Klimat i pogoda w Bangkoku

08 maj 2013.

97
com_content.article
(17 razy zagłosowano, średnia ocena 4.88 na 5)
Klimat i pogoda w Bangkoku4.88 out of 50 based on 17 voters.


Bangkok znajduje się w tropikalnej strefie klimatycznej i ma podstawy, aby uchodzić za najcieplejsze miasto świata. Leży na podobnej szerokości geograficznej, co Chartum i Gwatemala, łącząc w sobie wysokie temperatury stolicy Sudanu z wilgotnością państw Ameryki Środkowej.

Bangkok | Pochmurne niebo nad Bangkokiem
Bangkok | Pochmurne niebo nad Bangkokiem (by mikebehnken )

Roczna przeciętna wartość temperatury powietrza w stolicy Tajlandii wynosi 28,4°C, a roczna suma opadów – średnio 1498 mm.

Pora deszczowa w Bangkoku podczas monsunu trwa średnio od maja do października i w niektórych dzielnicach miasta, zwłaszcza we wrześniu i październiku, należy liczyć się z powodziami. Najwięcej deszczu spada we wrześniu (średnio 344 mm), a najmniej w styczniu (średnio 9 mm).

Przeciętne temperatury powietrza mieszczą się przez cały rok w zakresie od 26,1°C do 30,4°C. Średnie temperatury dobowe wynoszą maksymalnie 34,9°C, minimalnie 20,8°C przy jednoczesnej wysokiej wilgotności powietrza.

Najcieplejszym miesiącem jest kwiecień z przeciętną temperaturą dzienną od 35°C do 26°C. Najchłodniejszy miesiąc w Bangkoku to grudzień z maksymalną średnią temperaturą dzienną powietrza 31°C i minimalną 21°C (również przeciętną w ciągu dnia).

Pora sucha trwa od grudnia do marca. Marzec i kwiecień są niewątpliwie najbardziej upalnymi i męczącymi miesiącami w Bangkoku.

Bangkok | Podczas gdy u nas wszystko pokryte jest śniegiem, w Bangkoku drzewa są soczyście zielone
Bangkok | Podczas gdy u nas wszystko pokryte jest śniegiem, w Bangkoku drzewa są cały czas soczyście zielone (by elmastudio )

Pogoda w ciągu roku:

Styczeń

Jeden z nielicznych „chłodnych miesięcy” w Bangkoku. Średnie temperatury dnia 32°C i nocy 21°C umożliwiają zwiedzanie miasta pieszo bez obawy utonięcia we własnym pocie. Może się też zdarzyć, że wieczorem temperatura spadnie nawet poniżej 20°C. Można liczyć na ponad 8 godzin słońca dziennie i temperaturę wody 26°C.

Luty

Kolejny miesiąc, który można polecić turystom udającym się do stolicy Tajlandii. Średnie temperatury lutego mieszczą się w zakresie 32,7°C i 23,3°C. Niewykluczony jest krótki, intensywny opad deszczu. Temperatura w morzu jest jeszcze cieplejsza niż w styczniu i wynosi 27°C. Luty można wykorzystać zarówno na zwiedzanie miasta, jak i wypoczynek na plaży.

Marzec 

Temperatury powietrza w Bangkoku rosną stopniowo i wahają się (ich wartości przeciętne) między 33,7°C i 24,9°C. Pora deszczowa jeszcze się nie zaczęła i można się spodziewać co najwyżej dwóch dni z opadami w miesiącu. Marzec należy do głównego sezonu turystycznego w Bangkoku. Ceny również.

Bangkok | Najcieplejszym miesiącem w Bangkoku jest kwiecień
Bangkok | Najcieplejszym miesiącem w Bangkoku jest kwiecień (by puuikibeach )

Kwiecień

Najgorętszy miesiąc w roku. Wprawdzie średnie temperatury dnia i nocy mieszczą się w przedziale 34,9°C – 26,1°C, ale upał może przekroczyć nawet 40°C w cieniu. Jest sucho i gorąco. Ludzie tęsknią za chłodnym wiatrem i czekają na deszcz. Jedyną odmianę w tej upalnej i suchej rzeczywistości stanowi święto Songkran – tajlandzki Nowy Rok, kiedy to w całym kraju odbywają się walki wodne, czyli tradycyjne wzajemne oblewanie się wodą.

Maj

Początek pory deszczowej w Bangkoku i nie tylko. Średnie temperatury dnia i nocy wynoszą 34°C i 25,6°C. Jest gorąco i parno. Tropikalne ulewy, to nie to samo, co nasze ulewne deszcze; mają raczej natężenie otwartego na cały regulator prysznica. Jeśli ktoś chce uniknąć natłoku turystów i wysokich, sezonowych cen, pora deszczowa jest wówczas polecana.

Czerwiec

Pora deszczowa trwa. Temperatury są podobne do maja: 33,1°C i 25,4°C. Jest gorąco i duszno – bardziej gorąco i bardziej duszno, niż w innych miesiącach w Bangkoku i w Tajlandii Centralnej. Deszcze odstraszają wielu turystów, przez co ceny hoteli, przelotów i innych usług mocno spadają. Pora deszczowa nie oznacza wcale tropikalnej, nieprzerwanej ulewy przez kilka dni, albo i dłużej. Przeciwnie: mogą się zdarzyć dni całkiem bez opadów.

Bangkok | Bangkok jest piękny nawet wtedy, kiedy pada deszcz
Bangkok | Bangkok jest piękny nawet wtedy, kiedy pada deszcz (by bigberto )

Lipiec

Dalszy ciąg pory deszczowej. W Bangkoku największe opady wystąpią dopiero we wrześniu. Temperatura wynosi średnio 32,7°C - 25°C, co nie wyklucza oczywiście jej wzrostu 40°C. Ulewa może trwać krótko, albo skończyć się dopiero po dwóch godzinach. Słońce pojawia się znowu i szybko wszystko suszy. Nadal jest gorąco i parno. Ceny niskie, jak zwykle poza głównym sezonem.

Sierpień 

Pora deszczowa w pełni, temperatury podobnie, jak w lipcu wynoszą: 32,5°C i 24,9°C. Jest gorąco i przechodzą ulewy, ale w Bangkoku można urządzić sobie shopping i korzystając z zadaszonych przejść odwiedzać różne sklepy. Parasol nie na wiele się tutaj przyda.

Wrzesień

Miesiąc, w którym w stolicy Tajlandii notuje się najwyższe w ciągu roku opady. Suma wrześniowych opadów w Bangkoku wynosi średnio 344 mm (roczna suma, to 1498 mm). Temperatura powietrza utrzymuje się niemal na stałym od kilku miesięcy poziomie i wynosi średnio 32,3°C w dzień i 24,6°C w nocy. Tropikalne ulewy mogą powodować powodzie w niektórych dzielnicach miasta.

Bangkok | Pora deszczowa w Bangkoku trwa od czerwca do października
Bangkok | Pora deszczowa w Bangkoku trwa od czerwca do października (by iamagenious )

Październik 

Ten miesiąc należy jeszcze do pory deszczowej, ale pogoda zaczyna powoli się poprawiać. Średnia temperatura dnia wynosi 32°C, a nocy 24,3°C. Temperatura wody w morzu pozostaje na niezmiennym niemal poziomie 27°C. Niedogodności wynikające z występujących nadal opadów deszczu równoważy długa lista możliwości spędzania wolnego czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Są to różnego rodzaju rozrywki, shopping, muzea, świątynie, galerie itp.

Listopad

Skończyły się monsunowe deszcze i zaczyna się główny sezon turystyczny. Temperatury powietrza wahają się (średnio) od 31,6°C do 23,1°C i nie przekraczają już 35°C. Woda ma nadal temperaturę 27°C. Goście mają do dyspozycji pełen wachlarz możliwości przyjemnego spędzenia czasu, ale nadal jest gorąco i duszno. Jak zawsze zresztą w Tajlandii.

Grudzień

Drugi poza styczniem „chłodny miesiąc”. Temperatury powietrza osiągają średnio „zaledwie” 31,3°C i 20,8°C, a to oznacza, że może zdarzyć się w Bangkoku noc z temperaturą poniżej 20°C. Jest sucho. Branża turystyczna nadrabia zaległości spowodowane porą deszczową. Goście tłumnie zjeżdżają na ferie świąteczne. Wraz z tłumami zagranicznych gości rosną też ceny hoteli. Ale, jak napisał Horacy, „nihil est ab omni parte beatum” – nigdy nie ma pełnego szczęścia.