Ceremonia Kathina

204
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Ceremonia Kathina0 out of 50 based on 0 voters.


Na zakończenie trzymiesięcznego buddyjskiego postu (mniej więcej od połowy października do listopada), we wszystkich świątyniach kraju odbywa się doroczna ceremonia Kathina (Thot Kathin). Podczas tej ceremonii mnichom przekazane są nowe szaty. Stanowi ona też okazję do zdobycia zasług (tam bun) oraz okazania mnichom wdzięczności.

Bangkok | Na zakończenie trzymiesięcznego buddyjskiego postu, we wszystkich świątyniach kraju od-bywa się doroczna ceremonia Kathina
Bangkok | Na zakończenie trzymiesięcznego buddyjskiego postu we wszystkich świątyniach kraju odbywa się doroczna ceremonia Kathina (by tierecke )

"Drewniane ramy"

Kathina, wyraz pochodzący z języka pali, oznacza dosłownie „drewniane ramy”. Dawniej mnisi używali ich do szycia swoich szat. Pierwotnie Budda pozwolił swoim mnichom tylko na korzystanie z odzieży osób zmarłych, która nigdy więcej nie byłaby używana.

Mnisi mieli prowadzić proste życie i pamiętać jedynie o podstawowym celu odzienia: ochronie przed słońcem, chłodem i owadami.

Nie łatwo było jednak znaleźć ubranie, którego nikt nie potrzebuje, zwłaszcza że buddyjskich mnichów wciąż przybywało. Poza tym trudno było ze znalezionych elementów odzieży uszyć mnisią szatę. Ludzie widząc ten problem chcieli ofiarować mnichom habity. Tak więc Budda zezwolił na przyjmowanie szat podczas ceremonii Kathina.

Ceremonia Kathina składa się z barwnej procesji, w której tancerze i tancerki udają się do świątyni, a za nimi podążają ci, którzy niosą prezenty dla mnichów.

Loi Krathong

239
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Loi Krathong5.00 out of 50 based on 1 voters.


Święto Loi Krathong (także: Loy Krathong) jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej nastrojowych uroczystości obchodzonych w Tajlandii. Przypada zawsze w noc pełni księżyca dwunastego miesiąca tradycyjnego tajlandzkiego kalendarza księżycowego.

Bangkok | W czasie święta na wodę puszczane są ozdobne łódeczki, zwane krathong
Bangkok | W czasie święta na wodę puszczane są ozdobne łódeczki, zwane krathong (by hko_s )

Termin święta Loi Krathong określa się według kalendarza księżycowego i przypada ono zwykle w październiku/listopadzie.

W tym roku (2013) święto wypada 17 listopada.

Świetliste ogrody

„Loi” znaczy „płynąć” albo „unosić się”, zaś „krathong” jest małą tratwą, łódeczką.

W świąteczną noc rzeki, kanały i stawy w całym królestwie zamieniają się w rozświetlone ogrody. Kiedy tylko zrobi się ciemno, gromadzą się nad ich brzegami tysiące odświętnie ubranych Tajów. Uroczyście spychają na wodę i wyprawiają w podróż małe stateczki w kształcie lotosu, zwane właśnie krathongami.

Ceremonia Ratcha Wanlop

240
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Ceremonia Ratcha Wanlop 0 out of 50 based on 0 voters.


Jednym z najbardziej barwnych i widowiskowych wydarzeń w Bangkoku jest niewątpliwie doroczna ceremonia Ratcha Wanlop, podobna do brytyjskiej Trooping the Color. Genezy tej ceremonii należy szukać w dawnym zwyczaju przenoszenia i okazywania żołnierzom barw pułków (sztandarów), tak aby je zapamiętali i potrafili później rozpoznać na polu bitwy.

Bangkok | Coroczna uroczysta ceremonia odnowienia przysięgi została wprowadzona w 1880 roku
Bangkok | Coroczna uroczysta ceremonia odnowienia przysięgi została wprowadzona w 1880 roku (by leomei )

Przysięga wierności

Podczas ceremonii Gwardia Królewska, każdego roku na nowo, przysięga wierność królowi i królewskiej rodzinie. Około 2000 żołnierzy w ozdobnych, kolorowych, paradnych mundurach maszeruje w dół Ratchadamnoen Avenue do Royal Plaza, gdzie przed konnym pomnikiem króla Chulalongkorna odbywa się cała ceremonia.

Tradycja została zapoczątkowana w 1880 r. przez króla Chulalongkorna i symbolizuje szacunek Tajów do monarchy. Obecnie odbywa się 2 grudnia każdego roku, na trzy dni przed urodzinami Jego Królewskiej Wysokości.