Wat Mahathat - Buddyjska szkoła medytacji

17 kwiecień 2013.

185
com_content.article
(8 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Wat Mahathat - Buddyjska szkoła medytacji4.75 out of 50 based on 8 voters.


Ta XIV-wieczna świątynia, odrestaurowana za panowania Króla Rama I, usytuowana jest przy drodze Na Phra That, blisko Uniwersytetu Thammasat.

Bangkok | Posągi Buddy strzegące murów świątyni
Bangkok | Posągi Buddy strzegące murów świątyni (by telmo32 )

Buddyjski uniwersytet

W budynkach świątyni mieści się buddyjski uniwersytet – jedno z dwóch najważniejszych miejsc studiów filozoficzno-etycznych w Tajlandii. Mnisi z całej Azji Południowo-Wschodniej przybywają tu, by zasięgnąć nauk. Obecnie w ofercie świątyni znajdują się zajęcia z medytacji, dostępne także dla cudzoziemców (w języku angielskim).

Szczególną popularnością cieszy się tu Vipassana – jedna z technik medytacji, mająca nauczyć „widzenia rzeczy takimi, jakimi są”. Choć brzmi to bardzo prosto, w rzeczywistości wiąże się z trudną do osiągnięcia harmonią duszy i ciała, mającą na celu całkowite oczyszczenie umysłu z wszelkich zakłóceń.

Poza typowo klasztorną zabudową, na terenie Wat Mahathat znajduje się wspaniały ogród pełen palm. Tuż przy świątyni mieści się jedno z największych w Bangkoku centrów sprzedaży amuletów.

Świątynia udostępniana jest zwiedzającym codziennie od godziny 9.00 do 17.00.

Bangkok | Mury buddyjskiego uniwersytetu
Bangkok | Mury buddyjskiego uniwersytetu (by Wilfried Maehlmann)

Zajęcia z medytacji

Aby zgłębić podstawowe techniki medytacji, można wziąć udział w 2-3 godzinnych zajęciach odbywających się na terenie watu kilka razy dziennie lub zapisać się na bardziej intensywny, kilkudniowy kurs.

Program dnia kursanta buddyjskiej medytacji jest dosyć wyczerpujący, składa się nań: pobudka o godzinie 5:00 rano, medytacja indywidualna, poranne śpiewy (rytmiczne, monotonne powtarzanie pewnych fraz), nauka filozofii buddyjskiej, medytacje grupowe i śpiewy wieczorne. Poszczególne etapy poprzedzielane są krótkimi przerwami i wspólnymi posiłkami.

Uczestnicy, trwającego zwykle trzy dni kursu, muszą zaopatrzyć się w białą odzież i podstawowe przybory toaletowe. Centrum medytacji zapewnia miejsce do spania (z pościelą) i posiłki. Nauka i zakwaterowanie są często bezpłatne, chętnie jednak przyjmowane są drobne datki.

Uczestnictwo w takim kursie to świetny pomysł na wyciszenie się w czasie urlopu.

Strona WWW centrum medytacji