Most Chalerm Panthu 53 nad kanałem Sathorn

17 styczeń 2013.

226
com_content.article
(12 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Most Chalerm Panthu 53 nad kanałem Sathorn4.50 out of 50 based on 12 voters.


Wśród mostów, które zostały zbudowane w okresie panowania króla Chulalongkorna, „mosty urodzinowe” (tzw. Chalerm) są najbardziej interesujące zarówno pod względem historycznym, jak i artystycznym.

Bangkok | Lokalizacja mostu Saphan Chalerm Panthu 53 na mapie Bangkoku
Bangkok | Lokalizacja mostu Saphan Chalerm Panthu 53 na mapie Bangkoku (by Stanisław Kozłowski )

Urodzinowe mosty króla

Seria mostów „Chalerm” składa się z 17 obiektów, poczynając od Chalerm Sri 42, a kończąc na Chalerm Sawan 58. 

Na swoje urodziny w roku 1894 król ofiarował sumę pieniędzy, która odpowiadała liczbie dni jego wieku pomnożonej przez 1 salung. 1 salung jest monetą o wartości 0,25 baht. (Baht jest także jednostką wagi złota, używaną przez złotników i jubilerów w Tajlandii. 1 Baht odpowiada 15,244 g).

Ponieważ król skończył wtedy 41 lat, jego datek miał wartość 3743,75 baht.

Kwotę postanowiono przeznaczyć na budowę mostu w miejscu, gdzie Samsen Road przechodzi przez kanał Bang Khun Phrom.

Most został wyświęcony w dniu urodzin króla w 1895 r. i otrzymał nazwę „Chalerm 42”, gdzie liczba „42” symbolizuje wiek króla w dniu otwarcia mostu. Później do liczby zaczęto dodawać kolejne wyrazy, aby łatwiej było zapamiętać nazwę. Ta tradycja, ofiarowywania pieniędzy na budowę mostów utrzymała się przez kolejnych 16 lat.

Saphan Chalerm Panthu 53

Stary Saphan Chalerm Panthu 53 łatwo można przeoczyć w chaotycznym ruchu pojazdów, w natłoku straganów, betonowych słupów oraz przewodów telefonicznych i energetycznych.

W pobliżu ujścia Khlong Sathorn do rzeki Chao Phraya, na Charoen Krung Road, można dostrzec jednak barierki mostu „Chalerm Panthu 53”.

Widoczne u góry wiadukty są zjazdami Sathorn Road na most Taksin przez rzekę Chao Phraya. Środkowym wiaduktem prowadzi linia Silom kolei Skytrain.