Baht tajski

01 grudzień 2013.

86
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 4.33 na 5)
Baht tajski4.33 out of 50 based on 9 voters.


Walutą obowiązującą w Tajlandii jest tzw. baht (BHT). Jeden baht dzieli się na 100 satangów, ale nie spodziewajmy się, że takie „grosze” będą nam w codziennych transakcjach potrzebne. W obiegu znajdują się co najwyżej monety o nominale 25 i 50 satangów, ale akceptują je zwykle tylko duże supermarkety.

Bangkok | Na każdym banknocie widnieje podobizna Króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja
Bangkok | Na każdym banknocie widnieje podobizna Króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja (by peterhellberg )

Także banknot o nominale 10 bahtów odszedł już w przeszłość. W obiegu znajdują się wyłącznie banknoty o wartości: 20 (zielone), 50 (niebieskie), 100 (czerwone), 500 (fioletowe) i 1000 (zielono-brązowe) bahtów.

Na każdym banknocie widnieje oczywiście podobizna Króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja. Tajowie bardzo szanują swojego monarchę i wszelkie jego wizerunki, a zatem oczekują też poszanowania ich waluty.

Wymieniamy bahty

W dużym zaokrągleniu, można sobie mniej więcej przeliczać, że 100 bahtów to około 10 złotych.

Walutę najlepiej wymieniać w bankach lub w renomowanych kantorach. W hotelach kurs jest zwykle mniej korzystny.

Na bahty najlepiej jest wymieniać dolary lub euro i warto pamiętać o tym, że w wielu miejscach nie akceptowane są dolary sprzed 1996 r.

Prosta zasada przy wymianie walut brzmi: im wyższy nominał,  tym lepszy kurs. Poza tym więc, że powinniśmy zabrać ze sobą w podróż banknoty w miarę nowe, warto aby miały one wysokie nominały.

W Tajlandii na każdym kroku znajdziemy też bankomaty. Powszechnie akceptowane są karty: Visa, MasterCard czy American Express.

Bangkok | Bankomat poznamy po oznaczeniu: ATM – Automatic Teller Machine
Bangkok | Bankomat poznamy po oznaczeniu ATM – Automatic Teller Machine (by mikecogh )

Ciekawostka

Czy wiecie, że Tajlandia była pierwszym krajem świata, w którym emitowano (w 1853 r.) banknoty przeznaczone dla osób niewidomych, ze specjalnym oznakowaniem w alfabecie Braille`a?

Rzut oka na ceny w Tajlandii

Planując w miarę oszczędną wycieczkę do Tajlandii, musimy liczyć się z dziennymi wydatkami rzędu 800 bahtów, z czego około 150 bahtów przeznaczymy na wyżywienie. W mieście ceny będą nieco wyższe.

Obiad w tajskiej restauracji kosztuje mniej więcej 350-2500 bahtów, w zależności od jej standardu, ilości jedzenia i zamawianych napojów.

Bilet do kina to koszt rzędu 120 bahtów.

Autobusem z lotniska do centrum Bangkoku dojedziemy za około 150 bahtów.

Ceny noclegów w pensjonacie wahają się w granicach 300-500 bahtów, w hotelach – 1500- 4000 bahtów, a w luksusowych apartamentach – 5-10 tys. bahtów.

Bangkok | W Tajlandii płacimy w bahtach
Bangkok | W Tajlandii płacimy w bahtach (by syeefa )