Chang Rong Si – most z psimi głowami

13 lipiec 2015.

209
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.33 na 5)
Chang Rong Si – most z psimi głowami4.33 out of 50 based on 3 voters.


Przemierzając ulicę Thanon Kalayana Maitri (Rattanokosin, na południowy-wschód od Pałacu Królewskiego), dotrzemy do mostu przecinającego kanał Khlong Lod, który zwróci naszą uwagę intrygującymi zdobieniami w postaci wystający psich głów.

Bangkok | Lokalizacja mostu Chang Rong Si na mapie Bangkoku
Bangkok | Lokalizacja mostu Chang Rong Si na mapie Bangkoku (by Stanisław Kozłowski )

Most Chang Rong Si został zbudowany dzięki darowiźnie księcia Damrong Rajanubharb – pierwszego ministra spraw wewnętrznych Tajlandii.

Budowla była swego rodzaju uczczeniem ukończenia przez polityka czwartego cyklu narodzin (Tajowie za kamienie milowe życia uważają następujące po sobie kolejne 12-lecia). Damrong Rajanubharb urodził się w 1862 roku, a most wzniesiono w 1910, a więc w 48 roku jego życia.

Ciekawe jest pochodzenie nazwy mostu. Człon „Rong Si” oznacza tartak (lub, według innych źródeł, młyn ryżowy), który niegdyś położony był w pobliżu, zaś „Chang” oznacza słonia i jest informacją o tym, że konstrukcja mostu była w stanie wytrzymać ciężar tego zwierzęcia.

Warto wiedzieć, że "Saphan Chang" czyli "mostów słoniowych", było wówczas w okolicy przynajmniej kilkanaście.

Na obu końcach mostu Chang Rong Si umieszczone są, jako ozdoby, głowy psów. Wskazują one na chiński rok księżycowy pod znakiem tego zwierzęcia, w którym most został zbudowany. Według naszej rachuby był to rok 1910.

W pobliżu znajduje się siedziba Ministerstwa Obrony.