Lotnisko Suvarnabhumi

22 marzec 2013.

223
com_content.article
(13 razy zagłosowano, średnia ocena 4.54 na 5)
Lotnisko Suvarnabhumi 4.54 out of 50 based on 13 voters.


Międzynarodowy port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi to główne powietrzne wrota Tajlandii i prawdziwa ciekawostka architektoniczna. Będąc jednym z największych lotnisk Azji Południowo-Wschodniej posiada zaledwie jeden terminal, co pozwala pasażerom na szybką przesiadkę na inny rejs, bez konieczności opuszczania budynku.

Bangkok | Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi
Bangkok | Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (by denniswong )

Dzieje lotniska

Oficjalne otwarcie lotniska nastąpiło 28 września 2006 r., chociaż pierwsze plany jego budowy opracowano już w latach 60. Kryzys gospodarczy, zmieniające się rządy, nieskuteczna władza oraz korupcja przeciągnęły realizację tych planów na ponad 30 lat. Można powiedzieć, że tajlandzki projekt budowy portu lotniczego osiągnął pod względem długości trwania rekord świata.

Nowe lotnisko miało nie tylko stać się jednym z najważniejszych portów lotniczych w Azji, ale też spełniać najnowocześniejsze wymagania techniczne i być symbolem rozwijającej się gospodarczo Tajlandii.

Koszty budowy osiągnęły sumę 120 mld baht (ok. 3 mld euro po dzisiejszym kursie). Poważne problemy budowlane wiązały się z lokalizacją projektu na bardzo wilgotnym, leżącym zaledwie dwa metry nad poziomem morza terenie, zwanym nie bez racji Nong Ngu Hao (bagno kobr).

Nazwa

Nazwa „Suvarnabhumi” została wybrana przez króla Bhumibola Adulyadeja (Rama IX). W tłumaczeniu oznacza ona: „złoty kraj” lub „złotą ziemię”.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi znajduje się ok. 36 km od centrum stolicy, jednak linie kolejowe Suvarnabhumi Airport Rail Link (Airport Express i Aiport City Line) zapewniają szybki i wygodny dojazd do miasta.

Bangkok | Nazwa „Suvarnabhumi” oznacza „złoty kraj” lub „złotą ziemię”
Bangkok | Nazwa „Suvarnabhumi” oznacza „złoty kraj” lub „złotą ziemię” (by rwp-roger )

Lądujemy w Bangkoku

Jeszcze w samolocie stewardessy podają podróżnym do obowiązkowego wypełnienia karty imigracyjne, podzielone na dwie części: kartę przybycia i kartę odlotu. Pierwszą zabiorą nam służby graniczne, a drugą trzeba przechowywać aż do odlotu. Kartę trzeba wypełnić w języku angielskim.

Po przylocie do Bangkoku i opuszczeniu samolotu stajemy w kolejce do kontroli paszportowej. Czasem można tam postać godzinę i dłużej. W porcie lotniczym odległości są duże, w wielu miejscach zainstalowano więc ruchome chodniki.

Po przejściu przez wszystkie formalności i odebraniu bagażu turyści kierują się na drugie piętro portu lotniczego, do strefy przylotów zarówno rejsów międzynarodowych, jak i krajowych. Na tym piętrze znajdują się stoiska biur turystycznych, biura sieci komórkowych DTAC, AIS i True (gdzie można nabyć tajlandzką kartę SIM), wypożyczalnie samochodów, punkty wymiany walut i przechowalnia bagażu (100 baht za dobę).

Możemy także wziąć z okolicznych stoisk kilka bezpłatnych map Bangkoku.

Bangkok | Suvarnabhumi Airport Terminal
Bangkok | Suvarnabhumi Airport Terminal (by dgmckelvey )

Jak dojechać z lotniska Suvarnabhumi do centrum Bangkoku?

Jest kilka możliwości:

  • Kolejka Suvarnabhumi Airport City Line kosztuje 15-40 baht (w zależności od ilości stacji). To najbardziej ekonomiczny środek lokomocji. Czynny od godz. 6:00 do 24:00.
  • Kolejka Suvarnabhumi Airport Express – wariant podobny do poprzedniego, tylko bez przystanków. Cena biletu już wyższa: 150 baht.
  • Autobusy różnych sieci. Najniższa cena przejazdu to około 35 baht.
  • Taksówka – przejazd taksówką do centrum będzie nas kosztował około 300-400 baht. Jest to opcja szczególnie opłacalna dla osób podróżujących w grupie.

Bangkok | Oficjalne otwarcie lotniska nastąpiło 28 września 2006 r.
Bangkok | Oficjalne otwarcie lotniska nastąpiło 28 września 2006 r. (by denniswong )

Opuszczamy Bangkok

Czwarte piętro aeroportu to strefa odlotów zarówno rejsów międzynarodowych, jak i lokalnych.

Tutaj znajdują się stanowiska rejestracji biletów, biura kompanii lotniczych, kontrola imigracyjna i celna, biuro zwrotu VAT dla turystów (VAT Refund for Tourists), punkty wymiany walut, przechowalnia bagażu i sklepy 7 Eleven.

Przed rejestracją możemy odwiedzić biuro podatkowe, aby otrzymać zwrot podatku VAT za towary zakupione w Tajlandii. (Warunki zwrotu VAT znajdziecie tutaj).

Następnie trzeba przejść do stanowiska rejestracji. Rejestracja na lotnisku Suvarnabhumi rozpoczyna się dwie godziny przed odlotem. Dobrze jest przyjechać na lotnisko odpowiednio wcześnie, aby mieć czas na wszystkie formalności.

Po rejestracji następuje kontrola imigracyjna: trzeba okazać paszport i pozostałą część naszej karty imigracyjnej.

Pozostaje teraz tylko przejście przez detektory metalu i skanowanie bagażu. Pamiętajmy, że przewóz płynów w ręcznym bagażu jest zabroniony.

Bangkok | Charakterystyczne rzeźby z lotniska Suvarnabhumi, ilustrujące hinduistyczny wątek mitologiczny: ubijanie oceanu mleka
Bangkok | Charakterystyczne rzeźby z lotniska Suvarnabhumi, ilustrujące hinduistyczny wątek mitologiczny: ubijanie oceanu mleka (by dgmckelvey )

Organizacja pozostałych pięter lotniska:

Pierwsze piętro – terminal transportowy

Znajduje się tutaj postój taksówek, skąd wygodnie można dotrzeć do dowolnej dzielnicy Bangkoku.

Trzecie piętro – wyjście na parking, do kawiarni i do sklepów

Ten poziom portu lotniczego stanowi niejaki bufor między strefą wylotu i strefą przylotu. Skoncentrowana jest tutaj większość restauracji, kawiarni, sklepów 7 Eleven i Family Mart, punkty wymiany walut, wejście na parking.

Piąte piętro – biura Thai Airways i Star Alliance

Szóste piętro – restauracje.