Pałac Wang Suan Pakkad

18 kwiecień 2013.

242
com_content.article
(16 razy zagłosowano, średnia ocena 4.38 na 5)
Pałac Wang Suan Pakkad4.38 out of 50 based on 16 voters.


"Wang" to tajlandzka nazwa królewskiego pałacu, a Wang Suan Pakkad oznacza dosłownie: „Pałac Ogrodu Warzywnego”. Znajduje się on w Bangkoku przy Ayutthaya Road w dzielnicy Ratchathewi, na południe od Pomnika Zwycięstwa.

Bangkok | Pałac Wang Suan Pakkad, Bangkok
Bangkok | Pałac Wang Suan Pakkad, Bangkok (by neajjean )

Jest to pierwsze muzeum w Tajlandii, które właściciele (książę i księżna Chumbhot Nagara Svarga) zdecydowali się przekazać społeczeństwu. Otwarto je w 1952 r.

Eksponaty znajdujące się w pałacu

Muzeum składa się z wielu budynków, wzniesionych w tradycyjnym tajlandzkim stylu. Zawierają one zbiór antyków książęcej pary, który częściowo znajdował się w posiadaniu rodziny już od pokoleń.

Co wchodzi w skład tej wyjątkowej kolekcji? Tradycyjne obrazy na tkaninach i na drewnie, posągi Buddy, zabytkowe meble, zbiór masek khon (tradycyjny tajski dramat dworski z charakterystycznymi przebraniami), a nawet kilka przedmiotów z okresu Ban Chiang (niezależny ośrodek cywilizacyjny w IV tysiącleciu p.n.e.).

Pawilon Lakowy

Największym skarbem muzeum jest jednakże Pawilon Lakowy. Ten jedyny w swoim rodzaju budynek został odkryty w 1958 r. przez księcia i księżną Chumbhot. Znajdował się on wówczas w Wat Ban Kling, buddyjskiej świątyni na brzegu Chao Phraya między Ayutthaya i Bang Pa In. Dokładny wiek budynku nie został dotychczas dokładnie określony, wygląda jednak na to, że był on początkowo częścią królewskiej rezydencji w Ayutthaya.

Dopiero później został stamtąd usunięty i ulokowany w Wat Ban Kling. Pierwotnie chodziło o dwie oddzielne budowle, jedną była Hor Trai (biblioteka), a drugą Hor Khian (pomieszczenie ze ściennymi malowidłami).

Hor Trai i Hor Khian

Hor Trai był oddzielnym pomieszczeniem, otoczonym galerią i dla ochrony przed powodziami ustawionym na wysokich palach.

Hor Khian był nieco większym pawilonem, który miał ściany tylko z trzech stron. W latach czterdziestych ubiegłego wieku Hor Khian był bliski upadku. Wierni z pobliskich wiosek rozebrali oba budynki i odnowiwszy poszczególne ich elementy, złożyli je w jedną budowlę.

Bangkok | Wang Suan Pakkad oznacza dosłownie
Bangkok | Wang Suan Pakkad oznacza dosłownie "Pałac Ogrodu Warzywnego" (by neajjean )

Renowacja budowli

Kiedy para książęca odkryła ten budynek, na ścianach były jeszcze widoczne mocno wyblakłe ślady malowideł, wykonane czarno-złotą laką. Za pozwoleniem przeora Wat Ban Kling mogli oni poddać pawilon gruntownemu remontowi w swojej rezydencji w Bangkoku. W tym celu zatrudniono dwóch znanych artystów i rzemieślników, Sawang Panya-Ngam i Udom Chuvanond, którzy odtworzyli wspaniałe lakowe malowidła. W dniu 8 marca 1959 r. w obecności wiernych z Wat Ban Kling odrestaurowany pawilon został otwarty.

O czym mówią kunsztowne malowidła?

Kiedy się przyjrzeć szczegółom malowideł, strojom przedstawionych tam Francuzów i Holendrów, jak również odzieży arystokracji tajlandzkiej, powstanie tego dzieła można datować na czas panowania króla Narai (XVII wiek).

Także kilka mitologicznych postaci wyrzeźbionych w drewnie na balustradzie galerii, składających się częściowo z ludzkich, częściowo ze zwierzęcych elementów, jest przykładem, jak bardzo te motywy były lubiane i popularne w czasach króla Narai.

Jakość pierwotnie wykonanych prac dowodzi, że budynek był wykonany na zlecenie króla. Gdyby tworzono je w czasach Rattanakosin, pawilon nie zostałby zbudowany w Wat Ban King, ale w Thonburi albo w Bangkoku. Jest prawdopodobne, że dla bezpieczeństwa, pawilon został zabrany z Ayutthaya w czasie birmańskiej inwazji w XVIII wieku.