Dlaczego w Bangkoku mieszka tak wielu Chińczyków?

25 sierpień 2015.

210
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 4.86 na 5)
Dlaczego w Bangkoku mieszka tak wielu Chińczyków?4.86 out of 50 based on 7 voters.


Chińscy imigranci mieszkali w Bangkoku jeszcze na długo przed tym, zanim „Wieś Drzew Oliwnych” awansowała do rangi stolicy. W całej Tajlandii (zwanej wcześniej Syjamem) Chińczycy już od XVI wieku mieli ugruntowaną ważną pozycję handlową, a przez to również wpływy polityczne.

Bangkok | Chinatown w Bangkoku jest małą ojczyzną mieszkających tutaj Chińczyków
Bangkok | Chinatown w Bangkoku jest małą ojczyzną mieszkających tutaj Chińczyków (by wybren )

Chińskie korzenie tajskich władców

Dwaj pierwsi królowie Tajlandii, Taksin Wielki i Rama I, sami mieli chińskie korzenie i utrzymywali ścisłe kontakty z dworem tego kraju. Do dziś Chińczycy zajmują ważną pozycję w tajskim społeczeństwie.

Chińczycy w Tajlandii – trochę historii

Wielu kupców z Państwa Środka w XIX wieku wyemigrowało do Tajlandii, przede wszystkim w region Bangkoku. Handel w Tajlandii kwitł w tamtym czasie w najlepsze, podczas gdy w Chinach panowała bieda.

Przybysze z Chin mieli zwykle inne ambicje niż Tajowie. Nie mieli żadnych skrupułów, aby w obcym mieście pracować jako najemnicy, podczas gdy Tajowie niechętnie ciągnęli do Bangkoku, woleli pozostawać na swoich polach ryżowych. Jeśli już powzięli inne zamiary, to raczej chcieli zostać urzędnikami albo mnichami. Tymczasem Chińczycy w wielkim mieście specjalizowali się w pośrednictwie handlowym, w handlu hurtowym, w egzekwowaniu podatków, a w późniejszych latach również w bankowości.

W XIX wieku Chińczycy upodabniali się zewnętrznie do Tajów. Żenili się z tajlandzkimi kobietami, nosili tutejszą odzież i zostawali czasem mnichami w miejscowych świątyniach.

Na początku XX stulecia przybyło do Tajlandii tak wielu Chińczyków, że chińska społeczność (w tym dzieci z małżeństw mieszanych) wzrosła liczebnie do tego stopnia (792 tysiące w 1910 r.), iż powstawały nawet oddzielne chińskie szkoły i gazety.

Bangkok | W XIX wieku Chińczycy upodabniali się do Tajów: żenili się z miejscowymi kobietami, nosili tutejszą odzież, a nawet zostawali michami w świątyniach
Bangkok | W XIX wieku Chińczycy upodabniali się do Tajów: żenili się z miejscowymi kobietami, nosili tutejszą odzież, a nawet zostawali michami w świątyniach (by 13975275@N00 )

W 1932 r. junta wojskowa dokonała zamachu stanu i obalenia w Tajlandii monarchii. Przywódca puczu, ultranacjonalistyczny podpułkownik Plaek Phibunsonghram określił Chińczyków w Tajlandii mianem „Żydów Wschodu”.

W czasie drugiej wojny światowej Phibun kolaborował z Japończykami. Wskutek tego Chińczycy uzyskali właściwie jeszcze silniejszą pozycję ekonomiczną, ponieważ europejscy kupcy wynieśli się z regionu. Mogli teraz opanować sektory gospodarki, które wcześniej były kontrolowane przez Europejczyków, jak np. handel drewnem i cyną albo bankowość. Supremacja w sektorze bankowym była bardzo ważna, ponieważ po wojnie kapitał był kluczem do przemysłowego rozwoju kraju.

Po II wojnie światowej skończyła się masowa emigracja, a umiarkowana polityka narodowa wspierała chińską asymilację w społeczeństwie tajlandzkim, m.in. poprzez obowiązek posiadania tajlandzkich nazwisk. Większemu spokojowi sprzyjał też duży wzrost gospodarczy.

Bangkok | Obchody Chińskiego Nowego Roku
Bangkok | Obchody Chińskiego Nowego Roku (by feserc )

Chinatown

Chińska dzielnica w Bangkoku do dziś jest ożywionym i gwarnym centrum handlowym. Pierwsi chińscy imigranci osiedlili się nad rzeką Cho Phraya, jednak po założeniu w tym miejscu stolicy musieli przenieść się, aby zrobić miejsce na wielki pałac królewski. Zostali przesiedleni w okolicę na południowy-wschód od pałacu. Chinatown w Bangkoku jest małą ojczyzną mieszkających tutaj Chińczyków. Jego centrum znajduje się przy ulicach Charoen Krung i Yaowaraj Road.

Jeśli komuś stolica Tajlandii wydaje się za mało „azjatycka”, powinien koniecznie odwiedzić chińską dzielnicę Bangkoku.

Bangkok | Brama do Chinatown w Bangkoku
Bangkok | Brama do Chinatown w Bangkoku (by glennsthailand )