Chinatown w Bangkoku

27 styczeń 2014.

247
com_content.article
(13 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Chinatown w Bangkoku4.00 out of 50 based on 13 voters.


Chińska dzielnica (Chinatown) Bangkoku znajduje się na ulicach Yaowarat Road oraz Charoen Krung Road (a także kilku innych) w dystrykcie Samphanthawong. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bangkoku, a także jedno z miejsc tłumnie odwiedzanych przez lokalnych mieszkańców wybierających się na zakupy. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Bangkok | Czerwona brama Chinatown
Bangkok | Czerwona brama Chinatown (by mckaysavage )

Historia Chinatown w Bangkoku

Chińska dzielnica Bangkoku powstała około 200 lat temu. Pierwotnie chińscy kupcy zajmowali obszary, na których obecnie znajduje się Pałac Królewski. Gdy rozpoczęto jego budowę w 1782 roku, kupcy musieli się przenieść w inne miejsce. Trafili wtedy na wąską uliczkę Sampaeng Lane (jest na tyle wąska, że nie zmieści się na niej nawet samochód), która stała się zalążkiem dzisiejszego Chinatown.

Pod koniec 1891 roku król Rama V zlecił budowę nowych ulic w mieście. Wtedy też powstała ulica Yaowarat Road, z którą dzisiaj głównie utożsamiana jest chińska dzielnica w Bangkoku. W 1903 roku w dzielnicy powstał ufundowany przez pięć chińskich klanów szpital fundacji Thien Fah, który stał się symbolem wspólnej tożsamości mieszkających w Bangkoku Chińczyków.

Chinatown dzisiaj

Dzisiaj chińska dzielnica Bangkoku należy do głównych atrakcji miasta. Jest to także jedno z głównych centrów handlowych. Znajdują się tam setki sklepów jubilerskich, odzieżowych, papierniczych, ze sprzętem elektronicznym, z pamiątkami, z towarem z drugiej ręki czy z antykami.

Chinatown to także mekka dla wszystkich miłośników azjatyckiej kuchni – wieczorami rozkładają się tam ze swoimi straganami dziesiątki sprzedawców ulicznego jedzenia – zarówno chińskiego jak i tajskiego.

Grunty dookoła Chinatown należą obecnie do najdroższych gruntów w Tajlandii. Większość z nich należy do prominentnych rodzin chińskich imigrantów, z których wielu prowadzi wiodące przedsiębiorstwa w swoich branżach.

Bangkok | Chinatown to prawdziwe królestwo azjatyckiej kuchni
Bangkok | Chinatown to prawdziwe królestwo azjatyckiej kuchni (by irisphotos )

Jak tu dotrzeć?

Do Chinatown można dotrzeć łodzią, która płynie na przystań Ratchawong. Stąd Ratchawong Road prowadzi do Sampaeng Lane i Yaowarat Road. Do Chinatown można także dotrzeć metrem – wysiądź na stacji Hua Lampong, skąd dotrzesz do Wat Traimit, świątyni zlokalizowanej na obrzeżach Chinatown.

Chinatown polecamy odwiedzać w ciągu tygodnia, gdyż w weekendy pojawiają się w tym miejscu olbrzymie tłumy. Zwiedzając tę dzielnicę bądź szczególnie czujny – zdarzają się tutaj często kieszonkowe kradzieże.

Atrakcje Chinatown

Chińska dzielnica w Bangkoku to nie bez powodu jedna z głównych atrakcji tego miasta. Oto miejsca, które warto zobaczyć zwiedzając tę dzielnicę:

1. Wat Traimit

Wat Traimit to mała świątynia położona na obrzeżach Chinatown, w której znajduje się największa na świecie statua siedzącego Buddy wykonana w całości ze złota. Waży ona około pięć i pół tony i jest wysoka na 4,5 metra. Jej wartość w dzisiejszych cenach za złoto sięga setek milionów dolarów.

Statua została stworzona w około XIII wieku. Przez długi czas była ona pokryta gipsem i lakierem, by uchronić ją przed kradzieżą. Kiedy w 1955 roku przenoszono ją do Wat Traimit, sznury trzymające statuę przerwały się. Statua upadła i pod pęknięciami gipsu oraz lakieru ponownie odkryto jej prawdziwą wartość (ponad 600 lat po jej stworzeniu).

Bangkok | Wat Traimit – świątynia ze słynnym złotym posągiem Buddy
Bangkok | Wat Traimit – świątynia ze słynnym złotym posągiem Buddy (by jmazzola1 )

2. Szpital fundacji Thien Fah

Wspomniana wcześniej fundacja Thien Fah składała się z pięciu głównych chińskich klanów, które w 1903 roku wspólnie zbudowały szpital. Działa on do dzisiaj w budynkach obok chińskiej kapliczki dedykowanej Kuan Im, Bogini Miłosierdzia. Do początków XXI wieku kapliczka była zasłonięta brzydkimi sklepikami. Władze zdecydowały się je jednak usunąć, by turyści mogli podziwiać kaplicę w pełnej okazałości.

3. Sampaeng Lane

Jak wspomnieliśmy wyżej, Sampaeng Lane to pierwsza ulica, na którą trafili chińscy kupcy po przeprowadzce z terenów przeznaczonych pod Pałac Królewski. Na tej wąskiej i zatłoczonej uliczce znajdują się obecnie głównie stoiska z artykułami gospodarstwa domowego.

Bangkok | Malownicze uliczki Chinatown w Bangkoku
Bangkok | Malownicze uliczki Chinatown w Bangkoku (by eddymilfort )

4. Wat Mangkon Kamalawat

W centrum chińskiej dzielnicy w Bangkoku znajduje się chińska buddyjska świątynia Wat Mangkon Kamalawat, po chińsku znana jako Wat Leng Nui Ye. Miejsce to jest centralnym punktem podczas ważnych dla Chińczyków świąt, takich jak np. Chiński Nowy Rok.

5. Phahurat Market

Phahurat Market to mała wysepka Hindusów pośród setek chińskich stoisk i sklepów. Jeżeli szukasz najlepszego w Bangkoku miejsca na zakup tekstyliów, to powinieneś udać się właśnie na ten targ. Phahurat z pewnością spodoba się fanom bollywoodzkich filmów, hinduskiej kuchni, a także fanom różnego rodzaju akcesoriów i pamiątek – bransoletek i innych błyskotek.

Bangkok | Chinatown to jedno z głównych centrów handlowych Bangkoku
Bangkok | Chinatown to jedno z głównych centrów handlowych Bangkoku (by pietromotta )

6. Wat Chakrawat

Wat Chakrawat to klasztor, w którym mieszka jedna z największych w Bangkoku grup mnichów i nowicjuszy. Największą atrakcją tego miejsca są… krokodyle. Gady te żyją w przyklasztornym stawie od około 50 lat, kiedy to w pobliżu klasztoru w rzece Chao Phraya (Menam) znaleziono jednego z przedstawicieli tego gatunku. Mnisi zdecydowali się go adoptować dla bezpieczeństwa mieszkańców Bangkoku.

7. Yaowarat Road

Yaowarat Road to jedna z głównych ulic Chinatown. To właśnie tutaj najesz się do syta różnego rodzaju przysmakami z chińskiej kuchni. Chińskie restauracje w tej dzielnicy są słynne przede wszystkim ze względu na owoce morza, które można tutaj zjeść świeże i przygotowane przez świetnych kucharzy w bardzo przystępnych cenach.

8. Kaplica Leng Buai Eia

Znajdująca się w wąskich alejkach w pobliżu Charoen Krung Road kaplica Leng Buai Eia to najstarsza w Tajlandii chińska kaplica. Inskrypcja w kaplicy wskazuje, że została ona zbudowana w 1658 roku. Budowla powstała dla chińskich kupców by zwiększyć ich powodzenie w biznesie.

Bangkok | Chiński Nowy Rok obchodzony jest zwykle w styczniu lub w lutym
Bangkok | Chiński Nowy Rok obchodzony jest zwykle w styczniu lub w lutym (by feserc )

9. Brama Chinatown

Brama Chinatown to olbrzymia czerwona brama zbudowana w 1999 roku jako symbol prosperity tajskiej i chińskiej ludności pod władzą króla. Trudno o bardziej charakterystyczne zdjęcia chińskiej dzielnicy w Bangkoku niż zdjęcia ulicznych stoisk na wąskich uliczkach, takich jak Sampaeng Lane oraz zdjęcia tej właśnie bramy.

10. Old Siam Plaza

Jeżeli chcesz trochę odpocząć od upałów i hałasu Chinatown, odwiedź znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Phahurat Road i Tri Phet Road utrzymany w europejskim kolonialnym stylu budynek Old Siam Plaza. Old Siam to klimatyzowane centrum handlowe Chinatown, którego oferta jest równie zróżnicowana jak oferta ulicznych sprzedawców – kupisz tu zarówno przedmioty z drugiej ręki, gadżety, sprzęt elektroniczny, rękodzieła czy odzież, jak i broń czy amunicję (chociaż nie sugerujemy jej zabierać w lot powrotny do kraju).