Pahurat – hinduska dzielnica Bangkoku

25 listopad 2016.

216
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.80 na 5)
Pahurat – hinduska dzielnica Bangkoku4.80 out of 50 based on 5 voters.


Bezpośrednio obok chińskiej dzielnicy Chinatown w Bangkoku znajduje się hinduska dzielnica Pahurat (albo: Phahurat). Choć zajmowany przez nią obszar jest stosunkowo niewielki, znaleźć tu można mnóstwo małych restauracji z przepysznym indyjskim jedzeniem – to doskonałe miejsce dla osób pragnących odpocząć od kuchni tajskiej albo chińskiej.

Bangkok | Targ Pahurat, Bangkok
Bangkok | Targ Pahurat, Bangkok (by salil_soman )

Historia dzielnicy Pahurat Wieś Wietnamczyków

Dzielnica Pahurat może poszczycić się długą historią.

Jej początki wiążą się z mieszkańcami wietnamskiego pochodzenia. Król Rama I pomógł wietnamskiemu królowi w stłumieniu powstania. Przyjacielskie stosunki między władcami rozwijały się i w rezultacie na terenie dzisiejszego Pahurat osiedliło się wielu Wietnamczyków.

Powstała wtedy silna gmina wietnamska, która swoją dzielnicę nazywała Baan Yuan – Wieś Wietnamczyków. Niestety w połowie XIX w. pożar strawił całe osiedle. Gdy je odbudowano, na cześć zmarłej córki Ramy I, zmieniono jego nazwę na Pahurat.

Indyjscy imigranci

Z czasem Wietnamczycy wywędrowali z tego zakątka Bangkoku i zastąpili ich Hindusi, głównie Sikhowie.

Większość Sikhów przywędrowała do Tajlandii w XIX wieku jednak już czasach Ayuthaya, kiedy między Indiami i Syjamem kwitł handel, indyjscy imigranci przybywali na te tereny. Większość z nich nie posiadała żadnego majątku, jednak nie obca była im ciężka praca.

Sikhowie cieszyli się opinią dzielnych wojowników i pracowitych kupców. W Tajlandii zostawali głównie żołnierzami i policjantami lub otwierali małe sklepiki i zajmowali się handlem, przede wszystkim tekstyliami.

Pahurat jest dzisiaj indyjskim przyczółkiem w Tajlandii. Większość mieszkańców tej dzielnicy to mali i średni handlarze tekstyliów, którzy nieustannie kursują między swoją ojczyzną i Tajlandią.

Kim są Sikhowie?

Sikhizm, jako religia, został założony w XVI wieku na północy Indii przez guru o imieniu Nanak (1469-1539). Połączyły się w nim elementy muzułmańskie i hinduistyczne. W przeciwieństwie do surowo podzielonego na kasty hinduizmu, sikhizm jest o wiele bardziej liberalny i wszystkich ludzi uważa za równych sobie.

Obecnie w Tajlandii żyje ok. 30 000 wyznawców tej religii, prawie połowa z nich w Bangkoku. Sikhowie należą dzisiaj do najbogatszej warstwy społecznej Tajlandii. Sukces zawdzięczają swojej elastyczności i gotowości do prowadzenia z sukcesem interesów nawet na dalekiej obczyźnie.

Bangkok | Świątynia Sikhów, dzielnica Pahurat
Bangkok | Świątynia Sikhów, dzielnica Pahurat (by tiseb )

Hindusi w Tajlandii

Większość Hindusów w Tajlandii to zamożni kupcy, podczas gdy inni przedstawiciele tego narodu zarabiają na życie jako prości robotnicy albo drobni handlarze.

Hinduska społeczność skoncentrowała się ostatecznie w Pahurat i uczyniła z tego miejsca dzielnicę hinduską.

Wielu mieszkańców Indii opuściło swoją ojczyznę z powodu biedy i w nadziei na lepszą przyszłość w obcym kraju.

Hindusi w Tajlandii raczej nie asymilują się z miejscowym społeczeństwem, mówią wprawdzie po tajsku, ale przestrzegają ściśle swoich hinduskich tradycji.

Gdzie znajduje się dzielnica Pahurat?

Hinduska dzielnica Pahurat leży po obu stronach Chakraphet Road, między skrzyżowaniem Pahurat Road i mostem Saphan Phut.

Atrakcje Pahurat

Świątynia Sikhów

Ta mała dzielnica jest atrakcją sama w sobie. Najważniejsza jest chyba jednak świątynia Sikhów, Sri Guru Singh Sabha. Sikhowie nazywają ją „gurudwara”, czyli „brama do guru”.

Świątynię wzniesiono w 1987 r. za sumę ok. 100 mln baht. Pieniądze pochodziły od wielu biznesmenów. Do budowy wykorzystano marmur i najlepsze materiały, dach zaopatrzono w pozłacaną kopułę, a budowla stała się drugą co do wielkości świątynią Sikhów poza Indiami. Większa znajduje się tylko w Londynie.

Bangkok | Dzielnina Pahurat - małe Indie
Bangkok | Dzielnina Pahurat - małe Indie (by veritatem )

Na górze w budynku znajduje się szkoła, w której uczą się sikhijskie dzieci. Najświętsze miejsce świątyni, gdzie przechowywana jest Święta Księga Sikhów (Guru Granth Sahib), jest dopuszczone do zwiedzania. Obowiązkowe jest nakrycie głowy, a także, podobnie jak w buddyjskich watach, zostawienie obuwia przed wejściem do świątyni.

Przez kilka dni w roku odbywa się wczesnym rankiem tradycyjny wspólnotowy posiłek Sikhów, langar. Jedzenie jest darmowe, i także cudzoziemcy są tam mile widziani.

Wat Rajburana

Na południowo-zachodniej stronie Pahurat, przy Chakraphet Road – róg Triphet Road, w pobliżu targu Pak Klong Talmaat, znajduje się wat Rajburana.

Ta świątynia powstała, zanim jeszcze Bangkok stał się stolicą kraju. Na początku tego stulecia restaurację obiektu na szeroko zakrojoną skalę wsparł finansowo bogaty kupiec chiński o nazwisku Liab. W związku z tym świątynię nazywano przez jakiś czas Wat Liab.

Podczas II wojny światowej świątynia została prawie zniszczona, ponieważ w pobliżu znajdowała się siedziba administracji elektrowni. Bomby chybiły celu, ale trafiły w świątynię. Po wojnie została odbudowana.  

Targ Pahurat

Targ Pahurat jest po brzegi wypełniony tekstyliami, obuwiem, tkaninami i indyjskimi przyprawami. Znajdują się tu także inne sklepy i restauracje, gdzie przez cały dzień można oglądać indyjskie filmy.

W przystępnych cenach kupimy tu przede wszystkim wyroby tekstylne, obuwie, walizki i wielkie torby z tkaniny, które kupcy przywożą z Indii.

Korzystne ceny mają też typowe sari i brokatowe tkaniny dla świątynnych tancerzy. Wiele małych kramów sprzedaje indyjską biżuterię, wyroby artystyczne i kadzidła.

Dwa hinduskie sklepy przy Chakraphet Road sprzedają indyjską żywność, przyprawy i lekarstwa. Można tutaj dostać także indyjskie czasopisma, również po angielsku.

Znajdują się tu także biura podroży, oferujące wycieczki do Indii, Nepalu, Birmy i Bangladeszu.

Wieczorami większość Hindusów spędza czas z rodziną i przyjaciółmi w przytulnych knajpkach i restauracjach, gdzie wspólnie oglądają indyjskie filmy albo po prostu sobie gawędzą.

Bangkok | Główna ulica dzielnicy Pahurat
Bangkok | Główna ulica dzielnicy Pahurat (by veritatem )