Pałac Wang Phaya Thai

20 marzec 2013.

244
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.20 na 5)
Pałac Wang Phaya Thai4.20 out of 50 based on 5 voters.


Oficjalna nazwa tego królewskiego pałacu w stolicy Tajlandii brzmi: Phra Ratchawang Phaya Thai, angielska zaś: Phaya Thai Palace. Pałac leży między kanałem Samsen (Khlong Samsen) i Thanon Ratchawithi w dzielnicy Ratchathewi na północny-wschód od centrum miasta. W pobliżu znajduje się Pomnik Zwycięstwa.

Bangkok | Pałac Wang Tha Phra
Bangkok | Pałac Wang Tha Phra (by plynoi )

Królewska willa na polach ryżowych

Kiedy ukończona została budowa pałacu Phra Ratchawang Dusit, król Chulalonkorn (Rama V) kazał zbudować w dzielnicy Dusit liczne ulice, między innymi Thanon Sanghi, dzisiaj: Thanon Ratchawithi, które prowadziły przez sady i ogrody warzywne wzdłuż kanału Samsen aż do „Thung Phayathai”, w owym czasie terenów z polami ryżowymi.

Królowi Chulalongkornowi i królowej Saowabha podobała się ta okolica i dlatego w 1909 r. król wykupił obszar ogrodów warzywnych i pól ryżowych o powierzchni 100 rai (ok. 16 ha). Tam kazał zbudować królewską willę, którą nazwał „Tamnak Phaya Thai”.

Doświadczalny zakład rolny

Na pałacowym terenie król i królowa planowali urządzić doświadczalny zakład rolny, aby eksperymentować z uprawą różnych odmian ryżu i warzyw oraz hodować kury rasy leghorn (doskonałe nioski). Z czasem zaczęto przeprowadzać na tym terenie także doroczną „Ceremonię Pierwszej Orki”. Niestety, król Chulalongkorn zmarł ledwie kilka miesięcy po oficjalnej inauguracji pałacu.

Zburzenie budynków

Królowa Saowabha żyła w pałacu Phayathai wraz ze swoimi licznymi krewnymi, książętami i księżniczkami przez dziesięć lat, aż do śmierci w 1920 r. Następnie król Vajiravudh (Rama VI) kazał wszystkie budynki zburzyć aż do hali tronowej Thewarat-Saparom. Kilka budynków odbudowano na potrzeby szkoły Vajiravudh, inne ofiarowano dla Wat Ratchathiwat. Ostatecznie król urządził liczne nowe hale tronowe, z których cztery zachowały się do dzisiejszych czasów.

Pierwszy nadajnik radiowy

Król Vajiravudh mieszkał w pałacu przez trzy lata. Po jego śmierci (1925 r.) król Prajadhipok (Rama VII) urządził w budynkach pałacowych najpierw „Hotel Phya Thai Palace”, później – w 1931 r. – z hali Waikun nadawał pierwszy nadajnik radiowy Tajlandii: „Bangkok Radio Broadcasting Station At Phya Thai”.

Wreszcie cały teren przejął dzisiejszy szpital Phra Mongkhutklao. Kilka mniej ważnych budowli zburzono, aby zrobić miejsce dla nowoczesnych pomieszczeń szpitalnych. W roku 1971, na cześć króla Vajiravudha, ustawiono przed szpitalem jego posąg naturalnej wielkości.