Wat Benchamabophit - Marmurowa Świątynia

15 maj 2014.

189
com_content.article
(12 razy zagłosowano, średnia ocena 4.42 na 5)
Wat Benchamabophit - Marmurowa Świątynia4.42 out of 50 based on 12 voters.


To wyjątkowa świątynia położona przy Thanon Si Ayutthaya, w pobliżu Pałacu Chitralada, wzniesiona z białego marmuru i mogąca poszczycić się wspaniałą kolekcją posągów Buddy. Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń Bangkoku, znajdujących się poza Miastem Królewskim (Rattanakosin).

Bangkok | Wat Benchamabophit - Marmurowa Świątynia
Bangkok | Wat Benchamabophit - Marmurowa Świątynia (by rene_ehrhardt)

Perełka dzielnicy Dusit

Wat Benchamabophit znajduje się w malowniczej, pełnej zieleni dzielnicy Dusit (mniej więcej na północny-wschód od Rattanakosin), tuż za zespołem pałacowym Chitralada, w którym mieszkają król i królowa Tajlandii.

Ta wyjątkowa świątynia znana jest pod trzema różnymi nazwami:

  • Wat Benchamabophit Dusitvanaram (wersja oficjalna)
  • „Marmurowa Świątynia” (odnosząca się do materiału, z którego wzniesiono budowlę)
  • „Świątynia Piątego Króla” (związana z fundatorem budowli – Ramą V)

Marmurowe arcydzieło z czasów Ramy V

Budowę świątyni rozpoczęto na rozkaz króla Chulalongkorna (Ramy V) w 1899 roku, a zaprojektował ją przyrodni brat króla – książę Naris. W świątyni znajduje się posąg Buddy (Phra Buddhajinaraja), pod którym pochowano prochy założyciela świątyni.

Całość budowli wykonana jest z białego włoskiego marmuru Carrara.

Bangkok | Świątynne wnętrza
Bangkok | Świątynne wnętrza (by yngvar)

Spotkanie Wschodu z Zachodem

Zwiedzając świątynię zaobserwować można wyjątkową grę elementów stylistyki europejskiej z orientalną. Liczne szczegóły zdobnicze, jak chociażby jak witraże czy przyozdobione złotem krużganki, do złudzenia przypominają te znane z europejskich kościołów. Witraże przedstawiają jednak sceny z azjatyckiej mitologii, krużganki zaś mieszczą wykonane z brązu posągi Buddy.

Posągi Buddy i święte drzewo

Główny bot jest doskonałym przykładem nowoczesnej tajskiej architektury. Na dziedzińcu za kaplicą znajdują się 53 posągi Buddy (33 oryginały i 20 kopii), reprezentujące słynne wizerunki i style z całej Tajlandii, jak i z innych buddyjskich krajów.

Przy wyjściu na dziedziniec świątynny rośnie drzewo. To legendarne, liczące niemal sto lat, bodhi – gatunek drzewa pod którym Budda dostąpił oświecenia.

Bangkok | Stylistyka europejska współgra tu z motywami orientalnymi
Bangkok | Stylistyka europejska współgra tu z motywami orientalnymi (by twicepix)

Zwiedzanie i okolica

Wat Benchamabophit jest interesujący także pod tym względem, iż uważa się go za ostatnią monumentalną świątynię wzniesioną w Bangkoku. Warto więc połączyć jej zwiedzanie z wcześniejszymi odwiedzinami w Wat Pho – najstarszej świątyni miasta, aby móc zaobserwować zmiany w architekturze świątynnej wyznawców buddyzmu, nastałe na przestrzeni stuleci.

W pobliżu świątyni Wat Benchamabophit znajduje się Pałac Vimanmek, Dusit Zoo i konny pomnik króla Chulalongkorna, warto więc wybrać się na spacer po okolicy.

Świątynia cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Otwarta jest codziennie mniej więcej od 8.00 do 17.30 (jeśli jednak przybędzie się tu o świcie, można być świadkiem wspaniałego zjawiska, jakim jest zbieranie datków przez mnichów ubranych w szafranowe szaty i pobrzękujących metalowymi miseczkami).

Wstęp na teren świątyni jest płatny – ok. 20 Baht.

Bangkok | Wat Benchamabophit na mapie Bangkoku
Bangkok | Wat Benchamabophit na mapie Bangkoku