Muzeum Barek Królewskich

07 listopad 2016.

249
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 4.89 na 5)
Muzeum Barek Królewskich4.89 out of 50 based on 9 voters.


Muzeum Barek Królewskich w Bangkoku (Royal Barge Museum) stanowi wspaniałą atrakcję dla odwiedzających stolicę Tajlandii. Tutejsza wystawa mieści wiele niezwykłych eksponatów i pozwala zapoznać się z ciekawymi faktami z historii Tajlandii. Muzeum królewskich łodzi znajduje się w specjalnym krytym hangarze nad kanałem Noi, bezpośrednio nad rzeką Chao Phraya w pobliżu mostu Phra Pin Klao, po stronie Thonburi.

Bangkok | Muzeum Barek Królewskich w Bangkoku (Royal Barge Museum)
Bangkok | Muzeum Barek Królewskich w Bangkoku (Royal Barge Museum) (by Prof. Richard Mortel )

Tradycyjne długie łodzie

W muzeum wystawiono kolekcję unikatowych, długich łodzi wiosłowych – niegdyś tradycyjnego środka lokomocji po rzekach Tajlandii. Wszystkie łodzie – a jest ich w muzealnym zbiorze 51 sztuk – są bogato zdobione m. in. drewnianymi figurami.

Blask, wielkość, wspaniałość – królewskie łodzie prezentują się naprawdę okazale. W charakterze ozdoby dziobów łodzi wykorzystano postaci wywodzące się z buddyjskiej mitologii, wśród nich: ptaka Garudę i chroniące łódź przed siłami nieczystymi głowy węży. Każda z królewskich łodzi zasługuje na miano dzieła sztuki.

Królewska flota

Od czasu rozkwitu królestwa Ayutthaya, królewskie statki brały udział w uroczystych procesjach państwowych i obrzędach religijnych. Jednocześnie flotylla była symbolem siły królestwa Syjamu. W połowie XIX wieku ilość królewskich łodzi dochodziła do 270 sztuk, a do ich obsługi potrzeba było ok. 10 000 ludzi.

Bangkok | Muzeum Barek Królewskich widziane z zewnątrz
Bangkok | Muzeum Barek Królewskich widziane z zewnątrz (by amthomson )

Złoty Łabędź

Najważniejszym egzemplarzem i ozdobą zbiorów Muzeum Barek Królewskich jest łódź Suphannahong („Złoty Łabędź”) zbudowana w 1911 roku.

Ta osobista własność króla Tajlandii doskonale zachowała się do naszych czasów. Wymiary tego majestatycznego środka transportu wynoszą: długość – 44,90 m, szerokość – 3,17 m, zanurzenie – 0,91 m, a masa prawie 15 ton.

Niezwykłą osobliwość łodzi Suphannahong stanowi fakt, że została ona praktycznie w całości wykonana z jednego pnia cennego drzewa tekowego. Jest to największa na świecie łódź wykonana w taki sposób.

Łódź jest przepięknie zdobiona. Na dziobie umieszczono pozłacaną głowę świętego ptaka Hongsa (Hongsa jest prawdopodobnie odpowiednikiem znanego w hinduizmie ptaka Hamsa – wierzchowca boga Brahmy). Cała łódź pokryta jest różnobarwną szklaną mozaiką i skomplikowanymi ornamentami ze złota.

Bangkok | Royal Barge Museum – Fascynujące muzealne wnętrza
Bangkok | Royal Barge Museum – Fascynujące muzealne wnętrza (by jacksownstuff )

Osobista łódź monarchy

Na tej właśnie łodzi król Tajlandii uczestniczy w tradycyjnej, dorocznej królewskiej ceremonii Kathina (październik – listopad). W czasie tej wspaniałej i widowiskowej uroczystości odbywa się przekazanie odzieży mnichom z okolicznych klasztorów.

Osobistą łódź monarchy obsługuje liczna drużyna odziana w barwne, świąteczne stroje: 54 wioślarzy, dobosz, nadający rytm w czasie śpiewu starych tradycyjnych pieśni, dwóch sterników, flagman i dwóch oficerów.

Bangkok | Wspaniałe łodzie królewskie do dziś biorą udział w uroczystych procesjach państwowych
Bangkok | Wspaniałe łodzie królewskie do dziś biorą udział w uroczystych procesjach państwowych (by Prof. Richard Mortel )

Procesje łodzi

Inne łodzie królewskie – nie mniej piękne, ale ustępujące „Złotemu Łabędziowi” rozmiarami – również biorą udział w uroczystych procesjach.

Najnowszą łodzią jest Narai Song Suban Thi Kao, zbudowana w 1966 roku z okazji złotego jubileuszu wstąpienia na tron króla Tajlandii.

Godziny otwarcia

Wystawa łodzi dostępna jest dla zwiedzających codziennie od 9:00 do 17:00. Wejście kosztuje około 50 baht, a za prawo do fotografowania trzeba dopłacić.

Bangkok | Garuda na dziobie łodzi (Royal Barge Museum)
Bangkok | Garuda na dziobie łodzi (Royal Barge Museum) (by amthomson )