Wat Ratchapradit

21 październik 2013.

214
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.33 na 5)
Wat Ratchapradit4.33 out of 50 based on 6 voters.


Pełna nazwa tej niewielkiej świątyni buddyjskiej brzmi: Wat Ratchapradit Sathit Mahasimaram Ratcha Wora Maha Viharn. Mieści się ona na północ od parku Saranrom, w pobliżu Ministerstwa Obrony i Wielkiego Pałacu. Wejście główne znajduje się od ulicy Saranrom. Naprzeciwko, na drugim brzegu kanału Khlong Lot, leży Wat Ratchabopit.

Bangkok | Wat Ratchapradit mieści się na północ od parku Saranrom, w pobliżu Ministerstwa Obrony i Wielkiego Pałacu
Bangkok | Wat Ratchapradit mieści się na północ od parku Saranrom, w pobliżu Ministerstwa Obrony i Wielkiego Pałacu (by Christoph Kneitschel )

Świątynia Królewska Pierwszej Klasy

Stosunkowo niewielki Wat Ratchapradit, będący Świątynią Królewską Pierwszej Klasy, zajmuje łącznie powierzchnię ok. 2 rai (3200 m2).

Miejsce to było pierwotnie (w czasach Ramy III) królewską plantacją kawy. Król Rama IV wykupił plantację i kazał wznieść na jej miejscu świątynię o nazwie „Wat Ratchapradit Sathitthammayutikaram”, którą później przemianował na „Wat Ratchapradit Sathit Mahasimaram”.

Zwiedzanie świątyni

Zwiedzając Wat Ratchapradit warto zwrócić uwagę na następujące ciekawostki:

Viharn Luang – pełen wdzięku budynek (zarówno viharn, jak i bot). Stoi na wysokiej, wyłożonej płytami szarego marmuru, platformie. Drzwi i futryny okien z tekowego drewna pokryte są rzeźbami. Złocone, posplatane motywy roślinne znajdują się na tle z kolorowej mozaiki szklanej. Powyżej drzwi i okien umieszczono stiukowe dekoracje, przedstawiające królewską koronę.

W niszy viharnu widoczne są dwie inskrypcje na marmurze. Pierwszy napis głosi, że król Mongkut zbudował tę świątynię w 1864 r. dla mnichów zgromadzenia Thammayut. Druga inskrypcja mówi o poświęceniu Bai Sema (kamieni granicznych) w 1865 r.

Ściany wewnątrz budynku pokryte są wspaniałymi malowidłami z czasów panowania króla Ramy V, który kazał odrestaurować świątynię. Przedstawiają one dwanaście królewskich ceremonii w ciągu roku, a jednocześnie ciekawe widoki z życia w Bangkoku w XIX wieku. Na jednym z obrazów jest też przedstawiony król Mongkut zajęty swoim hobby, astronomią. To hobby kosztowało go później, pośrednio, nawet życie: podczas obserwacji wyliczonego przez siebie zaćmienia słońca król nabawił się malarii i krótko potem zmarł.

Bangkok | Świątynia Wat Ratchapradit, Bangkok
Bangkok | Świątynia Wat Ratchapradit, Bangkok (by BITNEKO )

Główny posąg wewnątrz viharnu nazywa się „Phra Budda Sihangkha Patimakon” i jest kopią posągu Phra Budda Sihing, który dzisiaj przechowywany jest w kaplicy przy wejściu do Muzeum Narodowego.

Pasana Chedi – chedi w stylu Sri Lanki stoi na północ od viharnu (także na platformie) i jest wyłożona marmurem. Zbudował ją król Rama IV.

Prasat Yod Prang – po obu stronach viharnu znajduje się też budowla z wieżą typu prang, w stylu khmerskim. Jej wykonanie zlecił król Rama VI. Projekt budynku przypomina mauzoleum na królewskim cmentarzu w Wat Ratchabopit.

Hor Trai – biblioteka świątyni znajduje się we wschodnim budynku, wyłożonym białym stiukiem. Na szczytach, nad drzwiami i oknami, widnieją epizody z życia Buddy przedstawione w postaci płaskorzeźb.

Zachodni budynek, to Wieża „Hor Phra Chom” króla Chomklao. „Phra Chomklao Chaoyuhua” brzmiało inne imię króla Monkut’a. We wnętrzu Hor Phra Chom wystawiony jest naturalnej wielkości posąg króla.

Sala – w każdym z czterech rogów platformy stoi otwarty, prostokątny pawilon.   

Bangkok | วัดราชประดิษฐสถิตมหาสีมารามราชวรวิหาร czyli Wat Ratchapradit
Bangkok | วัดราชประดิษฐสถิตมหาสีมารามราชวรวิหาร czyli Wat Ratchapradit (by Dhammavagga )