Pomnik Demokracji w Bangkoku

16 maj 2013.

190
com_content.article
(13 razy zagłosowano, średnia ocena 4.69 na 5)
Pomnik Demokracji w Bangkoku4.69 out of 50 based on 13 voters.


Olbrzymie skrzydła wyrastające wprost ze środka jednego z bardziej ruchliwych rond Bangkoku stanowią szczególny widok. Monument ten upamiętnia niezwykle ważne wydarzenie w historii kraju, jakim było obalenie monarchii absolutnej.

Bangkok | Monumentalne skrzydła Pomnika Demokracji
Bangkok |  Monumentalne skrzydła Pomnika Demokracji (by minikin )

Pomnik jest niezwykle prosty i surowy w swej formie, jeśli porównać go z bogactwem i przepychem wszelkich innych tajskich budowli. Zaprojektował go pewien włoski artysta – Corrado Feroci.

Na pomnik składają się cztery monumentalne skrzydła (każde z nich liczy 24 m wysokości), otaczające niewielką kopułę, zlokalizowaną pośrodku. Monument wzniesiono w latach 1939-1940 r. dla uczczenia wydarzeń z 1932 r., kiedy to zakończyła się w Tajlandii era monarchii absolutnej. Od tej pory państwo stało się monarchią konstytucyjną.

Bangkok | Lokalizacja Pomnika Demokracji na mapie Bangkoku
Bangkok | Lokalizacja Pomnika Demokracji na mapie Bangkoku

Pod pomnikiem symbolicznie złożono w ziemi 75 kul armatnich, które symbolizują nastroje rewolucyjne z 1932 r. (ich liczba nawiązuje do 2475 r. w kalendarzu buddyjskim, który odpowiada 1932 w kalendarzu rzymskim).

Wszelkie manifestacje i bunty dotyczące łamania zasad demokracji, jak np. te z 1973 czy 1992 r., wzięły swój początek właśnie u stóp tego pomnika – jest to symboliczne miejsce walki o prawomocne rządy.

Pomnik znajduje się w odległości 15 min. drogi od Muzeum Narodowego, przy Thanon Ratchadamnoen Klang.

Bangkok | Monumentalne skrzydła Pomnika Demokracji
Bangkok | Bangkok - Nocą pomnik jest pięknie oświetlony (by Grzegorz Łaski)