Kiedy jechać do Bangkoku?

06 lipiec 2016.

89
com_content.article
(20 razy zagłosowano, średnia ocena 4.25 na 5)
Kiedy jechać do Bangkoku?4.25 out of 50 based on 20 voters.


Bangkok leży przy ujściu rzeki Chao Phraya (Menam), między Półwyspem Indochińskim i Malajskim. Klimat Bangkoku jest tropikalny, podobnie jak reszty Tajlandii. Przeciętna roczna temperatura wynosząca 28°C jest naprawdę wysoka i może być uważana za mało przyjemną, chociaż bywają też miesiące z wyraźnie niższymi temperaturami.

Bangkok | Najgorętszym miesiącem w Bangkoku jest kwiecień
Bangkok | Najgorętszym miesiącem w Bangkoku jest kwiecień (by christianhaugen )

Najcieplej w kwietniu

Najgorętszym miesiącem jest w Bangkoku kwiecień z przeciętną temperaturą 34°C. Pobyt w mieście może być wówczas dość uciążliwy.

Chłodniej jest w grudniu – „tylko” 20 do 30°C, a niewielka ilość dni deszczowych sprawia, że jest to prawdopodobnie najprzyjemniejszy miesiąc w roku.

Od maja do października pada w Bangkoku bardzo często, wilgotność powietrza jest wysoka, a ponieważ te miesiące należą też do najcieplejszych, klimat miasta jest postrzegany przez turystów jako raczej niekorzystny.

Okres między grudniem i marcem jest łagodniejszy, w Bangkoku panuje pora sucha.

Chmury deszczu, chmury spalin...

Do klimatycznych obciążeń Bangkoku dochodzą problemy środowiskowe – miasto cierpi na silne zanieczyszczenie powietrza. Na skutek swego położenia i rosnącej liczby wysokich budynków, spaliny z niezliczonych samochodów, motocykli i tuk-tuków nie mogą być wyniesione przez wiatr i nad miastem wisi permanentnie chmura spalin.

Obok uwarunkowanych klimatycznie dolegliwości krążeniowych cierpią mieszkańcy i goście miasta coraz częściej na choroby układu oddechowego – astmę i bronchit.

Osoby wykonujące swoją pracę na ulicy (policjanci, kierowcy, doręczyciele) noszą często maski ochronne.

Kolejnym problemem jest zaopatrzenie Bangkoku w wodę: nie istnieje funkcjonalny, rozbudowany system kanalizacyjny, a dostawa świeżej wody nie jest centralnie uregulowana.

Bangkok | Do klimatycznych obciążeń Bangkoku dochodzą problemy środowiskowe – miasto cierpi na silne zanieczyszczenie powietrza
Bangkok | Do klimatycznych obciążeń Bangkoku dochodzą problemy środowiskowe – miasto cierpi na silne zanieczyszczenie powietrza (by mikiane )

Najlepszy czas na podróż

Najlepsza pora na podróż do Bangkoku? Gdyby czekać na idealną pogodę, w zasadzie nigdy nie należałoby się wybierać do tego miasta. Jest tutaj zawsze gorąco i bardzo duszno. Bangkok jest najgorętszą stolicą świata. Można wyróżnić tutaj trzy pory roku:

  • „Pora letnia” – od marca do końca maja: upalna i sucha pogoda. Temperatury do 40°C i bardzo parna pogoda. Mało deszczu.
  • „Pora chłodna” – listopad do lutego: nie tak gorąco, jak w „porze letniej” i mniej opadów, nie tak duszno.
  • „Pora deszczowa” – między czerwcem i październikiem: co dzień deszcz, bardzo duszno, chociaż nie tak upalnie.

Bangkok | Wybierając odpowiedni czas podróży do Bangkoku możemy „załapać się” na huczne obchody tradycyjnych tajskich świąt
Bangkok | Wybierając odpowiedni czas podróży do Bangkoku możemy „załapać się” na huczne obchody tradycyjnych tajskich świąt (by eguidetravel )

Praktycznie najlepszą porą na podróż do Bangkoku są miesiące raczej suche z umiarkowanymi temperaturami, czyli okres miedzy grudniem i marcem. Przy naprawdę małej ilości dni deszczowych w miesiącu (zaledwie 1-2) i temperaturach rzędu 20°C-30°C pobyt w mieście można uważać za przyjemny, a same wycieczki po dostępnych kanałach sprawiają przyjemność.

Budynki posiadają z reguły klimatyzację, tak że zwiedzanie jest naprawdę przyjemne, podczas gdy na ulicach panują tropikalne warunki. Warto zatem pamiętać, aby nawet w gorących miesiącach mieć przy sobie koszulę, czy sweter – bardzo łatwo jest się przeziębić, wchodząc w wilgotnej odzieży z ulicy do chłodnego, klimatyzowanego pomieszczenia.

Jeśli ktoś chce przeżyć w Bangkoku narodowe tajskie święta, musi odpowiednio zaplanować sobie podróż: na przykład słynne święto Loi Krathong odbywa się jesienią.

Bangkok | Deszczowe ulice Bangkoku
Bangkok | Deszczowe ulice Bangkoku (by sherrattsam )