Pałac Wang Tha Phra

05 grudzień 2012.

241
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.40 na 5)
Pałac Wang Tha Phra4.40 out of 50 based on 15 voters.


Wang Tha Phra oznaczy po tajsku: „Pałac przy Moście Lądowania Buddy”. Służył on we wczesnym i średnim okresie Rattanakosin jako rezydencja męskich członków rodziny królewskiej. Dzisiaj teren pałacowy jest wykorzystywany przez uniwersytet Silpakorn.

Bangkok | Pałac Wang Tha Phra
Bangkok | Pałac Wang Tha Phra (by Michael Holland )

 Otoczenie pałacu ograniczone jest dzisiaj od południa przez Thanon Na Phra Lan, na zachodzie – przez Thanon Mahathat, na północy – przez teren Wat Mahathat i na wschodzie przez Thanon Na Phra That. Skromne wejście do uniwersytetu znajduje się naprzeciwko północno-zachodniej bramy Wielkiego Pałacu w Bangkoku.

Most Lądowania Słoni

Most Lądowania Buddy (Tha Phra) nazywany jest dzisiaj przeważnie Tha Chang (Most Lądowania Słoni), ponieważ kiedyś były tam codziennie kąpane w Chao Phraya królewskie słonie.

Nazwa „Tha Phra” pochodzi z roku 1808, kiedy to król Puttha Yotfa Chulalok (Rama I) kazał przewieźć tratwą z Wat Mahathat w Sukhothai do swojej nowej stolicy w Bangkoku brązowy posąg Buddy. Miał on się stać głównym posągiem w nowej świątyni Wat Suthat. Kiedy tratwa dopłynęła do Bangkoku, musiano zburzyć bramę miejską na brzegu Chao Phraya, aby potężną figurę przetransportować na ląd i dalej do Wat Suthat, gdzie znajduje się do dzisiaj.

Budowa pałacu

Król Puttha Yotfa Chulalok przeznaczył teren między północnymi murami Wielkiego Pałacu i Wat Mahathat na budowę trzech pałaców, które miały być rezydencją dla książąt i członków dalszej rodziny królewskiej: Wang Tha Phra – Pałac Zachodni, Wang Klang – Pałac Środkowy i Wang Tawan – Pałac Wschodni.

Budowę pałacu Tha Phra rozpoczęto w 1782 r. Po ukończeniu zamieszkał w nim Kromkhun Kasatranuchit, kuzyn króla. Król Phuttaloetla Naphalai (Rama II) przekazał pałac swemu synowi, księciu Krommuen Jesadabodin, który później był koronowany na króla Nang Klao (Rama III). W czasie panowania swego ojca, książę Jesadabodin przejął część obowiązków rządowych, a przy tym użytkował budynek Thong Phra Rong, który dzisiaj stoi przy wejściu do uniwersytetu, jako salę audiencyjną. Po wstąpieniu na tron, król Nang Klao uczynił swoją rezydencją Wielki Pałac, a pałac Tha Phra przekazał swemu synowi, księciu Lakkhananukhun. Kiedy ten zmarł, Wang Tha Phra otrzymał kolejny syn króla, książę Jumsai.

Książę Jumsai został później, za panowania króla Mongkut’a (Rama IV), szefem Krom Chang Sib Mu, czyli „Ministerstwa Dziesięciu Sztuk” (królewskie ministerstwo budownictwa).

Bangkok | Silpakorn University – Ogród Rzeźb (Sculpture Garden)
Bangkok | Silpakorn University – Ogród Rzeźb (Sculpture Garden) (by veritatem )

Mieszkańcy pałacu

Kolejnymi mieszkańcami pałacu byli: książę Krommuen, syn króla Nang Klao oraz książę Naris, syn króla Mongkuta. Ten ostatni otrzymał zadanie odrestaurowania wszystkich budynków pałacowych.

Ponieważ wiele tradycyjnych budowli było z drewna, książę kazał je zburzyć i zastąpić dwoma budynkami w europejskim stylu. Jedynie sala audiencji „Thong Phra Rong” została zachowana.

Ze względu na gwałtowny rozwój stolicy, tereny pałacowe  zostały drastycznie okrojone, z jednej strony, aby poszerzyć ulicę Na Phra Lan, a z drugiej strony, aby móc na nowo zbudować ulicę Mahathat. W ten sposób książę Naris określił dzisiejszy wygląd pałacu. Po jego śmierci w 1964 r. teren przejął uniwersytet Silpakorn.   

Bangkok | Świątynia Wat Suthat, Bangkok
Bangkok | Świątynia Wat Suthat, Bangkok (by nlann )