Wat Traimit - Świątynia Złotego Buddy

21 kwiecień 2013.

184
com_content.article
(11 razy zagłosowano, średnia ocena 4.45 na 5)
Wat Traimit - Świątynia Złotego Buddy4.45 out of 50 based on 11 voters.


Świątynia Złotego Buddy leży na terenie Chinatown w Bangkoku. W niej znajduje się największy na świecie posąg Buddy, wykonany ze szczerego złota.

Bangkok | Pięknie zdobiony przyczółek świątyni Wat Traimit
Bangkok | Pięknie zdobiony przyczółek świątyni Wat Traimit (by acordova )

Historia posągu

Figura waży 5,5 tony i ma ponad 3 m wysokości. To wspaniałe dzieło sztuki może poszczycić się niezwykle bogatą historią, którą poznamy z broszurek, wręczanych zwiedzającym tuż przy wejściu.

Posąg, z którego słynie Wat Traimit, powstał w XIII w. i jest wspaniałym przykładem stylu Sukhothai. Styl ten wyodrębnił się w sztuce wówczas, gdy miasto Sukhothai było stolicą Tajlandii (lata 1400-1550).

Statua wykonana z czystego złota jest wartościowym zabytkiem Tajlandii i skarbem wszystkich buddystów.

Figura Złotego Buddy zachowała się niemal w idealnym stanie, być może dlatego, że przez pewien okres czasu była przykryty wapienno-cementową zaprawą, kryjącą świetność posągu przed miejscowymi złodziejami i agresorami z zewnątrz. Nikt nie wiedział, co kryje się pod warstwą szarej zaprawy i jaką rzeczywistą wartość przedstawia ów posąg.

Bangkok | 3 metrowy Budda w całości wykonany ze złota
Bangkok | 3 metrowy Budda w całości wykonany ze złota (by gusjer )

W 1955 r. pojawił się pomysł przeniesienia statuy do świątyni Wat Traimit. Podczas przygotowań do przesunięcia ciężkiego posągu, cementowa powłoka pękła i ukazała jego prawdziwy wygląd. Ponieważ statua była zbyt duża, by zmieścić się w świątyni, tymczasowo ustawiono ją z przodu budynku, a następnie dobudowano specjalne, bogato zdobione pomieszczenie. Fragmenty cementowej powłoki rzeźby zawieszono w przedniej części świątyni na pamiątkę.

Pomimo wielkiej wartości, jaką przedstawia posąg, stoi on w pomieszczeniu z oknami bez krat i nie pilnują go żadni strażnicy. Być może wynika to z faktu, że rzeźba jest duża i ciężka, ale można tłumaczyć to także specyficzną mentalnością Tajów i ich stosunkiem do wiary i jej symboli.

Mechaniczne wróżki

Słynną rzeźbę otaczają „mechaniczne wróżki” – pomysłowe maszyny, które przepowiadają przyszłość w zamian za monetę. Turysta ma możliwość ujrzeć na wyświetlaczach swoje własne koło fortuny.

Zwiedzanie świątyni

Dojazd do świątyni jest bardzo łatwy i wygodny. Zwiedzanie jej jest wliczane w program wielu zorganizowanych wycieczek. Opłata za wstęp to ok. 1 USD. Turyści mogą zwiedzać świątynię codziennie od 9:00 do 17:00, z godzinną przerwą między 12:00 a 13:00. Można też uczestniczyć w odbywających się tutaj kremacjach zmarłych, jednak wymagany jest stosowny strój.