odbywają się każdego roku zawody, w których wyróżniane są najpiękniejsze i najbardziej oryginalne krathongi.

Bangkok | Magiczna atmosfera Loi Krathong w Bangkoku
Bangkok | Magiczna atmosfera Loi Krathong w Bangkoku (by hko_s )

Przebłaganie wodnych duchów

Swoimi korzeniami święto Loi Krathong sięga do pradawnych wierzeń animistycznych i hinduistycznych.

Po monsunowych deszczach między czerwcem i październikiem rzeki są zawsze wezbrane a ich brudno-brązowe odmęty zagrażają życiu i mieniu chłopów uprawiających ryż.

Aby zapobiec powodzi, a jednocześnie podziękować za deszcz, który zapowiada dobre zbiory ryżu, trzeba uspokoić duchy wodne i boginię wód Mae Khongha, jak również boginię ryżu Mea Bhosop. Jednocześnie prosi się o wybaczenie za wszystkie złe uczynki, jakie ludzie ciągle wyrządzają wodom.

W ciągu wieków z tej tradycji wykształciło się Loi Krathong – tajlandzkie Święto Świateł.

Bangkok | Świąteczne fajerwerki nad Bangkokiem – Loi Krathong nazywane jest Festiwalem Światła
Bangkok | Świąteczne fajerwerki nad Bangkokiem – Loi Krathong nazywane jest Festiwalem Światła (by lavenderstreak )

Świąteczne legendy i opowieści

Naturalnie, z powstaniem tak popularnego święta, jak Loi Krathong splatają się barwne mity i legendy. Chętnie opowiada się historię pewnej księżniczki, która miała swemu ukochanemu co wieczór wysyłać rzeką Chao Phraya małe stateczki z palącymi się świecami.

Według innej legendy korzeni tego święta należy szukać w starym królestwie Sukothai. Podobno Nang Nobhama, dama dworu w pałacu założyciela państwa Ramakhamhaeng, pierwsza zaczęła puszczać na wodę krathongi. Król był pod takim wrażeniem kunsztownych, świecących okręcików, że damę dworu pojął za żonę, a noc w pełni księżyca 12 miesiąca ustanowił przed 700 laty świętem Loi Krathong.

Bangkok | W czasie Loi Krathong, obok świetlistych łódeczek, popularny jest także zwyczaj puszczania w niebo lampionów
Bangkok | W czasie Loi Krathong, obok świetlistych łódeczek, popularny jest także zwyczaj puszczania w niebo lampionów (by hko_s )

Dzisiejsze oblicze Loi Krathong

Także dzisiaj Loi Krathong obchodzone jest przez Tajów z dużym entuzjazmem. Pary zakochanych powierzają liściowym stateczkom swoje najskrytsze życzenia i przysięgają sobie wieczną miłość.

Inni kierują się raczej wiarą, że przy pomocy krathong mogą oddalić od siebie wszystkie swoje grzechy. Tak długo, jak to możliwe podąża oko za tańczącymi na wodzie światełkami. Stare przysłowie tajskie mówi, że im dłużej można dostrzec płomień świecy, tym szczęśliwszy będzie przyszły rok.

Życie wielu stateczków-krathongów nie jest jednak długie, ponieważ mali chłopcy urządzają polowania na wiezione przez nie monety. Także ubodzy chłopi chętnie wyławiają przepływające krathong dla pieniędzy. Nikt nie jest jednak zły z tego powodu – ludziom wystarcza świadomość, że swoją ofiarą dla duchów tego czy tamtego świata spełnili dobry uczynek, który według buddyjskich wierzeń przyda im się w przyszłych wcieleniach.