Tajski boks w Bangkoku

10 czerwiec 2013.

246
com_content.article
(11 razy zagłosowano, średnia ocena 4.91 na 5)
Tajski boks w Bangkoku4.91 out of 50 based on 11 voters.


Stadion Ratchadamnoen oraz stadion Lumpini to legendarne areny tajskiego boksu, czyli muay thai. Ratchadamnoen jest pierwszym stadionem, który został wybudowany specjalnie na potrzeby muay thai (1941 r.). O zwycięstwie na tych stadionach marzą zachodni bokserzy, a miejscowi sportowcy walczą na nich o sławę i tytuł najlepszego boksera świata.

Bangkok | Stadion Ratchadamnoen
Bangkok | Stadion Ratchadamnoen (by alexsemenzato )

Fascynujący świat muay thai

Wielu z nas widziało w telewizji te szalone ciosy, uderzenia łokciem, pełne siły starcia i kunsztowne uniki. Ale to nic w porównaniu z prawdziwą walką bokserską z głośnym aplauzem publiczności i tradycyjnymi dźwiękami muzyki pobudzającej bicie serca. Fascynujący świat muay thai, sportu walki, jest dumnym dziedzictwem narodu Tajów.

Pochodzenie muay thai

Z pochodzeniem muay thai wiążą się różne mity. Jedne mówią, że muay thai zostało przyniesione przez pierwszych osadników z Chin, inne, że sztuka walki została przejęta od Birmańczyków i następnie rozwinięta przez Tajów. Dokładnej wiedzy na ten temat brak, ponieważ po zdobyciu przez Birmańczyków Ayutthayi (1763 r.) wszystkie źródła zostały zniszczone. Ogólnie można jednak powiedzieć, że muay thai liczy sobie jakieś 800-1000 lat. Nie ulega przy tym wątpliwości, że jako sztuka walki muay thai wywodzi się ze starego Syjamu.

Historia tajskiego boksu jest ściśle związana z tajlandzkim narodem. Jako ludzie łagodni i miłujący pokój musieli Tajowie przez całe wieki musieli bronić się przed róznymi atakami. Rozwinęli więc formę walki, która najlepiej nadawała się do zastosowania w terenie, w którym przychodziło im walczyć. Z czasem kształcenie się w tej sztuce walki stało się rytualnym zwyczajem tajskich mężczyzn. Król Naresuan Wielki (1555-1605), jeden z najsławniejszych bohaterów wojennych kraju, sam był doskonałym bokserem i wprowadził muay thai jako niezbędny element wojskowego wyszkolenia.

Bangkok | Walka na stadionie Ratchadamnoen
Bangkok | Walka na stadionie Ratchadamnoen (by alexsemenzato )

Nai Khanom Tom – legendarny wojownik

Kolejnym ważnym punktem w historii muay thai był tryumf legendarnego wojownika Nai Khanom Tom. Po zdobyciu w 1763 r. Ayutthaya, dostał się on wraz z innymi wojownikami muay thai do birmańskiej niewoli. W 1774 roku w Rangunie, stolicy Birmy, odbywały się siedmiodniowe religijne uroczystości ku czci Buddy. Z tej okazji król birmański zorganizował zawody między wojownikami birmańskiego Lethwei i wziętymi do niewoli wojownikami muay boran (stara forma muay thai).

Nai Khanom Tom miał walczyć z birmańskim mistrzem. Po odbyciu Whai Kru (rodzaj tańca przed walką), pokonał Taj swego birmańskiego przeciwnika. Następnie, bez przerwy na odpoczynek, pobił jeszcze dziewięciu innych. Tajski wojownik muay thai wywarł na birmańskim królu tak ogromne wrażenie, że ten podarował mu wolność.

Niebezpieczny sport

W dawnych czasach muay thai było sportem niebezpiecznym: zawodnicy nie używali żadnych osłon, a zamiast rękawic owijali ręce sznurem wzmocnionym żwirem, a nawet kawałkami szkła. Z biegiem czasu reguły walki muay thai zostały przystosowane do międzynarodowych norm, a narodowy sport tajski znalazł licznych naśladowców na całym świecie.

Bangkok | Muay tai jest jedenym z najpopularniejszych sportów w Tajlandii
Bangkok | Muay tai jest jedenym z najpopularniejszych sportów w Tajlandii (by buzzthrill )

Jeden z najpopularniejszych sportów

Muay thai obok piłki nożnej jest najbardziej popularnym rodzajem sportu w Tajlandii. Stacje telewizyjne pokazują przez pięć dni w tygodniu walki na wielkich stadionach, a wszystkie najważniejsze gazety publikują wyniki pojedynków.

Klasyczny boks też jest w Tajlandii bardzo popularny i kraj doczekał się kilku tuzinów mistrzów świata w tej kategorii, jednak wszyscy oni rozpoczynali karierę jako zawodnicy muay thai.

Nie ma w tym nic dziwnego, że przyszli mistrzowie rozpoczynają treningi już w wieku 7-8 lat. Większość dużych miast posiada ringi bokserskie, jednak marzeniem młodych zawodników muay thai jest walka na Ratchadamnoen albo Lumpini, na największych i najsławniejszych stadionach kraju. Ratchadamnoen i Lumpini wymieniają się wzajemnie, tak że walki odbywają się na nich na przemian każdego wieczoru.

Wstęp na walkę

Bilet wstępu na przeciętną walkę kosztuje 220, 440 i 1000 baht, ale za oglądanie specjalnych pojedynków trzeba zapłacić do 2000 baht za miejsce w pobliżu ringu.

Walki rozpoczynają się zwykle o 18:30. Najpierw występują młodzi, mało doświadczeni bokserzy, którzy przygotowują publiczność na główny pojedynek około 21:00. W muay thai walka trwa przez pięć rund, z których każda liczy po trzy minuty z dwuminutowymi przerwami. Taniec Wai Khru przed walką, który każdy uczestnik poświęca swemu nauczycielowi, jest nie tylko symbolem, ale i dobrą rozgrzewką.

Bangkok | Muay thai liczy sobie około 800 – 1000 lat
Bangkok | Muay thai liczy sobie około 800 – 1000 lat (by idirector )

Każdy bokser nosi opaskę na czole i na ramieniu. Opaska na czoło, zwana Mongkhol, ma przynieść noszącemu ją szczęście i jest pobłogosławiona przez mnicha albo przez nauczyciela. Po tańcu Wai Khru jest odbierana przez nauczyciela boksu. Opaski na ramiona są noszone dla ochrony (w sensie metaforycznym) i zdejmowane dopiero po walce.

Śpiew syreny

Jedną stronę ringu zajmują muzykanci, grający na jawajskich klarnetach, bębnach i talerzach. Towarzyszą walce do samego końca. Tempo muzyki narasta, kiedy na ringu akcja przyspiesza. Mówi się, że ta specyficzna melodia jest jak śpiew syreny.