Wat Arun - Świątynia Świtu

01 maj 2014.

186
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 3.14 na 5)
Wat Arun - Świątynia Świtu3.14 out of 50 based on 7 voters.


Każdy, kto zwiedza Bangkok powinien zobaczyć Wat Arun – Świątynię Świtu. Ta wspaniała budowla wznosi się u zachodnich brzegów Menamu (Chao Phraya) i jest jednym z najstarszych zabytków stolicy Tajlandii.

Bangkok | Świątynia Świtu
Bangkok | Świątynia Świtu (by jason_weemin )

Symbol Bangkoku

Świątynia Wat Arun nazywana bywa "symbolem Bangkoku". Położona jest na prawym (zachodnim) brzegu rzeki Menam (Chao Phraya). Do tej przepięknej budowli łatwo się dostać łodzią ekspresową lub promem – już sam przejazd daje niezapomniane wrażenia.

Świątynię doskonale widać z przeciwległego brzegu rzeki, ale żaden turysta spragniony ponadczasowego piękna nie powinien na tym poprzestać.

Wieże z porcelany

Nazwa „Wat Arun”, wywodzi się od imienia hinduskiego bóstwa świtu – Aruna. Samo słówko "wat" oznacza kompleks świątynno-klasztorny, z kilkoma typowymi elementami, wspólnymi dla wielu religijnych budowli buddyjskich.

Budowla składa się z jednego głównego prangu (smukła wieża typowa dla architektury Khmerów, o fallicznym kształcie, z eliptyczną kopułą) o wysokości 104 metrów oraz czterech mniejszych wież, których wysokość wynosi od 80 do 85 metrów.

Ściany świątyni udekorowane są tłuczoną porcelaną, pochodzącą z Chin, która używana była jako balast w łodziach krążących między Chinami a Tajlandią. Tym samym materiałem pokryte są chińskie posągi, stojące wokół Wat Arun.

Podstawę prangu zdobią cztery posągi boga Indry i jego słonia.

Bangkok | Wieże zdobione porcelaną
Bangkok | Wieże zdobione porcelaną (by Wilfried Maehlmann)

Wejścia do Wat Arun strzegą dwaj strażnicy – giganci, także na dziedzińcu wokół świątyni stoi wiele rzeźb o charakterze religijnym. Przez kilka lat właśnie tutaj przechowywany był słynny posąg Szmaragdowego Buddy – największa świętość buddystów. Po wybudowaniu świątyni Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy) został tam przeniesiony.

Widoki

Z głównego prangu świątyni Wat Arun rozciąga się wspaniały widok na rzekę Chao Phraya i okolicę. Na wieżę dostać się można po wewnętrznych, stromych schodkach.

Jak wskazuje sama nazwa budowli – najpiękniej prezentuje się ona w chwili, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem (czyli o świcie lub wieczorem).

Historia świątyni

Świątynia Wat Arun powstała w czasach królestwa Ayutthaya (lata 1350-1767) jako Wat Makok. Po upadku Ayutthayi, kiedy stolicę państwa przeniesiono do Thonburi (Thon Buri), zmieniono nazwę świątyni na Wat Chaeng.

W czasach panowania króla Ramy II, który rozpoczął przebudowę świątyni, nazwano ją Wat Arunratchatharam, zaś za króla Ramy IV, który przebudowę skończył – Wat Arunratchawararam.

Obecna nazwa jest skrótem tej ostatniej. Każdy przyzna, że łatwiej zapamiętać „Wat Arun”, niż wersję oficjalną, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy świątynia odwiedzana jest przez tysiące turystów z całego świata.

Bangkok | Świątynia skąpana w blasku zachodzącego słońca
Bangkok | Świątynia skąpana w blasku zachodzącego słońca (by tom_ruaat )

Zwiedzanie

Świątynię można zwiedzać codziennie, od  8:30 do 17:30.

Tajowie zwykle wchodzą do świątyni za darmo, ale od turystów pobierane są niewielkie opłaty.

Z uwagi na fakt, że mamy do czynienia z największą atrakcją turystyczną „po tej stronie rzeki”, w niewielkiej odległości od niej ulokowano rozmaite restauracje, sklepy z pamiątkami, muzea itp.

Turyści, zgromadzeni najczęściej na przeciwległym brzegu rzeki Menam (Chao Phraya), czekają, by na własne oczy ujrzeć widok znany z pocztówek – świątynię skąpaną w blasku zachodzącego słońca.

Bangkok | Lokalizacja Wat Arun na mapie Bangkoku
Bangkok | Lokalizacja Wat Arun na mapie Bangkoku