Muzeum Narodowe w Bangkoku

27 styczeń 2016.

193
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.73 na 5)
Muzeum Narodowe w Bangkoku4.73 out of 50 based on 15 voters.


Muzeum Narodowe w Bangkoku, to jedno z największych muzeów Tajlandii, a według niektórych źródeł – nawet w całej Południowej Azji. Słynie ono z bogatych zbiorów ilustrujących historię kraju, jego kulturę i tradycję.

Tajlandia | Muzealne wnętrza
Tajlandia | Muzealne wnętrza (by emilio labrador)

Zwiedzanie

Wycieczka do muzeum to pouczająca podróż w czasie i szansa bliższego poznania egzotyki i specyfiki kraju, jakim jest Tajlandia. Zwiedzanie muzeum, w zależności od indywidualnych zainteresowań, może zająć nam kilka godzin, jak również cały dzień.

Najstarszy tekst w języku tajskim

Na całość muzeum składa się sześć budynków, skupionych wokół położonego centralnie – pałacu Wang Na. W pierwszym budynku po lewej (Galeria Sivamokhapiman) znajduje się kasa biletowa i informacja, a także ciekawa galeria poświęcona tajskiej prehistorii i historii. Najważniejszym zabytkiem tej wystawy jest starożytna inskrypcja wyryta na czarnym kamieniu, odkryta w 1833 r. Napis został wykonany prawdopodobnie przez Ramę  Kamhaenga, ok. XIII w. i uważany jest za najstarszy tekst w alfabecie tajskim. Opisuje on bogactwa królestwa  Sukhotai, a po dziś dzień dzieci w szkołach uczą się na pamięć dwóch pierwszych linijek tekstu: „w wodzie znajdują się ryby, w polu znajduje się ryż”. Tu także znajdują się eksponaty pochodzące z wykopalisk mających miejsce w Ban Chiang (Tajlandia północno-wschodnia) – pochodzące sprzed 5 tys. lat.

Tajlandia | Lokalizacja Muzeum Narodowego na mapie Bangkoku
Tajlandia | Lokalizacja Muzeum Narodowego na mapie Bangkoku

Wat Buddhaisawan

Ten budynek świątynny, wchodzący w skład kompleksu muzeum, wzniesiony został w 1787 r. i mieści jedno z cenniejszych wyobrażeń Buddy – Phra Buddha Sihing. Historia tej wykonanej z brązu figury nie jest do końca znana. Jedna wersja mówi, iż trafiła ona do Tajlandii ze Sri Lanki, jednak coraz częściej górę bierze wersja mówiąca, że korzenie jej sięgają rodzinnych stron, a mianowicie: Sukhothai. W kaplicy obejrzeć można także wspaniałe freski ukazujące perypetie życia Buddy.

Pałac Wang Na i główny pawilon

Przez kunsztownie zdobione drzwi, wejdziemy do wspaniałego pałacu Wang Na, za którym rozciąga się sala recepcyjna przeznaczona na organizację wystaw okresowych i rozległy pawilon z zabytkami posegregowanymi tematycznie. Znajdziemy tu sale poświęcone królewskim lektykom, lalkom teatru cieni, ceramice, drobnym rzeźbom z kości słoniowej i drewna tekowego, uzbrojeniu itp.

Tajlandia | Jeden z zabytkowych, drewnianych pawilonów znajdujących się na terenie Muzeum Narodowego w Bangkoku
Tajlandia | Jeden z zabytkowych, drewnianych pawilonów znajdujących się na terenie Muzeum Narodowego w Bangkoku (by wurzle )

Pawilon północny i południowy

W tych dwóch budynkach wystawy podzielone są już tematycznie, przez co podróż przez wieki staje się nieco bardziej uporządkowana. Znajdziemy eksponaty dotyczące różnych epok i przyporządkowanych im stylom sztuki. Na początku naszym oczom ukażą się eksponaty dotyczące okresu Dwarawati (około VI-XI w.). Warto tu zwrócić uwagę szczególnie na najstarsze przedstawienia Buddy. Na dalszej drodze spotkamy wystawy dotyczące epoki Sriwidżaja (VII-XIII w.). Wśród tych zabytków znajduje się posąg  Awalokiteśwara – bohatera, który w pewnym okresie swego życia zrezygnował z osiągnięcia nirwany, tak by przeznaczyć wszystkie swoje siły na pomoc innym ludziom. Miał on na celu umożliwić także zwykłym wiernym osiągnięcie oświecenia. Ciągnąca się korytarzami historia opowiada także o władzy Khmerów, o księstwie Lopburi i wpływach Indii.

W budynku południowym, w którym mieści się druga część zbiorów, turysta zauważy trochę mniej posągów Buddy, a więcej rzeźb bóstw hinduistycznych. Eksponaty w tej części muzeum to raczej przedmioty codziennego użytku, albo miniaturowe regalia.

Muzeum ma naprawdę bogatą ofertę. Długa lista eksponatów obejmuje również biżuterię, broń, rzeczy należące do władców i rodziny królewskiej, instrumenty muzyczne, sztukę azjatycką (obrazy, rzemiosło) i antyki z odległych lat.

Informacje praktyczne

  • Muzeum znajduje się na terenie Starego Miasta Królewskiego (Rattanakosin), na północ od Wielkiego Pałacu Królewskiego. Od Wat Arun dzieli go tylko krótka przejażdżka łódką bądź promem
  • Wstęp kosztuje ok. 1,5 USD. Cena zawiera bilet i ulotkę. Osobno kupić możemy bardziej rozbudowany przewodnik, który jest niezwykle przydatny dla zwiedzających na własną rękę
  • Muzeum otwarte jest od środy do niedzieli w godzinach: 9:00-16:00, jednak bilety można kupić tylko do 15:30
  • W muzeum fotografowanie jest zabronione
  • Wycieczki z przewodnikiem są również dostępne i co najważniejsze – bezpłatne. Trwają one około dwóch godzin i odbywają się w kilku językach: angielskim i francuskim (w środy i czwartki), niemieckim (czwartki) i japońskim (środy).

Tajlandia | Jeden z eksponatów Muzeum Narodowego - królewski rydwan używany w czasie ceremonii pogrzebowych
Tajlandia | Jeden z eksponatów Muzeum Narodowego - królewski rydwan używany w czasie ceremonii pogrzebowych
(by sftrajan)