Mieszkańcy Bangkoku

27 czerwiec 2016.

203
com_content.article
(16 razy zagłosowano, średnia ocena 4.63 na 5)
Mieszkańcy Bangkoku4.63 out of 50 based on 16 voters.


Bangkok to pulsująca życiem metropolia nad rzeką Chao Phraya, miasto pełne społecznych i kulturowych sprzeczności, zawieszone między tradycją i nowoczesnością. Wspaniała świątynia Wat Phra Kaeo jest takim samym przeciwieństwem nowoczesnej Skyline, jak mnich w tradycyjnym odzieniu obok biznesmena w markowym garniturze.

Bangkok | Bangkok nazywany jest
Bangkok | Bangkok nazywany bywa "Miastem Uśmiechu" (by justin_vidamo )

Uśmiech w wielkomiejskiej dżungli

W tym mieście spotykają się wszyscy ze wszystkimi: grupy etniczne od rdzennych Tajów poprzez Chińczyków, Hindusów po Europejczyków; wszystkie religie od buddyzmu poprzez rytuały animistyczne do chrześcijaństwa; wszystkie klasy społeczne od skromnych ulicznych sprzedawców i pokornych mnichów po zabieganych biznesmenów.

Wszyscy ci ludzie mijają się w plątaninie ulic i zaułków, między nowoczesnymi biurowcami, starymi domami kupieckimi, kuchniami ulicznymi i wspaniałymi świątyniami.

Ale nawet w tej wielkomiejskiej dżungli mieszkańcy Bangkoku zachowują swoją radość życia i łagodność. Nieważne kim są – biznesmenami, pracownikami biurowymi, sprzątaczami, robotnikami „na czarno” – na ich twarzach z pewnością zobaczymy uśmiech.

Oczywiście życie w Bangkoku nie zawsze przebiega bez problemów, jednak podobnie jak w całej Tajlandii obowiązuje tutaj zasada: zachować twarz, unikać sensacji, uśmiechać się.  

Bangkok | Promienne uśmiechy są wizytówką nie tylko Bangkoku, ale i całej Tajlandii
Bangkok | Promienne uśmiechy są wizytówką nie tylko Bangkoku, ale i całej Tajlandii (by 1Turby )

Miasto uśmiechu

Mieszkańcy Bangkoku są zazwyczaj bardzo gościnni i przyjaźnie usposobieni. Stolicę Tajlandii często nazywa się „miastem uśmiechu”, właśnie za jej życzliwy stosunek do przyjezdnych.

Sposób zachowania się miejscowych może czasem wydawać się turystom dosyć osobliwy: na przykład, nawet podczas gorącego sporu, nie podnoszą oni głosu, co przyjezdni powinni zdecydowanie naśladować, a na zakłopotanie czy postawienie w jakiejkolwiek niekomfortowej sytuacji, reagują zwykle uśmiechem (ten uśmiech, jak się z czasem przekonamy, może mieć przeróżne znaczenia).

W kontaktach międzyludzkich Tajowie zachowują zwykle dużą powściągliwość, niedopuszczalne są poklepywania, objęcia czy głaskanie dzieci po głowie (nie mówimy tu oczywiście o relacjach przyjacielskich czy rodzinnych).

Bangkok | Mali mieszkańcy stolicy Tajlandii
Bangkok | Mali mieszkańcy stolicy Tajlandii (by trevorsoh )

Poszanowanie panujących zasad

Publiczne okazywanie uczuć jest przez miejscowych źle widziane, dlatego spacerując po stolicy Tajlandii naszą z drugą połówką, powinniśmy mieć to na uwadze.

W Bangkoku, podobnie jak w całym kraju, bardzo poważnie traktuje się obowiązek szacunku dla rodziny królewskiej i religii. Każde nieostrożne słowo wypowiedziane pod adresem władzy może być uznane za silną obrazę (nie tak dawno król Tajlandii zastosował nadzwyczajne prawo łaski w stosunku do amerykańskiego turysty, który został skazany na kilka lat więzienia za napisanie obraźliwego SMS-a na temat władcy).

Mieszkańcy Bangkoku są też konserwatywni w sprawach ubioru. Wybierając się do Wielkiego Pałacu albo świątyń należy zrezygnować z krótkich spodenek, sandałów, skąpych bluzek i sukienek.

Bangkok | Mnisi w Bangkoku
Bangkok | Mnisi w Bangkoku (by leomei )

Opiekun domostwa

Niektóre zwyczaje mieszkańców Bangkoku, mające wielowiekową tradycję, mogą nas z kolei zachwycić. Za przykład niech posłużą małe kolorowe domki, które zobaczymy obok każdego domu, urzędu państwowego czy sklepu.

Są one przeznaczone dla „opiekuna domostwa” – dobrego ducha, który chroni gospodarzy i ich dom przed wszelkimi nieszczęściami. Przeprowadziwszy się na nowe miejsce, gospodarz powinien na początek przygotować domek dla opiekuna, a potem składać mu stosowne ofiary: owoce, kwiaty i słodycze.

Bang Makok

Bangkok jest największym miastem Tajlandii. Można powiedzieć, że co dziesiąty mieszkaniec tego kraju żyje w stolicy.

I pomyśleć, że jeszcze 250 lat temu znajdowała się w tym miejscu niewielka „Wieś Drzew Oliwnych” – Bang Makok. Sytuacja Bang Makoku zmieniła się radykalnie, kiedy Birmańczycy zajęli dawną stolicę Syjamu – Ayutthaya, a król Rama I zdecydował się przenieść swoją siedzibę na brzeg rzeki Chao Phraya.

Bangkok | Chwila skupienia w hinduskiej świątyni Erawan
Bangkok | Chwila skupienia w hinduskiej świątyni Erawan (by josephferris76 )

Liczba ludności w Bangkoku

Granica miliona mieszkańców przekroczona została w 1947 r. W 1960 roku w Bangkoku żyło już 2,1 mln ludzi.

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego w 2010 r. stolica Tajlandii liczyła 8,2 mln mieszkańców. Oznacza to trzyprocentowy przyrost w skali roku od 2000 do 2010.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada w Bangkoku 5270 mieszkańców. Dla przykładu: w najgęściej zaludnionej gminie Niemiec, w Monachium, ten wskaźnik wynosi 4275 (w Warszawie – ok. 3326).

Drugie co do wielkości miasto Tajlandii Samut Prakan liczyło w 2009 roku osiemnaście razy mniej mieszkańców niż Bangkok.

Mieszkańcy stolicy Tajlandii mają rację nazywając swoje miasto "Krung Thep Maha Nakhon", albo przynajmniej w skrócie "Krung Thep" – nie wypada wszak, aby taka światowa metropolia miała w swojej nazwie „wieś” (bang).    

Bangkok | Co dziesiąty mieszkaniec Tajlandii żyje w Bangkoku
Bangkok | Co dziesiąty mieszkaniec Tajlandii żyje w Bangkoku (by sherrattsam )