Muzeum Nauki w Bangkoku

07 styczeń 2016.

250
com_content.article
(16 razy zagłosowano, średnia ocena 4.31 na 5)
Muzeum Nauki w Bangkoku4.31 out of 50 based on 16 voters.


Narodowe Muzeum Nauki (Bangkok National Science Museum) jest jedną z atrakcji cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Oprócz ciekawej ekspozycji poświęconej rozwojowi nauki i techniki, sam budynek muzeum stanowi arcydzieło współczesnej architektury – wykonany ze szkła, metalu i tworzyw sztucznych, przedstawia dwa gigantyczne sześciany balansujące na jednej ze swoich krawędzi.

Bangkok | Narodowe Muzeum Nauki (Bangkok National Science Museum), Pathum Thani
Bangkok | Narodowe Muzeum Nauki (Bangkok National Science Museum), Pathum Thani (by ebvimages )

Lokalizacja muzeum: Narodowe Muzeum Nauki położone jest na obszarze Pathum Thani – prowincji na północy Bangkoku, należącej do jego obszaru metropolitalnego (około 45 minut jazdy samochodem od centrum miasta).

6 interesujących pięter

Sale wystawowe muzeum zajmują sześć pięter, na każdym z nich można zobaczyć wiele ciekawych i pouczających rzeczy. Zwiedzający muzeum tracą zwykle poczucie czasu i spędzają w nim po kilka godzin. Wracają tutaj nawet ci, którzy już wcześniej zawitali w te progi – tym chętniej, ponieważ zbiory muzealne ciągle są uzupełniane.

200 lat rozwoju nauki

Narodowe Muzeum Nauki zostało otwarte w 1996 r. z okazji 60 urodzin królowej Sirikit. Eksponaty muzealne przedstawiają osiągnięcia naukowe z okresu ostatnich 200 lat.

Oddzielna wystawa poświęcona jest wyłącznie Tajlandii. Eksponaty ilustrują naukę, rolnictwo, ekonomikę i ekologię kraju. Wiele ekspozycji z powodzeniem mogłoby zastąpić całe cykle wykładów z historii czy geografii.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też wystawy pokazujące codzienne życie współczesnych ludzi oraz praktyczne znaczenie badań naukowych i postępu technicznego.

Roboty

Wszystkie eksponaty są przedstawione w bardzo interesujący sposób. Gościom podobają się szczególnie wystawy współczesnych robotów – wiele z nich potrafi poruszać się i mówić. Niektóre przypominają mechaniczne owady, przy czym oprócz zewnętrznego podobieństwa modele dokładnie odtwarzają ruchy szarańczaków i skorpionów. Kilka lat temu można było podziwiać tutaj robota o wielkości 6 metrów!

Kino i kosmos

Sala kinowa w muzeum, w której wykorzystywana jest technologia 4D, umożliwia demonstrowanie różnych filmów popularno-naukowych w wielowymiarowym obrazie.

Można też odwiedzić pawilon kosmiczny i wziąć udział w ekspedycji na przykład na Marsa.

Edukacja

Muzeum pomaga też zwiedzającym lepiej zapoznać się z historią i kulturą Tajlandii, ekologią, osobliwościami klimatu, geologią, a nawet z wyrobami przemysłowymi, które się tutaj wytwarza i wykorzystuje. 

Narodowe Muzeum Nauki w Bangkoku ściśle współpracuje z wieloma organizacjami i instytutami naukowymi na świecie, aby swoim gościom przekazać najnowsze informacje z najbardziej oddalonych zakątków naszego globu.

Król-naukowiec

Działalnością naukową w Tajlandii zajmują się nawet członkowie rodziny królewskiej. Na przykład rosyjski złoty medal „za szczególny wkład w rozwój nauki” został wręczony samemu królowi Bhumibolowi Adulyadejowi. Jego Wysokość nie tylko otacza opieką naukowców i wynalazców, ale i sam zgłosił kilka patentów, między innymi: dotyczący wykorzystania zużytego oleju palmowego jako paliwa silnikowego.

Gdzie znajduje się Muzeum Nauki w Bangkoku?

Jak już wspomniano, to niezwykle interesujące muzeum znajduje się na terenie prowincji Pathum Thani w dystrykcie Khlong Luang, który – jak i cała prowincja – należy do Regionu Metropolitalnego Bangkoku. Obszary te są równie zurbanizowane jak stolica, a granice praktycznie niewidoczne.       

Adres:

Soi Khlong 5 Rangsit, Nakon Nayok Road, Bangkok

Tel: (02) 577-9999

Strona WWW

Godziny otwarcia
Od wtorku do niedzieli: 9:30-17:00.

Bilet wstępu:
Dzieci – 20 baht (niecały dolar)
Dorośli – 50 baht (niecałe dwa dolary)