Lotnisko Don Mueang

222
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Lotnisko Don Mueang0 out of 50 based on 0 voters.


Bangkockie lotnisko Don Mueang (także: Don Muang) było do 27 września 2006 roku największym międzynarodowym portem lotniczym Tajlandii. Port lotniczy położony jest na wysokości zaledwie trzech metrów nad poziomem morza, około 24 km na północny-wschód od centrum Bangkoku.

Bangkok | Don Mueang (Don Muang) International Airport
Bangkok | Don Mueang (Don Muang) International Airport (by boonkumnoun )

Don Muang czy Don Mueang?

Od czasu otwarcia lotniska w 1914 r., jego nazwa była pisana łacińskim alfabetem jako: „Don Muang”, co zmieniono dopiero w 2007 r. Zgodnie z zaleceniem Królewskiego Instytutu Tajlandii odnośnie ogólnych reguł transliteracji tajskiego pisma, nazwę lotniska zapisuje się odtąd w formie „Don Mueang”.

Lotnisko Suvarnabhumi

223
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Lotnisko Suvarnabhumi 0 out of 50 based on 0 voters.


Międzynarodowy port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi to główne powietrzne wrota Tajlandii i prawdziwa ciekawostka architektoniczna. Będąc jednym z największych lotnisk Azji Południowo-Wschodniej posiada zaledwie jeden terminal, co pozwala pasażerom na szybką przesiadkę na inny rejs, bez konieczności opuszczania budynku.

Bangkok | Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi
Bangkok | Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (by denniswong )

Dzieje lotniska

Oficjalne otwarcie lotniska nastąpiło 28 września 2006 r., chociaż pierwsze plany jego budowy opracowano już w latach 60. Kryzys gospodarczy, zmieniające się rządy, nieskuteczna władza oraz korupcja przeciągnęły realizację tych planów na ponad 30 lat. Można powiedzieć, że tajlandzki projekt budowy portu lotniczego osiągnął pod względem długości trwania rekord świata.

Nowe lotnisko miało nie tylko stać się jednym z najważniejszych portów lotniczych w Azji, ale też spełniać najnowocześniejsze wymagania techniczne i być symbolem rozwijającej się gospodarczo Tajlandii.