Damnoen Saduak - Floating Market (Pływający targ)

25 kwiecień 2013.

195
com_content.article
(18 razy zagłosowano, średnia ocena 4.78 na 5)
Damnoen Saduak - Floating Market (Pływający targ)4.78 out of 50 based on 18 voters.


W odległości ok. 105 km od Bangkoku, w Damnoen Saduak, położony jest jedyny w swoim rodzaju Pływający Targ…

Bangkok | Pływający targ w Damnoen Saduak
Bangkok | Pływający targ w Damnoen Saduak (by philliecasablanca )

Przeciętny Europejczyk słowem „targ” określa miejsce – najczęściej specjalnie wyznaczony plac – gdzie różni sprzedawcy rozkładają swoje stragany, pośród których przechadzają się kupujący. Pływający Targ jest zupełnie inny: zamiast stoisk, towary wypełniają długie wrzecionowate łodzie, kołyszące się na wodach kanału. Sprzedawcy w słomianych kapeluszach oferują soczyste, egzotyczne owoce, wyjątkowe rękodzieła, a także tradycyjne dania tajskiej kuchni, świeżo przygotowane w olbrzymich kotłach.

Wśród kupujących – oprócz tubylców – spotkać można ludzi z całego świata. Mieszkańcy Damnoen Saduak najczęściej zaopatrują się w towary z samego rana, kiedy jeszcze nie ma tłoku.

Zwiedzając okolice stolicy Tajlandii, koniecznie musimy odwiedzić ten jedyny w swoim rodzaju bazar. Do niedawna – nim powstały asfaltowe drogi i supermarkety – podobnych targów było w samym Bangkoku i jego okolicach znacznie więcej. Dziś wiele z nich organizowanych jest jeszcze w ramach atrakcji dla turystów, jednakże ten w Damnoen Saduak uchodzi za jeden z nielicznych, oryginalnych pływających targów, jakie zachowały się jeszcze w Tajlandii.

Bangkok | Towarami najchętniej kupowanymi przez turystów są oryginalne rękodzieła i pamiątki
Bangkok | Towarami najchętniej kupowanymi przez turystów są oryginalne rękodzieła i pamiątki (by14323530@N05 )

Kanał, w którym kłębią się łodzie sprzedawców i kupujących, ma 32 kilometry długości. Został on wykopany w 1866 r., za panowania króla Ramy IV i łączy ze sobą rzeki Mae Klong i Tacheen. Pływający Targ wpasowuje się idealnie w scenerię miasta. Towary trzymane są głównie w łodziach, ale czasem też na straganach wzdłuż brzegów kanału. Ponieważ domy mieszkalne znajdują się w niedalekiej odległości od targu, płynąc łodzią, można obserwować codzienne życie mieszkańców Damnoen Saduak. Tradycyjne chaty z drewna tekowego, a także otaczające je sady i ogrody, stanowią przepiękny widok. Kupowanie i sprzedawanie towarów z łodzi ma długą tradycję, a styl życia mieszkańców Damnoen Saduak, nie zmienił się od pokoleń.

Bangkok | mieszkańcy Damnoen Saduak, trudnią się tego typu handlem od pokoleń
Bangkok | mieszkańcy Damnoen Saduak, trudnią się tego typu handlem od pokoleń (by luigi_and_linda )

Targ jest czynny codziennie od rana do południa. Zwiedzający lub kupujący mogą wynająć łodzie w cenie ok. 6 dolarów. Bazar można oglądać także z brzegów kanału.
Czas przejazdu z Bangkoku do Damnoen Saduak nie przekracza dwóch godzin. Bez problemu dotrzemy tu samochodem lub autobusem – targ znajduje się na trasie pomiędzy Bangkokiem a Kanchanaburi. Jeśli mamy ochotę pozostać dłużej w tej malowniczej okolicy, możemy przenocować w pobliskim hotelu „Nok Noi” (Little Bird). Najlepiej jest odwiedzić targ z rana, kiedy turystów jest najmniej, wtedy łatwo można dopłynąć do upatrzonego straganu. Później kanał bywa bardzo zatłoczony.