Jedzenie uliczne w Bangkoku – gdzie zjeść?

28 grudzień 2015.

243
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Jedzenie uliczne w Bangkoku – gdzie zjeść?4.00 out of 50 based on 1 voters.


Bangkok to dla miłośników kuchni azjatyckiej jeden z głównych kierunków kulinarnych podróży. Wielu turystów twierdzi, że Bangkok to najlepsze miasto na świecie właśnie pod względem jedzenia. I nie mówią tak bez powodu – liczba stoisk ulicznych sprzedawców jedzenia, małych jadalni i restauracji przekracza w Bangkoku 50 tysięcy. Liczba ta jest usprawiedliwiona biorąc pod uwagę fakt, jak wielu Tajów je wszystkie posiłki dnia poza domem.

Bangkok | Bangkok – królestwo street food
Bangkok | Bangkok – królestwo street food (by bibbit )

W Bangkoku bez problemu można każdego dnia stołować się poza domem – trzy posiłki z przekąskami – i nawet po trzech miesiącach pobytu nie powtórzyć ani jednego dania – a to wszystko za bardzo niskie ceny. Skosztujemy tu potraw kuchni z całego świata, jednak zdecydowanie królować będzie kuchnia tajska oraz chińska (przede wszystkim w Chinatown).

Gdzie dobrze zjeść w Bangkoku?

Obojętnie gdzie nocujemy w Bangkoku, prawdopodobnie nie będziemy mieć dalej niż 100 metrów do najbliższego stoiska ulicznego sprzedawcy jedzenia, u którego skosztujemy wszystkich typowych dań kuchni tajskiej, jak np. Pad Thai.

Jeżeli jednak planujemy spróbować pełnego przekroju tajskiego street food, powinniśmy odwiedzić pięć poniższych miejsc:

1. Sukhumvit 38

Sukhumvit to dzielnica, w której znajdują się restauracje każdej narodowości. Jeżeli chodzi o uliczne jedzenie, udajmy się na Sukhumvit 38 – oazę taniego jedzenia w tej z reguły drogiej dzielnicy.

Spróbujemy tutaj wszystkich tradycyjnych tajskich dań, również tych pochodzących z Isaanu (północno-wschodniego regionu Tajlandii). Najlepiej odwiedzić to miejsce wieczorem.

Bangkok | Stragany z jedzeniem przy Sukhumvit Soi 38
Bangkok | Stragany z jedzeniem przy Sukhumvit Soi 38 (by jfantenb )

2. Chinatown

Pomimo faktu, że Chinatown to dzielnica w pełni opanowana przez Chińczyków, można tutaj spróbować zarówno potraw kuchni chińskiej, jak i tajskiej.

Główna ulica tej dzielnicy, Yaowarat, każdego wieczoru staje się jedną z głównych miejskich jadalni. Wieczorem nie ma w Bangkoku lepszego miejsca na degustację azjatyckiej kuchni.

Do południa szczególnie warto odwiedzić targ Talat Kao (Stary Targ powstały około 200 lat temu), gdzie można kupić świeże mięso, ryby, owoce oraz warzywa. Po południu targ ten jest zamykany i wtedy warto odwiedzić Talat Mai (Nowy Targ, targ młodszy o około 100 lat od Talat Kao).

Jeśli gustujemy w kuchni hinduskiej, zajrzyjmy na ulicę Phahurat – do hinduskiej dzielnicy Bangkoku, położonej bezpośrednio przy Chinatown.

Bangkok | Przekąski z Chinatown
Bangkok | Przekąski z Chinatown (by stefanedberg62 )

3. Khao San Road

Khao San Road to ulica popularna głównie wśród backpackerów. Znajdują się tutaj setki tanich hosteli, kawiarni, barów i restauracji, a także dziesiątki stoisk ulicznych sprzedawców jedzenia.

Niestety królujące tu niskie ceny sprawiają, że część tradycyjnych tajskich potraw nie jest przygotowywana z oryginalnymi składnikami, ale tańszymi zamiennikami, np. Pad Thai z sosem sojowym zamiast tradycyjnego sosu z tamaryndowca.

Poza tradycyjną tajską kuchnią, miejsce to jest szczególnie popularne ze względu na szeroki wybór insektów – oczywiście tych do jedzenia – głęboko smażonych i przyprawianych sosem sojowym skorpionów, chrząszczy, koników polnych, świerszczy czy larw. Tylko dla odważnych!

Bangkok | Uliczni sprzedawcy jedzenia na Khao San Road
Bangkok | Uliczni sprzedawcy jedzenia na Khao San Road (by andreweland )

4. Pomnik Zwycięstwa

Pomnik Zwycięstwa, który upamiętnia zwycięstwo Tajlandii w konflikcie z Francją w 1941 roku, to jedno z najpopularniejszych miejsc w Bangkoku, gdzie można spróbować ulicznego jedzenia.

W ofercie tutejszego street food  znajdziemy zarówno typowe tajskie dania (z ryżem i makaronem) oraz słodkie przekąski, takie jak np. wafle na patyku. Mało kto dzisiaj wie, co upamiętnia Pomnik Zwycięstwa, a mimo to prowadzą do niego wszystkie drogi i środki publicznego transportu w Bangkoku.

5. Targ Wang Lang

Położony nad rzeką Chao Phraya targ Wang Lang przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom ulicznych przekąsek oraz kuchni z południowej Tajlandii rodem. Główne i poboczne uliczki targu są zapełnione zarówno ulicznymi restauracjami, jak i małymi straganami oferującymi po kilka potraw.

Bangkok | Gwarne okolice Pomnika Zwycięstwa
Bangkok | Gwarne okolice Pomnika Zwycięstwa (by jacksoncam )

Rzecz o bezpieczeństwie…

Początkujący turyści często zastanawiają się, czy jedzenie z ulicznych stoisk jest bezpieczne. Stosując się do kilku prostych zasad można w większości przypadków uniknąć niepożądanych problemów żołądkowych:

1. Czy do stoiska ustawiła się kolejka lokalnych mieszkańców? Kolejka znaczy, że stoisko jest popularne, a zatem powinno przygotowywać dobre jedzenie. Stoiska bez kolejek lepiej omijać.

2. Czy stoisko jest utrzymane w czystości? Jeżeli słoiki z przyprawami czy stoły są zabrudzone, właściciel stoiska niekoniecznie dba w wystarczający sposób o higienę. Omijaj takie miejsca.

3. Poproś o przygotowanie świeżej potrawy na Twoich oczach. Jedzenie, które jest wystawione na stoliku od pewnego czasu może być nieświeże. Obserwując przygotowywanie dania możesz także zwrócić uwagę na to, jak kucharz przestrzega zasad higieny – czy wkłada palce do garnka, myje ręce, używa czystych naczyń itp.

Bangkok | Na każdym kroku kupić możemy soki ze świeżo wyciśniętych owoców
Bangkok | Na każdym kroku kupić możemy soki ze świeżo wyciśniętych owoców (by mckaysavage )