Wyścigi konne w Bangkoku

28 sierpień 2015.

248
com_content.article
(10 razy zagłosowano, średnia ocena 4.30 na 5)
Wyścigi konne w Bangkoku4.30 out of 50 based on 10 voters.


Już ponad sto lat minęło od dnia, kiedy król Rama V powrócił ze swojej podróży po Europie. Urzędnicy i studenci, którzy studiowali na Zachodzie, zorganizowali w 1897 r. przy Sanam Luang widowisko wyścigów konnych jako akt hołdu dla powracającego monarchy. Zapoczątkowano w ten sposób popularyzację zachodniego stylu wyścigów konnych w Tajlandii.

Bangkok | Widok na Royal Bangkok Sports Club
Bangkok | Widok na Royal Bangkok Sports Club (by denniswong )

Królewski Klub Sportowy w Bangkoku

Niedługo po tym Jego Królewska Wysokość przekazał grunt pod teren wyścigów, co było równoznaczne z narodzinami Królewskiego Klubu Sportowego. Intencją króla oraz klubu było prowadzenie i promocja wysokiej jakości zawodów sportowych w Tajlandii, przy jednoczesnym zapewnieniu przestrzegania międzynarodowych norm zarówno przez Tajów, jak i cudzoziemców. Do tego rodzaju sportu jeździeckiego w rodzimym wydaniu Tajowie bardzo szybko się przekonali. Hodowla, ujeżdżanie i wyścigi konne stały się w Tajlandii bardzo popularne.

„Royal Bangkok Sports Club”

Ciekawym uzupełnieniem zwiedzania Bangkoku może być wizyta w Royal Bangkok Sports Club (krótko: R.B.S.C.). Posiadający doskonałą lokalizację przy Henri Dunant Road, naprzeciwko Uniwersytetu Chulalongkorna, prestiżowy, prywatny klub organizuje wyścigi konne dostępne dla szerokiej publiczności. 

Klub jest zarezerwowany głównie dla towarzystwa z wyższych sfer Bangkoku. Członkiem klubu można zostać tylko wtedy, gdy już należy do niego członek rodziny, albo kiedy ma się możliwość opłacenia wpisowego w wysokości 2 000 000 baht. Elity Bangkoku posiadają tu możliwość korzystania z rożnych obiektów sportowych, jak np. basen pływacki odpowiadający standardom olimpijskim, pole golfowe czy boiska do badmintona, squasha, tenisa itp.

Bangkok | Wyścigi konne są w Tajlandii niezwykle popularnym sportem
Bangkok | Wyścigi konne są w Tajlandii niezwykle popularnym sportem (by autonome )

R.B.S.C. to także centrum szkolenia i oceny koni sportowych. Zawody odbywają się z reguły w co drugą niedzielę i rozpoczynają się o godz. 12:30. W ciągu roku odbywa się na torze około 26 wyścigów oraz cztery słynne zawody o puchar: Royal Darby Cup, Ram Rakop Cup, Phraya Pradipatpubal Cup i Chairman's Cup.

Obok państwowej loterii, zakłady podczas wyścigów konnych są jedyną legalną formą hazardu w Tajlandii.

Trybuny są wówczas szczelnie wypełnione i to prawie wyłącznie przez Tajów. W każdej gonitwie bierze udział 10 do 12 koni. Stawki zaczynają się od 50 baht. Obok obstawiania zwycięzcy, można też stawiać na dwa albo trzy miejsca. Wstęp na zawody kosztuje 100 baht.

W weekendy, kiedy w R.B.S.C. nie odbywają się żadne gonitwy, miejscem zawodów konnych jest Royal Turf Club, położony przy Phitsanulok Road.      

Bangkok | Obok państwowej loterii, zakłady podczas wyścigów konnych są jedyną legalną formą ha-zardu w Tajlandii
Bangkok | Obok państwowej loterii, zakłady podczas wyścigów konnych są jedyną legalną formą hazardu w Tajlandii (by autonome )