Mieszkańcy Bangkoku

203
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Mieszkańcy Bangkoku0 out of 50 based on 0 voters.


Bangkok to pulsująca życiem metropolia nad rzeką Chao Phraya, miasto pełne społecznych i kulturowych sprzeczności, zawieszone między tradycją i nowoczesnością. Wspaniała świątynia Wat Phra Kaeo jest takim samym przeciwieństwem nowoczesnej Skyline, jak mnich w tradycyjnym odzieniu obok biznesmena w markowym garniturze.

Bangkok | Bangkok nazywany jest
Bangkok | Bangkok nazywany bywa "Miastem Uśmiechu" (by justin_vidamo )

Uśmiech w wielkomiejskiej dżungli

W tym mieście spotykają się wszyscy ze wszystkimi: grupy etniczne od rdzennych Tajów poprzez Chińczyków, Hindusów po Europejczyków; wszystkie religie od buddyzmu poprzez rytuały animistyczne do chrześcijaństwa; wszystkie klasy społeczne od skromnych ulicznych sprzedawców i pokornych mnichów po zabieganych biznesmenów.

Wszyscy ci ludzie mijają się w plątaninie ulic i zaułków, między nowoczesnymi biurowcami, starymi domami kupieckimi, kuchniami ulicznymi i wspaniałymi świątyniami.

Dlaczego w Bangkoku mieszka tak wielu Chińczyków?

210
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Dlaczego w Bangkoku mieszka tak wielu Chińczyków?5.00 out of 50 based on 1 voters.


Chińscy imigranci mieszkali w Bangkoku jeszcze na długo przed tym, zanim „Wieś Drzew Oliwnych” awansowała do rangi stolicy. W całej Tajlandii (zwanej wcześniej Syjamem) Chińczycy już od XVI wieku mieli ugruntowaną ważną pozycję handlową, a przez to również wpływy polityczne.

Bangkok | Chinatown w Bangkoku jest małą ojczyzną mieszkających tutaj Chińczyków
Bangkok | Chinatown w Bangkoku jest małą ojczyzną mieszkających tutaj Chińczyków (by wybren )

Chińskie korzenie tajskich władców

Dwaj pierwsi królowie Tajlandii, Taksin Wielki i Rama I, sami mieli chińskie korzenie i utrzymywali ścisłe kontakty z dworem tego kraju. Do dziś Chińczycy zajmują ważną pozycję w tajskim społeczeństwie.

Chińczycy w Tajlandii – trochę historii

Wielu kupców z Państwa Środka w XIX wieku wyemigrowało do Tajlandii, przede wszystkim w region Bangkoku. Handel w Tajlandii kwitł w tamtym czasie w najlepsze, podczas gdy w Chinach panowała bieda.

Przybysze z Chin mieli zwykle inne ambicje niż Tajowie. Nie mieli żadnych skrupułów, aby w obcym mieście pracować jako najemnicy, podczas gdy Tajowie niechętnie ciągnęli do Bangkoku, woleli pozostawać na swoich polach ryżowych. Jeśli już powzięli inne zamiary, to raczej chcieli zostać urzędnikami albo mnichami. Tymczasem Chińczycy w wielkim mieście specjalizowali się w pośrednictwie handlowym, w handlu hurtowym, w egzekwowaniu podatków, a w późniejszych latach również w bankowości.