Ceremonia Ratcha Wanlop

07 październik 2013.

240
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.83 na 5)
Ceremonia Ratcha Wanlop 4.83 out of 50 based on 6 voters.


Jednym z najbardziej barwnych i widowiskowych wydarzeń w Bangkoku jest niewątpliwie doroczna ceremonia Ratcha Wanlop, podobna do brytyjskiej Trooping the Color. Genezy tej ceremonii należy szukać w dawnym zwyczaju przenoszenia i okazywania żołnierzom barw pułków (sztandarów), tak aby je zapamiętali i potrafili później rozpoznać na polu bitwy.

Bangkok | Coroczna uroczysta ceremonia odnowienia przysięgi została wprowadzona w 1880 roku
Bangkok | Coroczna uroczysta ceremonia odnowienia przysięgi została wprowadzona w 1880 roku (by leomei )

Przysięga wierności

Podczas ceremonii Gwardia Królewska, każdego roku na nowo, przysięga wierność królowi i królewskiej rodzinie. Około 2000 żołnierzy w ozdobnych, kolorowych, paradnych mundurach maszeruje w dół Ratchadamnoen Avenue do Royal Plaza, gdzie przed konnym pomnikiem króla Chulalongkorna odbywa się cała ceremonia.

Tradycja została zapoczątkowana w 1880 r. przez króla Chulalongkorna i symbolizuje szacunek Tajów do monarchy. Obecnie odbywa się 2 grudnia każdego roku, na trzy dni przed urodzinami Jego Królewskiej Wysokości.

Członkowie Gwardii Królewskiej

Członkowie Gwardii Królewskiej od początku wybierani byli spośród młodych synów arystokratów, będących blisko królewskiego tronu. Ich zadaniem było chronić króla i członków rodziny królewskiej oraz towarzyszyć im w podróżach.

W 1907 r. dowódcą pułku Gwardii Królewskiej został ówczesny następca tronu, Maha Vajiravudh, późniejszy król Rama VI. Po śmierci króla Chulalongkorna król Vajiravudh, aby upamiętnić więź, jaka istniała między zmarłym ojcem a regimentem Gwardii Królewskiej, nadał mu tytuł: „W służbie Jego Królewskiej Mości króla Chulalongkorna”, gwardziści zaś otrzymali inicjały królewskie na epoletach.

Po politycznych zmianach, jakie zaszły w czasie rewolucji regiment Gwardii Królewskiej został zredukowany w 1932 r. do jednego batalionu. Kiedy na tron wstąpił król Ananda Maidol (Rama VIII), dowódcą gwardzistów został jego młodszy brat, książę Bhumibol Adulyadej.

Pod nowym dowództwem regiment piechoty Gwardii Królewskiej został odrodzony w sile czterech batalionów. 

Bangkok | Pomnik króla Chulalongkorna (Ramy V)
Bangkok | Pomnik króla Chulalongkorna (Ramy V) (by kengz )

Ceremonia odnowienia przysięgi

Jak już wspomniano, coroczna uroczysta ceremonia odnowienia przysięgi została wprowadzona w 1880 r., za panowania króla Chulalongkorna. Nowy dowódca regimentu, Chaophraya Surasak Montri, poprowadził ceremonię Ratcha Wanlop, w której główną rolę odgrywał sam król.

Tradycja została zachowana do naszych czasów, a Jego Królewska Wysokość król Bhumibol Adulyadej, znany ze swego talentu muzycznego, skomponował nawet marsz wojskowy, specjalnie na okazję "tajlandzkiego Trooping the Color". Gwardziści ubrani w galowe mundury defilują na Royal Plaza przed królem i królową przy dźwiękach „Marszu Ratcha Wanlop”.

Symbol lojalności wobec króla

Wspaniała i barwna ceremonia jest symbolem lojalności wobec króla i dyscypliny tajskiego wojska, a jednocześnie wyrazem szacunku i wdzięczności wszystkich zgromadzonych za jego długoletnie zaangażowanie w pracę dla kraju.

Za panowania Jego Królewskiej Wysokości Bhumibola Adulyadeja (jego pełen ceremonialny tytuł brzmi: Phrabat Somdej Phra Paramindra Maha Bhumibol Adulyadej Mahitaladhibet Ramadhibodi Chakrinarubodindara Sayamindaradhiraj Boromanatbophit - Jego Wspaniałość, Wielki Pan, Siła Ziemi, Nieporównywalna Moc, Syn Mahidola, Potomek Boga Wisznu, Wielki Król Syjamu, Jego Królewskość, Wspaniała Ochrona) Tajlandia osiągnęła wiele w zakresie wzrostu gospodarczego, poziomu życia ludzi i bezpieczeństwa kraju. 

Bangkok | Portret Króla Bhumibola Adulyadej
Bangkok | Portret Króla Bhumibola Adulyadeja (by jbagley )