Bangkok Last Minute

19 maj 2013.

224
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Bangkok Last Minute4.00 out of 50 based on 2 voters.


Last minute to oferty dla poszukiwaczy wycieczek zagranicznych w atrakcyjnych cenach, którzy bardziej preferują „polowanie na okazje” niż spokojne zarezerwowanie miejsc w hotelu kilka miesięcy wcześniej. Co prawda mają oni ograniczoną pulę wczasów do wyboru i nierzadko muszą zdecydować się na wyjazd i załatwić sobie urlop w ostatniej chwili, ale czyż znacznie obniżona cena wycieczki, i to bynajmniej nie „wybrakowanej”, nie jest kusząca?

Bangkok | „Last minute”, jak sama nazwa wskazuje, to wycieczki na ostatnią chwilę – ich cena często wynagradza konieczny pośpiech
Bangkok | „Last minute”, jak sama nazwa wskazuje, to wycieczki na ostatnią chwilę – ich cena często wynagradza konieczny pośpiech (by © Jenny Rollo )

Czym jest last minute?

Last minute można określić jako wyprzedaż wycieczek. Kiedy biuro podróży organizuje wczasy, musi z góry zarezerwować tyle biletów lotniczych i tyle miejsc w hotelu, na ilu uczestników przewidziana jest dana wycieczka – jeszcze zanim jacykolwiek uczestnicy faktycznie się zgłoszą. Często zdarza się więc, że na krótko przed datą wyjazdu wciąż pozostają wolne miejsca. Wówczas biuro wyprzedaje je w ramach oferty last minute, aby stracić jak najmniej.

Program wycieczki zakupionej przez last minute jest taki sam, jak w przypadku wycieczki zakupionej wcześniej, po wyższej cenie. Nie jest więc prawdą, że organizator tańszej wycieczki nie zapewnia uczestnikom tej samej jakości usług, co w przypadku oferty pełnopłatnej. Oferta last minute nie może być ponadto odwołana przez organizatora wycieczki.

Mitem jest również to, że biuro podróży miałoby nie zarabiać na sprzedaży ofert last minute. Na oferty sprzedawane wcześniej biuro nakłada bardzo wysoką marżę. Tak więc nawet do wycieczki przecenionej o połowę organizator nie dopłaca, a sprzedaż ofert last minute nie jest jedynie minimalizowaniem strat.

Bangkok | Oferty last minute to szansa na luksusowe wakacje w atrakcyjnej cenie
Bangkok | Oferty last minute to szansa na luksusowe wakacje w atrakcyjnej cenie (by The Peninsula Bangkok )

Jakie są minusy?

Minusem last minute jest ograniczona pula wycieczek, spośród których dokonujemy wyboru. Ponadto, wyjazdy te odbywają się w bardzo bliskim terminie. Przecena w ramach last minute obejmuje zazwyczaj najpopularniejsze wycieczki, do najczęściej wybieranych miejsc. Wyjazdy egzotyczne i oryginalne zwykle musimy rezerwować wcześniej, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki (chociażby last minute do Tajlandii).

Na co zwrócić uwagę?

Przed wykupieniem każdej wycieczki, nie tylko w opcji last minute, rzeczą naturalną powinno być sprawdzenie wiarygodności biura podróży oraz skrupulatne przestudiowanie warunków wyjazdu, opisu oferty. Czasami za bardzo atrakcyjną ceną może kryć się mało atrakcyjna wycieczka lub nawet w najgorszym przypadku – oszustwo.

Najbezpieczniej jest skorzystać z usług biura renomowanego, godnego zaufania. Próba nieuczciwej sprzedaży wpłynęłaby bardzo negatywnie na wizerunek biura, które przez wiele lat pracowało na swoją markę.

Jeśli jednak nie znamy organizatora wycieczki, poszukajmy opinii na jego temat chociażby na podróżniczych forach internetowych.

Bangkok | Program wycieczki zakupionej przez last minute jest taki sam, jak wycieczki zakupionej wcześniej, po wyższej cenie
Bangkok | Program wycieczki zakupionej przez last minute jest taki sam, jak wycieczki zakupionej wcześniej, po wyższej cenie (by The Peninsula Bangkok )

Miejmy na względzie, że oferta last minute obejmuje zwykle tylko „pakiet podstawowy”. Wycieczki fakultatywne czy bilety wstępu do muzeów będą stanowiły dodatkowe koszty, niewliczone w cenę wyjazdu. Często trzeba uiścić dodatkową opłatę również za opcję „all inclusive”.

Ceny ofert last minute są zróżnicowane. Wpływ mają na nie na przykład standard hotelu i odległość od największych atrakcji turystycznych, plaży lub centrum miasta. Również popularność danego kurortu i ceny lotów są istotne.

Oferty last minute do Bangkoku

Ceny ofert last minute do stolicy Tajlandii są zróżnicowane, zwykle jednak zaczynają się od kwoty ok. 4000 zł za wycieczkę siedmio- lub ośmiodniową. Przy odrobinie szczęścia można jednak znaleźć ofertę promocyjną wyjazdu ośmiodniowego za 3700-3800 zł.

Przykładowo, w ofertę za ok. 4300 zł wliczone są koszty przelotu oraz pobytu w trzygwiazdkowym hotelu, w tym śniadania. Poniżej 5000 zł można również znaleźć oferty pobytu w hotelu czterogwiazdkowym.

Godną rozważenia opcją jest także wykupienie w ofercie last minute lotu czarterowego do Bangkoku i załatwianie noclegu w wybranym hotelu oddzielnie. Koszt przelotu w obie strony może się zmieścić już w kwocie między 1000 a 1700 zł.

Brak powiązanych artykułów