Lotnisko Don Mueang

01 luty 2014.

222
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.83 na 5)
Lotnisko Don Mueang4.83 out of 50 based on 6 voters.


Bangkockie lotnisko Don Mueang (także: Don Muang) było do 27 września 2006 roku największym międzynarodowym portem lotniczym Tajlandii. Port lotniczy położony jest na wysokości zaledwie trzech metrów nad poziomem morza, około 24 km na północny-wschód od centrum Bangkoku.

Bangkok | Don Mueang (Don Muang) International Airport
Bangkok | Don Mueang (Don Muang) International Airport (by boonkumnoun )

Don Muang czy Don Mueang?

Od czasu otwarcia lotniska w 1914 r., jego nazwa była pisana łacińskim alfabetem jako: „Don Muang”, co zmieniono dopiero w 2007 r. Zgodnie z zaleceniem Królewskiego Instytutu Tajlandii odnośnie ogólnych reguł transliteracji tajskiego pisma, nazwę lotniska zapisuje się odtąd w formie „Don Mueang”.

Don Mueang a Suvarnabhumi

Zanim 28 września 2006 r. oddano do użytku lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi, do Don Mueang latało ponad 80 linii lotniczych, przewożąc rocznie 25 mln pasażerów i 700 000 ton towarów.

Nowe lotnisko miało całkowicie przejąć rolę dotychczasowego, jednak już w lutym następnego roku rząd tajlandzki podjął decyzję o ponownym otwarciu Don Mueang dla lotów krajowych i czarterowych.

Przesiadka na większość rejsów wewnętrznych została znacząco utrudniona, ponieważ niezbędna jest zmiana lotniska. Międzynarodowe rejsy Thai Airways z połączeniami na loty krajowe do Chiang Mai, Chiang Rai, Krabi i Phuket nadal są realizowane poprzez lotnisko Suvarnabhumi. Chodzi tutaj o 11 połączeń w ciągu doby, 30 kolejnych rejsów wewnętrznych prowadzi Thai Airways z Don Mueang.

Powódź w 2011 roku

Po katastrofalnej powodzi, która dotknęła Bangkok w październiku ubiegłego roku (2011) lotnisko Don Mueang było zamknięte aż do 5 marca 2012 r. Ponieważ największy i najważniejszy port lotniczy Bangkoku Suvarnabhumi nie ucierpiał podczas powodzi, firmy lotnicze operujące w Don Mueang przeniosły się tam i stamtąd prowadziły loty. Obecnie, po remoncie, lotnisko Don Mueang będzie wykorzystywane przede wszystkim do połączeń krajowych oraz przez tanie linie lotnicze. 

Obecnie lądują na lotnisku Don Mueang i startują z niego samoloty następujących linii lotniczych: Air Asia, Nok Air, Orient Thai, Solar Air i P.C. Air.

Bangkok | Lotnisko Don Mueang obsługuje głównie ruch krajowy i czartery
Bangkok | Lotnisko Don Mueang obsługuje głównie ruch krajowy i czartery (by neajjean )

Wyposażenie lotniska

Chociaż prawie stuletni port lotniczy nie jest może najpiękniejszy, po renowacji umożliwia komfortowe podróżowanie. Hala odlotów znajduje się na drugim piętrze, gdzie swoje stanowiska mają też wszystkie towarzystwa lotnicze. Są też tam punkty wymiany walut, restauracje, sklepy z pamiątkami, salon dla Vip-ów.

Na pierwszym piętrze mieści się hala przylotów. Jest tam też kilka fast-foodów, snack-barów, kawiarnia internetowa, kantory wymiany walut, sklep z pamiątkami, punkt medyczny oraz wypożyczalnia samochodów.

Z Don Mueang do...

Lotnisko Don Mueang nie będzie miało połączenia Skytrain przynajmniej do 2016 roku, dlatego pozostają nam takie możliwości dostania się do miasta lub na lotnisko Suvanabhumi:

  • Z lotniska Don Mueang do miasta taksówką

Lotnisko jest oddalone od centrum miasta o około 24 km i najprościej jest tam dotrzeć właśnie taksówką. Podróż trwa z reguły 30 minut do godziny, w zależności od natężenia ruchu. Cena wynosi około 350 baht.

  • Z lotniska Don Mueang autobusem albo pociągiem

Najtańszy wariant to jazda autobusem za ok. 20 baht. W tym wypadku czas podróży będzie dłuższy niż taksówką, autobusy nie dysponują też komfortową przestrzenią na bagaże.

  • Z lotniska Don Mueang na Hua Lamphong

Inną opcją dla miłośników podroży koleją jest połączenie lotniska z dworcem głównym Hua Lamphong w pobliżu Chinatown Bangkoku. Pociągi jeżdżą jednak rzadko (co godzinę), a podróż trwa około godziny.

  • Z lotniska Don Mueang na lotnisko Suvanabhumi

Najszybszym i bezstresowym sposobem dotarcia z Don Mueang na lotnisko Suvanabhumi będzie taksówka. Lotniska są oddalone od siebie o ok. 50 km i podróż trwa przeciętnie 45 minut. Możliwe jest też połączenie autobusowe.