Pomnik króla Chulalongkorna

24 marzec 2013.

191
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Pomnik króla Chulalongkorna 4.50 out of 50 based on 4 voters.


Konny pomnik króla Chulalongkorna (Ramy V) znajduje się u wejścia do Parku Dusit przy ulicy Thanon Si Ayutthaya, na północny-wschód od Rattanakosin. Posąg króla umieszczony jest na wysokim piedestale i ukazuje monarchę siedzącego na koniu, odzianego w mundur wojskowy.

Bangkok | Pomnik króla Chulalongkorna (Ramy V)
Bangkok | Pomnik króla Chulalongkorna (Ramy V) (by DhanusS)

Pomnik ten wzniesiono dla uczczenia 40. rocznicy koronacji króla Ramy V w 1908 r. Król  Chulalongkorn we własnej osobie uczestniczył w ceremonii odsłonięcia statuy.

Rządy króla Chulalongkorna

Król Chulalongkorn (Rama V) słynął ze swego zamiłowania do kultury i architektury europejskiej i niespotykanego na Dalekim Wschodzie otwarcia na nowe trendy i wpływy z Zachodu. To jego działalności Bangkok zawdzięcza przepiękne budowle królewskie znajdujące się na terenie parku Dusit, w których dostrzec można dyskretną grę europejskich i orientalnych elementów architektonicznych.

Był on jednym z najświetniejszych monarchów w historii kraju, którym rządził od 1868 do 1910 roku. Jego rządy kojarzone są z ogólnym dobrobytem, można by je określić powszechną w Polsce metaforą: „zastał kraj drewnianym, zostawił murowanym”. Oczywiście „krajem” byłaby tu Tajlandia, a symbolicznym „murowaniem” znaczny jej rozwój społeczny i ekonomiczny w owym czasie. Inną wielką zasługą Ramy V było zniesienie niewolnictwa i pańszczyzny.

Wielki władca słynął także z żarliwego nacjonalizmu i z ogromnego zaangażowania w walkę z europejskim kolonializmem. Jednocześnie prowadził na tyle zrównoważoną politykę, że starając się zapobiec kolonialnej okupacji, jednocześnie nie zamykał tajskich granic przed nowinkami napływającymi z nowoczesnego świata.

Bangkok | Lokalizacja pomnika na mapie Bangkoku
Bangkok | Lokalizacja pomnika na mapie Bangkoku

Umiłowany monarcha

Monument Ramy V jest głęboko czczony przez Tajów, którzy o każdej porze dnia i nocy składają przy nim kwiaty i pogrążają się w modlitwie.

Królewskie święto

23 października jest w Tajlandii dniem upamiętniającym śmierć Króla Chulalongkorna. Ku uczczeniu pamięci króla, współcześni Tajowie składają wieńce przy jego konnej statui na Royal Plaza - jednym z placów Bangkoku.

Bangkok | Królewski pomnik na tle zachodzącego słońca
Bangkok | Królewski pomnik na tle zachodzącego słońca (by dsin_travel )