Pałac Vimanmek

17 wrzesień 2015.

192
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 4.86 na 5)
Pałac Vimanmek4.86 out of 50 based on 7 voters.


Złociste, drewniane ściany Pałacu Vimanmek sprawiają niesamowite wrażenie. Budowla ta łączy w sobie iście królewski przepych i niesamowity wdzięk prostoty. Vimanmek jest największym i z pewnością najpiękniejszym na świecie budynkiem wzniesionym z drewna tekowego.

Bangkok | Vimanmek - rezydencja z drewna tekowego
Bangkok | Vimanmek - rezydencja z drewna tekowego (by akarat )

Historia budowli

Pałac Vimanmek jest królewską rezydencją wzniesioną w 1901 r. przez Ramę V (Chulalongkorna) na terenie Parku Dusit. Budowę pałacu rozpoczęto już w 1893 r. na wyspie Ko Si Chang, prace jednak przerwano z powodu niepokojów politycznych w Zatoce Tajlandzkiej. Ponieważ jednak konstrukcję wzniesiono bez użycia ani jednego gwoździa, bez problemu udało się ją przenieść do stolicy.

Król Chulalongkorn mieszkał tu przez pięć lat, przeprowadzając się z Wielkiego Pałacu. W 1906 r. przeniósł się on do Amporn Satarn Villa, gdzie pozostał aż do śmierci w 1910 r. Za panowania kolejnych władców drewniany pałac był raz zamykany, raz udostępniany dla poszczególnych członków królewskiej rodziny, przez pewien czas służył także jako królewskie biura.

Arcydzieło architektury drewnianej

Dopiero w latach 80., za sprawą Królowej Sirikit, doceniono niezwykłą wartość i oryginalność tej budowli. Królewska małżonka postarała się o zgodę na renowację pałacu i uczynienia z niego muzeum pamięci Ramy V oraz centrum tajskiej kultury. Nieco już zapomniany pałac odżył wraz z obchodami 200-lecia Bangkoku w 1982 r.

Nazwę Vimanmek tłumaczy się jako: „zamek w chmurach”, co w pełni odpowiada niesamowitej delikatności i niezwykłej aurze tej drewnianej budowli.

Bangkok | Drewno tekowe jest niezwykle odporne na warunki klimatyczne tropików
Bangkok | Drewno tekowe jest niezwykle odporne na warunki klimatyczne tropików (by daveiam )

Muzeum Ramy V (Chulalongkorna)

Dziś na terenie pałacu oglądać możemy zdjęcia ilustrujące codzienne życie i pracę dawnego króla Tajlandii, a także jego prywatną kolekcję sztuki i rękodzieł (Rama V był bowiem królem o artystycznej duszy). Aby ukazać piękno tajskiej tradycji i przekazać je przyszłym pokoleniom, a także przybyszom z zewnątrz, w Pałacu Vimanmek regularnie odbywają się pokazy tradycyjnych tańców ludowych.

Zwiedzanie pałacu

Na pałac Vimanmek składają się trzy kondygnacje wzniesione na planie litery „L”. Królewska rezydencja liczy 80 komnat, z których połowa udostępniona jest zwiedzającym. Niesamowitą aurę pałacu tworzą drewniane, kunsztownie rzeźbione detale architektoniczne, ażurowe zdobienia, pięknie wykonane schody, filigranowe arkady i przestronne galerie.

Zwiedzając pałac możemy poniekąd poznać, jakim człowiekiem był jego fundator. Nie sposób nie dostrzec tu wpływów architektury wiktoriańskiej i pewnych znamion nowoczesności, jak np. pierwsza w Tajlandii łazienka z prysznicem. Jednym z wiodących celów polityki Ramy V była modernizacja kraju, zaś inspiracje czerpał on z dwukrotnych odwiedzin krajów europejskich. Nowatorskie dążenia króla, połączone z typowo tajskim umiłowaniem zdobień, złoceń i przepychu, zaowocowały powstaniem tej niezwykłej budowli.

Lokalizacja

Pałac Vimanmek znajduje się przy Thanon Ratchawithi, na północ od Rattanakosin (Starego Miasta Królewskiego).

Bangkok | Lokalizacja Pałacu Vimanmek na mapie Bangkoku
Bangkok | Lokalizacja Pałacu Vimanmek na mapie Bangkoku

Informacje praktyczne

  • Pałac udostępniany jest do zwiedzania codziennie od 9:30 do 16:00. Ostatnie bilety wydawane są do godziny 15:15.
  • Dodatkowo, każdego dnia o 10:30 i 14:00 odbywają się tu pokazy tradycyjnego tajskiego tańca.
  • Pamiętajmy, że na terenie rezydencji obowiązuje skromny, oficjalny strój.
  • Wstęp do pałacu kosztuje  ok. 3 USD; jeżeli znajdujemy się w posiadaniu biletu do Grand Palace, wejdziemy tu za jego okazaniem, nie płacąc ponownie za wstęp.
  • Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się co pół godziny.