Z dzieckiem do Bangkoku – o czym warto wiedzieć?

01 kwiecień 2013.

188
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.17 na 5)
Z dzieckiem do Bangkoku – o czym warto wiedzieć?4.17 out of 50 based on 6 voters.


Tajlandia należy do krajów niezwykle przyjaznych dzieciom. Urlop z dzieckiem w Bangkoku może być bardzo przyjemny i pełen atrakcji, trzeba tylko odpowiednio zaplanować tę podróż. Przy zachowaniu pewnych zasad ostrożności okaże się, że wakacje z dzieckiem w Bangkoku nie są wcale bardziej ryzykowne, niż w którejś z europejskich stolic.

Bangkok | Bangkok to miasto duże, gwarne i chaotyczne, zadbajmy więc o to, aby maluch się nam nie zgubił
Bangkok | Bangkok to miasto duże, gwarne i chaotyczne, zadbajmy więc o to, aby maluch się nam nie zgubił (by irene2005 )

Zagrożenia

Często pierwszą myślą rodziców, planujących egzotyczną podroż z dzieckiem, są ewentualne niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w dalekim kraju.

Wypadek

Jest to największe i rzeczywiście w porównaniu z Europą wyraźnie podwyższone ryzyko, ponieważ pojęcie „bezpieczne dla dziecka” jest w Tajlandii zupełnie nieznane. Tarasy i schody mogą być bez poręczy, na ulicy pojawiają się nagle dziury kanalizacyjne, budowy i zbiorniki wody nie są ogrodzone, a ruch pojazdów – delikatnie mówiąc – nie należy do najbezpieczniejszych.

Trzeba wobec tego uważać na dziecko bardziej niż w Polsce i zawsze sprawdzać, czy wybrane przez nas miejsce zabawy jest dostatecznie bezpieczne.

Dziecko się zgubiło?

Koszmarny sen wszystkich rodziców: w gęstym tłumie gubi się nasze dziecko. W takim wypadku ważna jest jedna zasada: don’t panic. Zarówno miejscowi, jak i turyści z pewnością będą się starali odnaleźć rodziców płaczącego i bezradnego maleństwa.

Aby temu zapobiec, warto zawczasu zaopatrzyć dziecko w bransoletkę lub wisiorek z imieniem i danymi kontaktowymi.

Bangkok | Bangkok, miasto bardzo ciepłe i duszne, nie nadaje się do przemierzania dużych dystansów z dzieckiem na piechotę
Bangkok | Bangkok, miasto bardzo ciepłe i duszne, nie nadaje się do przemierzania dużych dystansów z dzieckiem na piechotę (by 58bits )

Choroba

Ryzyko choroby malucha zawsze istnieje w podróży, ale nie na tyle, aby rezygnować ze wspólnego wyjazdu.

Przed podróżą w tropiki trzeba oczywiście zwrócić uwagę na aktualne wymagane szczepienia.

Opieka medyczna jest w Tajlandii stosunkowo dobrze rozwinięta i zawsze znajdzie się w pobliżu lekarz albo szpital. Konieczne jest wykupienie przed podróżą polisy ubezpieczeniowej dla całej rodziny.

Słońce

Nigdy nie należy lekceważyć tajlandzkiego słońca! Już po 15-20 minutach bezpośredniego promieniowania można nabawić się poparzeń albo udaru słonecznego. Szczególnie dzieci są narażone to niebezpieczeństwo, właściwa ochrona przed słońcem jest więc w Bangkoku absolutną podstawą.

Warto wiedzieć, że wszelkie niezbędne dziecięce akcesoria, które kupujemy w Europie, bez problemu znajdziemy też w supermarketach Bangkoku.

Bangkok | Wybierając się do Bangkoku razem z dzieckiem warto postawić na lekki program zwiedzania
Bangkok | Wybierając się do Bangkoku razem z dzieckiem warto postawić na lekki program zwiedzania (by trevorsoh )

Napad / porwanie / terroryzm

Ryzyko napadu albo porwania nie jest w Tajlandii wyższe, niż w naszym kraju. Jedynie podróżując do rejonów kryzysowych przy granicy z Birmą, Kambodżą albo Malezją, należy zachować ostrożność. Informacje i ostrzeżenia zamieszcza na swojej stronie MSZ.

Zwiedzanie Bangkoku razem z dzieckiem

Po pierwsze, warto postawić na „lekki program” zwiedzania stolicy Tajlandii. Pamiętajmy, że w Bangkoku jest parno i gorąco, więc dłuższe i bardziej intensywne wypady będę dla malucha po prostu męczące.

Po drugie, miasto jest bardzo duszne i raczej nie nadaje się do chodzenia z dzieckiem pieszo. Najlepiej jest podróżować taksówką lub Skytrain.

Po trzecie, zadbajmy o uśmiech i pozytywne nastawienie – Tajowie kochają dzieci i z pewnością, podróżując z maluchem, spotkamy się z życzliwością ich strony.